
One Pot Tuscan Tomato and Butter Bean Soup
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
When you're craving something cozy yet vibrant, this Tuscan Butter Bean Soup is the answer. Filled with rustic herbs, creamy butter beans, sun-dried tomatoes and ribbons of kale, it's simple, nutritious and comforting.
Ingredients
- extra-virgin olive oil — 2 tbsp40 ml
- fresh rosemary1 sprig
- yellow onion — diced1 ea
- garlic cloves — minced3 ea
- tomato paste30 g
- crushed red pepper flakes1 pinch
- dried oregano — 1 tsp1 g
- sun-dried tomatoes — sliced80 g
- canned butter beans — drained but not rinsed850 g
- low-sodium vegetable broth950 ml
- kosher salt — ½ tsp3 g
- black pepper0.5 tsp
- lacinato kale — stems removed, chopped1 bunch
- heavy cream60 ml
- red wine vinegar — 1 tsp5 ml
- Parmesan — grated, to serve30 g
Method
- Heat oil in a medium-large stock pot or Dutch oven over medium heat. Add rosemary sprig and gently fry in the hot oil for 1 minute. (You’ll remove the rosemary after the soup simmers – let it mingle with the rest of the ingredients until then.) Add onion and cook until translucent, about 5 to 6 minutes.
- Add garlic, tomato paste, and red pepper flakes; stir to combine. Cook until the tomato paste turns brick-red and garlic is aromatic, about 2 to 3 minutes. Stir in dried oregano and sun-dried tomatoes; cook 1 more minute.
- Add butter beans, broth, salt, and pepper, and increase heat to bring soup to a simmer. Gently simmer, uncovered, until slightly reduced, about 15 minutes. Remove rosemary sprig.
- Use an immersion blender to blend about half of the soup OR transfer 2 cups of soup to an upright blender and carefully blend until mostly smooth. Pour blended soup back into pot and add kale and heavy cream. Continue cooking until the kale is wilted and bright green, about 2 to 4 more minutes. Stir in red wine vinegar and season with additional salt and black pepper, if needed.
- Ladle soup into bowls and top with freshly grated Parmesan cheese.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 60 ml Oat cream instead of heavy cream
- Leave out the parmesan
Stir in the oat cream off the heat at the end and finish with olive oil instead of parmesan.
Dairy-free
- 60 ml Oat cream instead of heavy cream
- Leave out the parmesan
Stir in the oat cream off the heat at the end and finish with olive oil instead of parmesan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $78.93 · 46% spare
$42.87
missing 2 items
Woolworths NZBest choiceyou pay $62.24 · 45% spare
$34.09
missing 3 items
Pak'nSaveyou pay $54.23 · 38% spare
$33.40
missing 4 items
$11.37a serve
from $11.37 a serve at New World · 14 of 16 ingredients priced
About $45.48 of ingredients used for 4 serves.
$68.83 across 3 shops · 15 of 16 items priced · $0.16 more for bigger packs, 49% spare for later
$42.87
missing 2 items
you'll pay $78.93 · 46% of it spare
$34.09
missing 3 items
you'll pay $62.24 · 45% of it spare
$33.40
missing 4 items
you'll pay $54.23 · 38% of it spare
Buy at
Pak'nSave$32.17

extra-virgin olive oil
$2.00/100ml
need 40 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

fresh rosemary
$1.15/10g
need 1 sprigMrs Rogers Naturals Eco Rosemary 10g$2.29closest match
Pak'nSave$1.15/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

yellow onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

garlic cloves
$0.65/10g
need 3 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

tomato paste
$0.76/100g
need 30 gPams Tomato Paste 170g$1.29closest match
Pak'nSave$0.76/100g$1.29·
New World$0.88/100g$1.49·
Woolworths NZ$1.70

black pepper
$0.46/10g
need 0.5 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

lacinato kale
$4.79
need 1 bunchGreen Curly Kale eaclosest match
Pak'nSave$4.79·
New World$4.99·
Woolworths NZN/A

heavy cream
$0.93/100ml
need 60 mlPams Fresh Cream 300ml$2.79
Pak'nSave$0.93/100ml$2.79·
New World$1.04/100ml$3.12·
Woolworths NZ$3.13

Parmesan
$4.59/100g
need 30 gOrnelle Grated Parmesan 100g$4.59
Pak'nSave$4.59/100g$4.59·
Woolworths NZ$5.99·
New WorldN/A
Buy at
Woolworths NZ$9.94

sun-dried tomatoes
$2.45
need 80 gMutti Chopped Tomatoes 1000greal special
Woolworths NZ$2.45·
Pak'nSave$6.98/1kg$2.79·
New World$9.23/1kg$3.69

canned butter beans
$1.20
need 850 g2 × Woolworths beans butter 420g
Woolworths NZ$1.20·
New World$8.23/1kg$3.29·
Pak'nSaveN/A

red wine vinegar
$5.09
need 5 mlDelmaine vinegar red wine italian 100ml
Woolworths NZ$5.09·
New World$1.14/100ml$5.69·
Pak'nSaveN/A
Buy at
New World$26.72

dried oregano
$1.63/10g
need 1 gPams Oregano 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70

low-sodium vegetable broth
$1.66/100ml
need 950 ml2 × Campbell's chicken stock bone broth 500ml$8.29closest match
New World$1.66/100ml$8.29·
Woolworths NZ$8.29·
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49

kosher salt
$0.17/10g
need 3 gDavid's Kosher Salt 454g$7.69
New World$0.17/10g$7.69·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- crushed red pepper flakes · 1 pinch