Orange Roasted Squash Pasta

Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv

Squash, carrot, pepper and cherry tomatoes roast down sweet and sticky, with shallot for depth. Ras el hanout pushes it toward a Moroccan direction, warm rather than smoky. Silken tofu and nutritional yeast turn the whole thing silky without any cream. Radiatori's ridges were basically built to hold onto a sauce like this.

Serves 8 45 minKid-friendly
vegandairy-freepasta
More from @bosh.tv

Ingredients

  • dried pasta800 g
  • butternut squash — cut into small cubes300 g
  • carrots — peeled and sliced lengthwise160 g
  • orange peppers2 ea
  • cherry tomatoes300 g
  • shallot — halved1 ea
  • garlic bulb1 ea
  • ras el hanout4 g
  • olive oil15 ml
  • silken tofu300 g
  • nutritional yeast20 g

Method

  1. Roast the veg Heat the oven to 220°C fan. Toss the squash, carrot, peppers, tomatoes and onion on one tray with the ras el hanout and olive oil, and sit the garlic bulb among them, cut-side up. Season well. Roast for 30-35 minutes, until the squash is soft through, everything is caught at the edges and the garlic cloves are soft.
  2. Make the sauce Squeeze the garlic from its skins. Blend the roasted veg with the silken tofu and nutritional yeast until smooth, loosening with oat milk if needed.
  3. Cook the pasta Cook the pasta in salted boiling water to packet instructions. Drain, keeping a mugful of pasta water.
  4. Serve Toss the pasta through the sauce over a low heat, loosening with pasta water until every ridge is coated. Serve and enjoy. This sauce makes enough for 8. If you're not feeding a crowd, portion up what's left and freeze it, then reheat gently from frozen with a splash of water until it's back to a simmer.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    • 800 g Gluten-free pasta instead of dried pasta

    Cook the gluten-free pasta just to al dente and loosen the sauce with a little pasta water, as it absorbs more liquid.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Pak'nSaveBest choice

    you pay $49.00 · 37% spare

    $30.79

    missing 1 item

  • New World

    you pay $45.01 · 43% spare

    $25.85

    missing 3 items

  • Woolworths NZ

    you pay $39.46 · 40% spare

    $23.74

    missing 4 items

$3.85a serve

from $3.85 a serve at Pak'nSave · 10 of 11 ingredients priced

About $30.79 of ingredients used for 8 serves.

$49.20 across 2 shops · 10 of 11 items priced · $1.51 more for bigger packs, 38% spare for later

Pak'nSaveBest choice

$30.79

missing 1 item

you'll pay $49.00 · 37% of it spare

New World

$25.85

missing 3 items

you'll pay $45.01 · 43% of it spare

Woolworths NZ

$23.74

missing 4 items

you'll pay $39.46 · 40% of it spare

Buy at Pak'nSave$43.01

butternut squash

$5.99

need 300 gOrganic Squash 1 pack 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

Pak'nSavePak'nSave$5.99·Woolworths NZWoolworths NZN/A·New WorldNew WorldN/A

orange peppers

$0.46/10g

need 2 itemsPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$0.46/10g$2.29·Woolworths NZWoolworths NZ$3.15·New WorldNew World$0.74/10g$3.69

cherry tomatoes

$3.98/1kg

need 300 gPams Italian Cherry Tomatoes 400g$1.59closest matchreal special

Pak'nSavePak'nSave$3.98/1kg$1.59·Woolworths NZWoolworths NZ$2.70·New WorldNew World$10.73/1kg$4.29

shallot

$12.99/1kg

need 1 itemShallots 1kg$12.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$12.99/1kg$12.99·Woolworths NZWoolworths NZ$13.49·New WorldNew World$13.99/1kg$13.99

silken tofu

$1.33/100g

need 300 gCheck Silken Fresh Tofu 100g$3.99

Pak'nSavePak'nSave$1.33/100g$3.99·Woolworths NZWoolworths NZN/A·New WorldNew WorldN/A

nutritional yeast

$3.33/100g

need 20 gPams All Purpose Active Yeast 100g$4.99

Pak'nSavePak'nSave$3.33/100g$4.99·New WorldNew World$3.59/100g$5.39·Woolworths NZWoolworths NZN/A

Buy at Woolworths NZ$6.19

Not priced

  • ras el hanout · 4 g