
One-Pan Spanish Chicken and Rice (Arroz con Pollo)
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Smoky paprika-rubbed chicken thighs and drumsticks cooked in one pan with chorizo, peppers, onion and tomato, then simmered with rice until it soaks up all the flavor.
Ingredients
- medium-grain rice300 g
- bone-in skin-on chicken thighs4 ea
- chicken drumsticks450 g
- olive oil15 ml
- fresh chorizo sausage — casings removed170 g
- green bell pepper — cored and chopped1 ea
- red onion — chopped170 g
- garlic cloves — crushed2 ea
- tomato — chopped200 g
- tomato paste50 g
- chicken broth720 ml
- smoked paprika7 g
- garlic powder1 tsp
- salt — 1 tsp6 g
- black pepper1 tsp
- cayenne pepper — optional0.5 tsp
Method
- Rinse the rice well, cover it with water and soak for 15 minutes, until a grain breaks easily. Drain well.
- In a small bowl, mix the smoked paprika, garlic powder, cayenne, salt and pepper.
- Pat the chicken dry and season with the spice rub, lifting the skin to rub some underneath.
- In a 5-quart (4.7 litre) braiser or large deep skillet with a lid, heat the olive oil over medium-high heat until shimmering. Brown the chicken deeply on both sides, then set it aside on a plate.
- In the same pan, cook the chorizo for 10 minutes, stirring regularly, until nicely browned. Add the green pepper, onion and garlic and cook over medium heat for 5 minutes, stirring regularly.
- Add the tomato, tomato paste and chicken broth, and return the chicken to the pan. Bring to a boil, then lower to medium, cover and cook for 15 to 20 minutes.
- Remove the chicken briefly and stir the drained rice into the liquid. Cook uncovered over high heat for 1 to 2 minutes. Put the chicken back on top, turn the heat to low, cover and cook for another 20 minutes, until the rice is cooked.
- Turn off the heat and leave the pan covered and undisturbed for 10 minutes. Serve hot.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 720 ml Gluten-free chicken stock instead of chicken broth
Use the gluten-free stock exactly as the broth; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $76.15 · 41% spare
$45.30
missing 1 item
New Worldyou pay $63.52 · 44% spare
$35.80
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $72.54 · 40% spare
$43.48
missing 4 items
$8.95a serve
from $8.95 a serve at Pak'nSave · 15 of 16 ingredients priced
About $44.74 of ingredients used for 5 serves.
$76.89 across 3 shops · all 16 items priced
$45.30
missing 1 item
you'll pay $76.15 · 41% of it spare
$35.80
missing 2 items
you'll pay $63.52 · 44% of it spare
$43.48
missing 4 items
you'll pay $72.54 · 40% of it spare
Buy at
Pak'nSave$63.31

medium-grain rice
$0.35/100g
need 300 gSunrice white rice calrose medium grain 1kg$3.54
Pak'nSave$0.35/100g$3.54·
New World$0.38/100g$3.84·
Woolworths NZ$4.45

chicken drumsticks
$4.89/1kg
need 450 gNz kg$4.89closest matchreal special
Pak'nSave$4.89/1kg$4.89·
New World$8.49/1kg$8.49·
Woolworths NZ$14.00

olive oil
$1.60/100ml
need 15 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

fresh chorizo sausage
$25.53/1kg
need 170 gHellers Craft Spanish Chorizo Smoked Sausages 450g$11.49closest match
Pak'nSave$25.53/1kg$11.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

green bell pepper
$0.46/10g
need 1 itemPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

red onion
$2.99/1kg
need 170 gPeeled Red Onions 1kg$2.99real special
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

tomato
$11.63/1kg
need 200 gCampari Vine Tomatoes 1kg$3.49closest matchreal special
Pak'nSave$11.63/1kg$3.49·
Woolworths NZ$4.95·
New World$16.61/1kg$2.99

tomato paste
$0.76/100g
need 50 gPams Tomato Paste 170g$1.29closest match
Pak'nSave$0.76/100g$1.29·
New World$0.88/100g$1.49·
Woolworths NZ$1.70

chicken broth
$1.70/100ml
need 720 ml2 × Waitoa Free Range Chicken Broth 500ml$8.49
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

salt
$0.01/10g
need 6 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.49closest match
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
New World$0.02/10g$1.59·
Woolworths NZ$2.89

black pepper
$0.46/10g
need 1 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

cayenne pepper
$0.76/10g
need 0.5 tspMrs Rogers Naturals Eco Ground Cayenne Pepper 30g$2.29closest match
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$0.93/10g$4.00·
Woolworths NZN/A
Buy at
New World$10.88

bone-in skin-on chicken thighs
$7.99/1kg
need 4 itemsNz Chicken Thighs Bone In 1kg$7.99closest matchreal special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$7.99/1kg$7.99·
Pak'nSave$9.99/1kg$9.99·
Woolworths NZ$17.90

smoked paprika
$0.83/10g
need 7 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Woolworths NZ$2.70

garlic powder
$2.70
need 1 tspWoolworths garlic powder 50g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.64/10g$2.89