
Pillowy Pumpkin Snickerdoodles
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
Pillowy soft pumpkin snickerdoodles! Tender and pumpkin-y cookies rolled in pumpkin spice + sugar = fall-filled perfection. Vegan, gluten-free, and just 30 minutes required!
Ingredients
- vegan butter — softened115 g
- coconut sugar120 g
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- canned pumpkin puree160 g
- gluten-free flour blend105 g
- almond flour135 g
- cornstarch40 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- pumpkin pie spice2.75 tsp
- sea salt — ¼ tsp1.5 g
- cane sugar50 g
Method
- Preheat oven to 350 degrees F (176 C) and line a baking sheet with parchment paper. Set aside.
- In a medium bowl, beat the softened butter, coconut sugar, and vanilla until pale and slightly fluffy. Add the pumpkin purée and beat again until well combined and fluffy.
- Add the remaining ingredients — gluten-free flour, almond flour, cornstarch (or arrowroot), baking powder, pumpkin pie spice, and salt — and beat on low until well combined.
- In a small bowl, make the topping by combining the cane sugar and pumpkin pie spice. Mix to evenly combine. Set nearby.
- Use a cookie scoop (like this one) or a tablespoon to measure out 1 ½ Tbsp amounts of dough to gently roll into balls. The dough will be very soft, so be gentle. Roll in the pumpkin spice/sugar topping and arrange on the parchment-lined baking sheet. Press down gently with the palm of your hand or a glass to flatten slightly.
- Bake cookies for 18-20 minutes, or until slightly spread and fluffy. Transfer cookies to a wire rack and, for best texture, let cool for 10 minutes before enjoying!
- Once cooled, store leftover cookies covered at room temperature for 2-3 days, or in the freezer for 1 month.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $32.72 · 68% spare
$10.56
missing 3 items
New Worldyou pay $26.84 · 74% spare
$7.06
missing 4 items
Woolworths NZyou pay $20.89 · 63% spare
$7.67
missing 6 items
$0.53a serve
from $0.53 a serve at Pak'nSave · 8 of 11 ingredients priced
About $10.56 of ingredients used for 20 serves.
$37.38 across 2 shops · 9 of 11 items priced · $1.46 more for bigger packs, 66% spare for later
$10.56
missing 3 items
you'll pay $32.72 · 68% of it spare
$7.06
missing 4 items
you'll pay $26.84 · 74% of it spare
$7.67
missing 6 items
you'll pay $20.89 · 63% of it spare
Buy at
Pak'nSave$26.73

coconut sugar
$1.92/100g
need 120 gChelsea Organic Coconut Sugar 250g$4.79closest match
Pak'nSave$1.92/100g$4.79·
Woolworths NZ$5.35·
New World$2.16/100g$5.39

canned pumpkin puree
$0.37/100g
need 160 gPams Tomato Puree 100g$1.49
Pak'nSave$0.37/100g$1.49·
New World$0.50/100g$1.99·
Woolworths NZN/A

gluten-free flour blend
$0.40/10g
need 105 gMasterFoods All Purpose Blend 200g$7.99closest match
Pak'nSave$0.40/10g$7.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

almond flour
$0.13/100g
need 135 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

baking powder
$0.87/100g
need 9 gPams Baking Powder 100g$3.49
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
New World$0.92/100g$3.69·
Woolworths NZN/A

sea salt
$0.05/10g
need 1.5 gMrs Rogers Naturals Coarse Sea Salt 500g$2.59closest match
Pak'nSave$0.05/10g$2.59·
New World$0.06/10g$2.79·
Woolworths NZ$2.89

cane sugar
$0.90/100g
need 50 gChelsea Dark Cane Sugar 500g$4.49
Pak'nSave$0.90/100g$4.49·
New World$0.92/100g$4.59·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$10.65

vegan butter
$7.45
need 115 gWoolworths Essentials butter unsalted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.45·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39

pumpkin pie spice
$3.20
need 2.75 tspGreggs mixed spice ground 30g
Woolworths NZ$3.20·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A
Not priced
- vanilla extract · 5 ml
- cornstarch · 40 g