
Nori Sesame Prawn Pasta
Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com
Angel hair pasta tossed with a blitzed nori and sesame base, soy, sesame oil and an egg yolk that melts into a glossy sauce, topped with prawns seared in crispy chilli oil.
Ingredients
- roasted seaweed snacks15 g
- roasted sesame seeds — 1 tbsp11 g
- angel hair pasta180 g
- soy sauce — 125 ml for the pasta cooking water145 ml
- sesame oil — 2 tbsp40 ml
- garlic cloves — finely chopped2 ea
- sugar — ½ tsp2.1 g
- egg — yolk only1 ea
- crispy chilli oil — 2 tbsp40 ml
- peeled raw prawns — deveined250 g
- parmesan cheese — grated to serve20 g
- chives — chopped to serve1 bunch
Method
- Make the nori sesame base: blitz the roasted seaweed and sesame seeds in a blender until finely ground. Transfer to a large heatproof bowl. Add 1 tbsp soy sauce, the sesame oil, garlic, sugar and egg yolk and stir until combined. Set aside.
- Bring a large pot of water to the boil. Add ½ cup soy sauce, then the angel hair pasta. Cook according to the packet instructions until al dente. Reserve about 1 cup of the hot pasta cooking water before draining.
- Heat a non-stick frying pan over medium-high heat. Add the crispy chilli oil, then the prawns and a pinch of sea salt. Cook for 1-2 minutes each side until golden and cooked through. Remove from the heat.
- Add the hot drained pasta straight into the bowl with the nori sesame mixture. Toss immediately with tongs or chopsticks so the heat melts the egg yolk into a glossy sauce, adding the reserved pasta water a little at a time to loosen and coat evenly.
- Divide the pasta among bowls. Top with the prawns and any chilli oil from the pan, then finish with freshly grated parmesan and chives. Serve immediately.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $43.01 · 67% spare
$14.38
missing 3 items
New Worldyou pay $42.11 · 65% spare
$14.91
missing 3 items · $0.53 more
Woolworths NZyou pay $22.58 · 71% spare
$6.58
missing 5 items
$7.19a serve
from $7.19 a serve at Pak'nSave · 9 of 12 ingredients priced
About $14.38 of ingredients used for 2 serves.
$49.40 across 3 shops · 11 of 12 items priced · $0.79 more for bigger packs, 67% spare for later
$14.38
missing 3 items
you'll pay $43.01 · 67% of it spare
$14.91
missing 3 items · $0.53 more
you'll pay $42.11 · 65% of it spare
$6.58
missing 5 items
you'll pay $22.58 · 71% of it spare
Buy at
Pak'nSave$36.13

roasted sesame seeds
$2.13/100g
need 11 gPams Pumpkin Seeds 100g$1.49closest match
Pak'nSave$2.13/100g$1.49·
Woolworths NZ$1.50·
New World$2.56/100g$1.79

sesame oil
$3.38/100ml
need 40 mlLee Kum Kee Pure Sesame Oil 100ml$6.99
Pak'nSave$3.38/100ml$6.99·
New World$3.57/100ml$7.39·
Woolworths NZN/A

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

crispy chilli oil
$0.38/100ml
need 40 mlPams Canola Oil 100ml$1.89
Pak'nSave$0.38/100ml$1.89·
New World$0.42/100ml$2.09·
Woolworths NZ$3.10

peeled raw prawns
$18.11/1kg
need 250 gFisherking Raw Stir-Fry Prawns 800g$14.49
Pak'nSave$18.11/1kg$14.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

parmesan cheese
$4.99/100g
need 20 gMainland Shaved Parmesan Cheese 100g$4.99closest match
Pak'nSave$4.99/100g$4.99·
Woolworths NZ$4.40·
New World$6.15/100g$6.29

chives
$3.99/10g
need 1 bunchThymebank Chives 10g$3.99
Pak'nSave$3.99/10g$3.99·
New World$5.98/10g$2.59·
Woolworths NZN/A
Buy at
New World$5.08

angel hair pasta
$0.60/100g
need 180 gDiamond Angel Hair Pasta 500g$2.99
New World$0.60/100g$2.99·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

sugar
$0.50/100g
need 2.1 gChelsea White Sugar 100g$2.09closest match
New World$0.50/100g$2.09·
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.19
Buy at
Woolworths NZ$8.19

soy sauce
$3.49
need 145 mlHigh Mark soy sauce reduced salt 550ml
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A
Not priced
- roasted seaweed snacks · 15 g
