
One Pot Turmeric Chicken and Rice
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Simplify your weeknights with this vibrant One Pot Turmeric Chicken and Rice with sumac-pickled red onions. Healthy, flavorful, and freezer-friendly.
Ingredients
- red onion — very thinly sliced75 g
- red wine vinegar — 2 tbsp40 ml
- ground sumac1 tsp
- kosher salt — 1 ½ tsp; divided9 g
- boneless skinless chicken thighs680 g
- lemon — juiced1 ea
- ground turmeric — 1 ½ tsp3.8 g
- ground coriander — 1 tsp2.5 g
- black pepper0.5 tsp
- extra-virgin olive oil — 2 tbsp40 ml
- scallions — thinly sliced1 bunch
- garlic cloves — minced4 ea
- fresh ginger — minced15 g
- short-grain white rice300 g
- chicken broth420 ml
- canned light coconut milk400 ml
- fresh cilantro — leaves picked1 bunch
Method
- Prepare Sumac-Pickled Red Onions: Place onions, red wine vinegar, sumac, and 1/4 tsp. salt in a medium bowl. Massage vinegar and sumac into onions and let sit while you prepare the remainder of recipe. Toss every 15 minutes or so to ensure even pickling.
- Prepare Chicken: Place chicken thighs in a large bowl and add lemon juice, turmeric, coriander, 3/4 tsp. salt, and black pepper; toss well to coat. Let the chicken marinate at room temperature for 15 to 20 minutes.
- Preheat oven to 375°F (190°C). Heat olive oil in a large oven-safe skillet or Dutch oven with a fitted lid over medium. Once hot, arrange chicken thighs in pan and cook, untouched, for 5 minutes, until golden. Flip, and cook 1 to 2 more minutes. Transfer chicken to a plate. Add scallions, garlic, and ginger to pan; cook 2 minutes, stirring often, until aromatic. Add rice and stir to coat. Let toast for 1 minute. Add broth, coconut milk, and remaining 1/2 tsp. salt; bring mixture to a boil. Arrange chicken overtop, cover, and transfer pan to the oven. Bake for 25 minutes.
- Scatter pickled red onions over chicken, and garnish chicken and rice with cilantro.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
One Pot Turmeric Fish and Rice
- 750 g Firm white fish fillets instead of boneless skinless chicken thighs
- 420 ml Vegetable stock instead of chicken broth
Do not sear the fish: bake the rice covered for 13 minutes, lay the marinated fish on top, cover and bake for the last 12 minutes.
Vegetarian
One Pot Turmeric Chickpeas and Rice
- 550 g Chickpeas instead of boneless skinless chicken thighs
- 420 ml Vegetable stock instead of chicken broth
Skip the searing: toss the chickpeas in the lemon and spice marinade, then stir them into the rice with the broth and bake for the same 25 minutes.
Vegan
One Pot Turmeric Chickpeas and Rice
- 550 g Chickpeas instead of boneless skinless chicken thighs
- 420 ml Vegetable stock instead of chicken broth
Skip the searing: toss the chickpeas in the lemon and spice marinade, then stir them into the rice with the broth and bake for the same 25 minutes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $84.77 · 55% spare
$38.57
missing 4 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $63.67 · 41% spare
$37.81
missing 5 items
Woolworths NZyou pay $47.04 · 62% spare
$17.80
missing 6 items
$7.72a serve
from $7.72 a serve at New World · 13 of 17 ingredients priced
About $38.58 of ingredients used for 5 serves.
$80.66 across 3 shops · 15 of 17 items priced · $0.31 more for bigger packs, 48% spare for later
$38.57
missing 4 items
you'll pay $84.77 · 55% of it spare
$37.81
missing 5 items
you'll pay $63.67 · 41% of it spare
$17.80
missing 6 items
you'll pay $47.04 · 62% of it spare
Buy at
Pak'nSave$59.09

red onion
$2.99/1kg
need 75 gPeeled Red Onions 1kg$2.99real special
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50

boneless skinless chicken thighs
$24.98/1kg
need 680 g2 × Pams Free Range Boneless Skinless Chicken Thighs 400g$9.99
Pak'nSave$24.98/1kg$9.99·
New World$27.48/1kg$10.99·
Woolworths NZN/A

lemon
$4.49/1kg
need 1 itemLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78

ground turmeric
$0.76/10g
need 3.8 gMasterFoods Ground Turmeric 34g$2.59
Pak'nSave$0.76/10g$2.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.85/10g$2.89

black pepper
$0.46/10g
need 0.5 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

extra-virgin olive oil
$2.00/100ml
need 40 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

fresh ginger
$3.59/1kg
need 15 gGinger 1kg$3.59
Pak'nSave$3.59/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.49·
New World$8.99/1kg$8.99

chicken broth
$1.70/100ml
need 420 mlWaitoa Free Range Chicken Broth 500ml$8.49
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

canned light coconut milk
$0.60/100ml
need 400 mlTrident Light Coconut Milk 100ml$2.39
Pak'nSave$0.60/100ml$2.39·
Woolworths NZ$2.49·
New WorldN/A
Buy at
New World$13.98

ground sumac
$0.93/10g
need 1 tspMrs Rogers Naturals Eco Sumac 30g$4.00
New World$0.93/10g$4.00·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

kosher salt
$0.17/10g
need 9 gDavid's Kosher Salt 454g$7.69
New World$0.17/10g$7.69·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

short-grain white rice
$0.34/100g
need 300 gFortune Long Grain Rice 100g$2.29closest matchreal special
New World$0.34/100g$2.29·
Pak'nSave$0.23/100g$2.29·
Woolworths NZ$2.49
Buy at
Woolworths NZ$7.59

red wine vinegar
$5.09
need 40 mlDelmaine vinegar red wine italian 100ml
Woolworths NZ$5.09·
New World$1.14/100ml$5.69·
Pak'nSaveN/A

ground coriander
$2.50
need 2.5 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59
Not priced
- scallions · 1 bunch
- fresh cilantro · 1 bunch