
Pasta alla Norma
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post
This is a traditional Italian pasta dish from Sicily, usually begun by cooking eggplant on the stove in a hefty amount of oil. I prefer roasting the eggplant - less oil plus the eggplant holds its shape better, especially when you roast at a high temp to caramelise the surface! Finishing with a good amount of fresh basil is traditional but even if you don't have any, there's other alternatives to add a touch of other flavour - such as fresh thyme, or extra dried herbs in the sauce. This is an excellent and satisfyingly "meaty" vegetarian main dish that will have even card-carrying carnivores asking for seconds!
Ingredients
- eggplant — cut into 2.5 cm cubes800 g
- extra virgin olive oil — 4 tbsp80 ml
- garlic cloves — finely minced2 ea
- small onion — very finely chopped0.5 ea
- dry white wine60 ml
- tomato passata700 g
- dried Italian herbs1 tsp
- chilli flakes0.5 tsp
- salt — 1 tsp6 g
- black pepper1 tsp
- spaghetti300 g
- fresh basil leaves — roughly chopped15 g
- parmesan — grated, to serve30 g
Method
- Preheat oven to 240°C / 450°F (220°C fan). Line a tray with baking / parchment paper.
- Toss eggplant with oil, salt and pepper. Spread on the tray and roast for 20 minutes.
- Flip, then roast for a further 5 minutes. Cool on tray (this helps the eggplant hold its shape when tossing).
- Bring a large pot of salted water to the boil. Start cooking the pasta a couple of minutes after you start making the sauce (next section), until al dente or to your liking.
- Heat oil in a very large skillet over medium heat. Add garlic, cook for 20 seconds until golden, then add onion and cook for 2 to 3 minutes until translucent and cooked through.
- Increase heat to medium-high and add wine, if using. Let it simmer, scraping the base of the pan to deglaze, until the wine mostly evaporates.
- Add tomato passata. Now pour the water into the passata bottle, screw on the lid, shake, and pour that in too (waste nothing!)
- Add dried herbs, red pepper flakes, salt and pepper. Stir and simmer 5 minutes.
- Stir in eggplant, then add cooked and drained pasta. GENTLY toss until pasta is coated in the sauce (so the eggplant doesn't turn into complete mush!).
- Serve immediately, garnished with a good pinch of fresh basil and parmesan.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 30 g Dairy-free parmesan instead of parmesan
Nothing changes in the cooking; scatter the dairy-free parmesan over just before serving.
Gluten-free
- 300 g Gluten-free spaghetti instead of spaghetti
Cook the gluten-free spaghetti for the time on its packet, usually a minute or two less, and toss very gently as it breaks more easily.
Dairy-free
- 30 g Dairy-free parmesan instead of parmesan
Nothing changes in the cooking; scatter the dairy-free parmesan over just before serving.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveyou pay $67.55 · 38% spare
$41.71
missing 1 item
New WorldBest choiceyou pay $47.14 · 32% spare
$32.16
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $44.06 · 41% spare
$26.11
missing 3 items
$10.48a serve
from $10.48 a serve at Pak'nSave · 12 of 13 ingredients priced
About $41.92 of ingredients used for 4 serves.
$45.36 across 3 shops · all 13 items priced
$41.71
missing 1 item
you'll pay $67.55 · 38% of it spare
$32.16
missing 2 items
you'll pay $47.14 · 32% of it spare
$26.11
missing 3 items
you'll pay $44.06 · 41% of it spare
Buy at
Pak'nSave$35.99

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 80 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

small onion
$2.99/1kg
need 0.5 itemsLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

dry white wine
$0.48/100ml
need 60 mlDouble Phoenix Cooking Wine 640ml$3.09
Pak'nSave$0.48/100ml$3.09·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

tomato passata
$0.54/100g
need 700 gChantal Organics Organic Tomato Passata 680g$3.69closest match
Pak'nSave$0.54/100g$3.69·
Woolworths NZ$4.99·
New World$0.85/100g$5.79

dried Italian herbs
$2.08/10g
need 1 tspMrs Rogers Naturals Eco Italian Herbs 10g$2.29closest match
Pak'nSave$2.08/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$2.54/10g$4.00

salt
$0.01/10g
need 6 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.49closest match
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
New World$0.02/10g$1.59·
Woolworths NZ$2.89

black pepper
$0.46/10g
need 1 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

fresh basil leaves
$0.87/10g
need 15 gSouthern Fresh Basil 40g$3.49
Pak'nSave$0.87/10g$3.49·
New World$1.35/10g$5.39·
Woolworths NZ$2.70

parmesan
$4.59/100g
need 30 gOrnelle Grated Parmesan 100g$4.59
Pak'nSave$4.59/100g$4.59·
Woolworths NZ$5.99·
New WorldN/A
Buy at
New World$7.88

eggplant
$4.99
need 800 gStandard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
New World$4.99·
Pak'nSave$28.54/1kg$9.99·
Woolworths NZN/A

chilli flakes
$1.31/10g
need 0.5 tspMasterFoods Chilli Flakes 22g$2.89
New World$1.31/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Woolworths NZ$1.49

spaghetti
$1.49
need 300 gEssentials pasta spaghetti 500gclosest match
Woolworths NZ$1.49·
Pak'nSave$0.32/100g$1.59·
New World$0.47/100g$1.99