
One-Pan Mongolian Beef Noodles with Broccoli
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post
Here's the newest version of the much-loved One Pan Asian Beef Noodles (2019!). The noodles cook right in the sauce - no separate boiling - so they soak up the tasty flavour of the sauce while their starch thickens the sauce so it coats everything beautifully. Today's version uses the sauce from everybody's favourite Mongolian Lamb, plus plenty of broccoli for a complete dinner. No need to fear precision with this recipe - those noodle cakes are indestructible!
Ingredients
- instant noodles — seasoning sachets discarded280 g
- dark soy sauce — 2 tbsp40 ml
- hoisin sauce3 tbsp
- mirin2 tbsp
- Chinese five spice0.25 tsp
- sesame oil — 2 tsp10 ml
- vegetable oil — 2 tbsp40 ml
- garlic cloves — finely minced2 ea
- onion — halved and sliced1 ea
- beef mince500 g
- broccoli — cut into small florets400 g
Method
- Mix sauce ingredients in a bowl. Heat oil on high heat in a large deep pan. Cook onion and garlic 30 sec, then cook beef. Stir in sauce, then stir in broccoli. Add water, bring to simmer, break noodles cakes in half and squidgy in. Leave 30 sec, turn, leave 30 sec, then toss 2 - 3 minutes until noodles are soft and all sauce is absorbed. Serve!
- Sauce - Mix the ingredients in a small bowl.
- Cook beef - Heat the oil in a large, deep 30cm / 12" pan over high heat (or use a large pot). Add the garlic and onion, cook for 30 seconds. Add the beef and cook, breaking it up as you go, until you no longer see red. Add the sauce and cook until the sauce has coated all the beef well.
- Add the broccoli and stir it through to coat I sauce. No need to give it cooking time, I promise it cooks through in the next step!
- Noodles - Add the water. When it starts bubbling, push the noodles in (break in half along direction of noodles so they fit more easily). Leave for 30 seconds, then turn the noodles. Leave another 30 seconds, then start tossing the noodles with two spatulas or tongs until the noodles are softened and there's no sauce left in the pan (2 - 3 minutes). If the noodles need a little longer, just add a bit more water.
- Serve - Divide between bowls and enjoy! A drizzle of sriracha for some heat wouldn't go astray here. :)
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
One-Pan Mongolian Prawn Noodles with Broccoli
- 500 g Raw peeled prawns instead of beef mince
Stir-fry the prawns for 1 to 2 minutes until just pink, coat them in the sauce and set aside, then return them with the noodles for the final minute of tossing.
Vegetarian
- 500 g Plant-based mince instead of beef mince
Cook the plant-based mince for 2 to 3 minutes until browned before adding the sauce; the rest is unchanged.
Vegan
- 500 g Plant-based mince instead of beef mince
Cook the plant-based mince for 2 to 3 minutes until browned before adding the sauce; the rest is unchanged.
Gluten-free
One-Pan Mongolian Beef Rice Noodles with Broccoli
- 280 g Rice noodles instead of instant noodles
- 40 ml Tamari instead of dark soy sauce
- 45 ml Gluten-free hoisin sauce instead of hoisin sauce
Soak the rice noodles in hot water for 5 minutes first, then add them with less water and toss for 1 to 2 minutes until the sauce is absorbed.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New WorldBest choiceyou pay $60.96 · 41% spare
$35.93
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $108.58 · 16% spare
$90.67
missing 3 items
Pak'nSaveyou pay $34.18 · 23% spare
$26.18
missing 4 items
$8.97a serve
from $8.97 a serve at New World · 9 of 11 ingredients priced
About $35.88 of ingredients used for 4 serves.
$54.77 across 3 shops · 10 of 11 items priced · $10.00 more for bigger packs, 46% spare for later
$35.93
missing 2 items
you'll pay $60.96 · 41% of it spare
$90.67
missing 3 items
you'll pay $108.58 · 16% of it spare
$26.18
missing 4 items
you'll pay $34.18 · 23% of it spare
Buy at
Pak'nSave$22.19

instant noodles
$0.75/100g
need 280 g5 × Yum Yum Instant Beef Noodles 60g$0.45
Pak'nSave$0.75/100g$0.45·
New World$1.00/100g$2.99·
Woolworths NZ$3.39

hoisin sauce
$0.29/100g
need 3 tbspPams Tomato Sauce 100g$1.69
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99·
Woolworths NZ$3.49

sesame oil
$3.38/100ml
need 10 mlLee Kum Kee Pure Sesame Oil 100ml$6.99
Pak'nSave$3.38/100ml$6.99·
New World$3.57/100ml$7.39·
Woolworths NZN/A

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

broccoli
$11.96/1kg
need 400 g2 × Bellaverde Sweet Stem Broccoli 1kg$2.99real special
Pak'nSave$11.96/1kg$2.99·
New World$13.16/1kg$3.29·
Woolworths NZ$8.29
Buy at
Woolworths NZ$28.58

dark soy sauce
$3.49
need 40 mlHigh Mark soy sauce dark 550ml
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

vegetable oil
$3.10
need 40 mlWoolworths vegetable oil 750mlclosest match
Woolworths NZ$3.10·
New World$0.58/100ml$11.69·
Pak'nSaveN/A

beef mince
$21.99
need 500 gWoolworths Nz beef mince grass fed 18% fat 1kgclosest match
Woolworths NZ$21.99·
Pak'nSave$23.98/1kg$11.99·
New World$27.91/1kg$9.49
Buy at
New World$4.00

Chinese five spice
$0.93/10g
need 0.25 tspMrs Rogers Naturals Eco Chinese Five Spice 30g$4.00
New World$0.93/10g$4.00·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- mirin · 2 tbsp