
Pork Bánh Mì High Protein Smash
Recipe from Mob - delicious, healthy midweek cooking · original post · full recipe on mob.co.uk
A high protein smash twist on my favourite sandwich in the world - the bánh mì. Caramelised lemongrass pork mixed with pickled carrot, daikon and pâté in smash form.
Ingredients
- sweet potato160 g
- lemongrass stalks4 ea
- red chillies4 ea
- garlic cloves4 ea
- fish sauce60 ml
- soy sauce20 ml
- honey15 g
- carrots200 g
- daikon100 g
- rice wine vinegar60 ml
- 5% fat pork mince800 g
- cucumber120 g
- fresh coriander25 g
- chicken liver pâté60 g
- light mayonnaise30 g
- low-calorie cooking oil spray1 ea
- low-calorie bread4 slice
- crispy fried onions — optional5 g
Method
- Heat the oven to 220°C. Chop the sweet potato into medium-sized chunks (this will be used to bind the mix together) tip onto a baking tray and coat with cooking spray. Roast for 25-30 mins, until soft through the middle.
- Finely mince the lemongrass, slice the chillies and mince the garlic. In a small bowl, mix the fish sauce, soy sauce and honey together well.
- Peel the carrots and daikon (you can use radish if you can't find it), then use a peeler to slice them into ribbons before shredding into thin strips with a sharp knife. Toss in a bowl with the rice wine vinegar and a pinch of salt, then set aside to pickle for at least 15 mins.
- In a non-stick frying pan add a spray of olive oil, once hot add in the pork mince and fry for 5 mins, or until browned. Add the lemongrass, chilli and garlic and cook for 30 secs until aromatic. Pour in the sauce and cook for another 3-4 mins until coated, browned and caramelised.
- Drain the pickled carrot and daikon and squeeze out the excess liquid with a tea towel (or your hands). Halve the cucumber lengthways, scoop out the seeds and dice. Roughly chop the coriander.
- In the large bowl, combine the cooked pork, roasted sweet potato, pickled carrot and daikon, cucumber, coriander, pâté and mayo. Add a squeeze of lime, before using a pizza cutter to chop everything together until nicely smashed and mixed. Season with salt and black pepper to taste.
- Toast the bread and divide the smash evenly across each slice. Use a low-calorie bread to keep the calories down, and if you'd like it a little more indulgent, feel free to use more pâté and mayo. Finish with a sprinkle of the optional crispy onions, if you like.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Prawn Bánh Mì High Protein Smash
- 600 g Raw prawns instead of 5% fat pork mince
- Leave out the chicken liver pâté
Roughly chop the prawns and fry for 2 to 3 minutes until just pink, then add the aromatics and sauce for only 1 to 2 minutes so they stay tender.
Vegetarian
Tofu Bánh Mì High Protein Smash
- 600 g Firm tofu instead of 5% fat pork mince
- 45 ml Light soy sauce instead of fish sauce
- 60 g Mushroom pâté instead of chicken liver pâté
Press and crumble the tofu, then fry it for 8 to 10 minutes until golden and dry before adding the aromatics; the sauce then needs only 2 minutes to glaze.
Dairy-free
- Leave out the chicken liver pâté
Leave out the pâté and add a little extra mayonnaise if you like; check the bread is dairy-free.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $104.84 · 35% spare
$68.44
missing 3 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $51.63 · 42% spare
$29.83
missing 7 items
New Worldyou pay $60.30 · 43% spare
$34.31
missing 7 items · $4.48 more
$17.11a serve
from $17.11 a serve at Woolworths NZ · 15 of 18 ingredients priced
About $68.44 of ingredients used for 4 serves.
$90.22 across 2 shops · 15 of 18 items priced · $9.42 more for bigger packs, 42% spare for later
$68.44
missing 3 items
you'll pay $104.84 · 35% of it spare
$29.83
missing 7 items
you'll pay $51.63 · 42% of it spare
$34.31
missing 7 items · $4.48 more
you'll pay $60.30 · 43% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$50.17

sweet potato
$6.50
need 160 g2 × Vege Deli Crisps potato chips yellow sweet potato 100g
Woolworths NZ$6.50·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

fish sauce
$3.49
need 60 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

soy sauce
$3.49
need 20 mlHigh Mark soy sauce reduced salt 550ml
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

carrots
$3.50
need 200 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19

rice wine vinegar
$3.19
need 60 mlObento Rice Wine Vinegar 250ml
Woolworths NZ$3.19·
New World$1.36/100ml$3.39·
Pak'nSaveN/A

fresh coriander
$2.50
need 25 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59

low-calorie cooking oil spray
$13.99
need 1 itemSchwarzkopf Extra Care keratin heat protect spray 250ml 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Woolworths NZ$13.99·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

crispy fried onions
$4.89
need 5 gThe Odd Bunch onions 2kgclosest match
Woolworths NZ$4.89·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29
Buy at
Pak'nSave$40.05

red chillies
$12.95/1kg
need 4 itemsCheck Red Chilli Vegetables 1kg$2.59 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$12.95/1kg$2.59·
Woolworths NZ$9.00·
New WorldN/A

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

honey
$1.74/100g
need 15 gArataki Multi-Flora Honey 100g$8.69closest match
Pak'nSave$1.74/100g$8.69·
Woolworths NZ$4.69·
New World$2.56/100g$6.39

5% fat pork mince
$18.99/1kg
need 800 gNz Beef Mince 1kg$18.99
Pak'nSave$18.99/1kg$18.99·
Woolworths NZ$10.00·
New World$22.99/1kg$21.99

cucumber
$2.49
need 120 gTelegraph Cucumber eareal special 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

light mayonnaise
$1.25/100g
need 30 gSideCar Original Mayonnaise 400g$5.00closest match
Pak'nSave$1.25/100g$5.00·
Woolworths NZ$5.79·
New World$2.00/100g$5.99
Not priced
- lemongrass stalks · 4 items
- daikon · 100 g
- chicken liver pâté · 60 g
