
Peanut Chicken with Ginger Slaw
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
Coconut rice, bright ginger slaw, and a quick peanut chicken made with a store-bought peanut satay sauce!
Ingredients
- boneless skinless chicken breasts — thinly sliced450 g
- peanut satay sauce — plus extra to serve60 ml
- garlic clove — grated1 ea
- salt — 2 tsp12 g
- avocado oil15 ml
- rice vinegar45 ml
- sugar25 g
- ginger paste15 g
- red cabbage — very thinly sliced; about half a head450 g
- shallot — very thinly sliced1 ea
- jasmine rice370 g
- canned coconut milk400 ml
Method
- Mix the chicken with the peanut satay sauce, garlic and 1/2 tsp salt. Let it rest for 15-30 minutes while you prep the other ingredients.
- Rinse the rice under cold running water. Add to a saucepan with 360 ml (1 1/2 cups) water, the coconut milk and 1 tsp salt; bring to a low simmer. Cover and cook for 15 minutes. Remove the lid and fluff the rice with a fork.
- Stir the vinegar, sugar, ginger and 1/2 tsp salt together in a large bowl. Add the shredded cabbage and shallot; massage with your hands for a few minutes to tenderise the cabbage.
- Heat the avocado oil in a large nonstick skillet over medium-high heat. Add the chicken and stir fry, moving it around to prevent burning, for a few minutes until fully cooked.
- Place the coconut rice in a bowl, top with the peanut chicken and pile the slaw on top. Spoon extra peanut sauce over the chicken. Finish with cilantro, crispy shallots and/or chili crisp.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Peanut Prawns with Ginger Slaw
- 600 g Prawns instead of boneless skinless chicken breasts
Marinate the prawns for only 10 minutes and stir-fry them for 2 to 3 minutes until just pink.
Vegetarian
Peanut Tofu with Ginger Slaw
- 440 g Firm tofu instead of boneless skinless chicken breasts
- 60 ml Vegan satay sauce instead of peanut satay sauce
Press the tofu, cube it and toss it in the satay sauce, then stir-fry until browned on all sides, about 8 minutes.
Vegan
Peanut Tofu with Ginger Slaw
- 440 g Firm tofu instead of boneless skinless chicken breasts
- 60 ml Vegan satay sauce instead of peanut satay sauce
Press the tofu, cube it and toss it in the satay sauce, then stir-fry until browned on all sides, about 8 minutes.
Gluten-free
- 60 ml Gluten-free satay sauce instead of peanut satay sauce
Nothing changes in the cooking.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $57.49 · 45% spare
$31.49
missing 1 item
Woolworths NZyou pay $60.63 · 44% spare
$33.71
missing 1 item · $2.22 more
New Worldyou pay $58.30 · 36% spare
$37.08
missing 1 item · $5.59 more
$7.87a serve
from $7.87 a serve at Pak'nSave · 11 of 12 ingredients priced
About $31.49 of ingredients used for 4 serves.
$65.04 across 3 shops · all 12 items priced · $11.35 more for bigger packs, 53% spare for later
$31.49
missing 1 item
you'll pay $57.49 · 45% of it spare
$33.71
missing 1 item · $2.22 more
you'll pay $60.63 · 44% of it spare
$37.08
missing 1 item · $5.59 more
you'll pay $58.30 · 36% of it spare
Buy at
Pak'nSave$45.52

garlic clove
$0.65/10g
need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

avocado oil
$3.80/100ml
need 15 mlGrove Cold Pressed Avocado Oil 100ml$18.99closest match
Pak'nSave$3.80/100ml$18.99·
Woolworths NZ$12.00·
New World$5.40/100ml$13.49

sugar
$0.38/100g
need 25 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

ginger paste
$11.16/1kg
need 15 gKashish Fresh Ginger Paste 250g$2.79
Pak'nSave$11.16/1kg$2.79·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

shallot
$12.99/1kg
need 1 itemShallots 1kg$12.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$12.99/1kg$12.99·
Woolworths NZ$13.49·
New World$13.99/1kg$13.99

jasmine rice
$0.27/100g
need 370 gPams Jasmine Rice 100g$2.69real special
Pak'nSave$0.27/100g$2.69·
Woolworths NZ$3.49·
New World$0.35/100g$3.49

canned coconut milk
$0.35/100ml
need 400 mlPams Coconut Milk 100ml$1.39
Pak'nSave$0.35/100ml$1.39·
Woolworths NZ$1.49·
New World$0.62/100ml$2.49
Buy at
Woolworths NZ$17.93

boneless skinless chicken breasts
$3.75
need 450 g3 × Tegel free range chicken breast shaved 200gclosest match
Woolworths NZ$3.75·
Pak'nSave$19.53/1kg$8.79·
New World$19.98/1kg$8.99

peanut satay sauce
$3.49
need 60 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

rice vinegar
$3.19
need 45 mlObento Rice Wine Vinegar 250ml
Woolworths NZ$3.19·
New World$1.36/100ml$3.39·
Pak'nSaveN/A
Buy at
New World$1.59

salt
$0.02/10g
need 12 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89
