
Morning Glow Breakfast Muffins
Recipe from Chelsea Winter · original post · full recipe on chelseawinter.co.nz
Moist, moreish breakfast muffins packed with banana, apple, carrot, hemp hearts and good fats. Refined sugar-free, freeze brilliantly and great for lunchboxes. Use a gluten-free flour blend and plant milk for GF/DF versions; pumpkin seeds can replace the hemp hearts.
Ingredients
- hemp seeds80 g
- spelt flour210 g
- desiccated coconut40 g
- ground cinnamon — 2 tsp5 g
- ground nutmeg — ¼ tsp0.6 g
- baking powder — 1 ½ tsp6.8 g
- baking soda — ½ tsp2.3 g
- sea salt — ½ tsp3 g
- large eggs — at room temperature3 ea
- milk125 ml
- avocado oil80 ml
- coconut sugar120 g
- lemon juice — 1 tbsp20 ml
- vanilla extract — 1 tbsp20 ml
- small lemon — zested1 ea
- bananas — very ripe and mashed230 g
- large apple — grated1 ea
- carrot — finely grated60 g
- dark chocolate chips130 g
Method
- Preheat the oven to 210°C conventional bake. Line a 12-hole muffin tin with muffin cases.
- Mash the bananas until mostly smooth. Coarsely grate the apple and finely grate the carrot. Don't squeeze the moisture from the apple — we want that moisture in the muffins.
- Add the coconut sugar and lemon zest to a large bowl. Rub them together with your fingertips for about 30 seconds, until fragrant.
- Add the eggs and whisk vigorously for 1–2 minutes, until slightly lighter and aerated. Whisk in the vanilla, lemon juice and milk, followed by the oil. Add the mashed banana and whisk until combined.
- In a separate bowl, whisk together the spelt flour, hemp hearts, desiccated coconut, cinnamon, nutmeg, baking powder, baking soda and sea salt.
- Add the dry ingredients to the wet mixture. Fold gently just a few times, then add the grated apple, carrot and chocolate chips while there are still visible streaks of flour. Continue folding until just combined. Don't overmix.
- Leave the batter to rest for 8–10 minutes so it thickens and becomes scoopable.
- Divide between the 12 muffin cases, filling them generously so the batter mounds slightly above the tin. Scatter with extra chocolate chips.
- Bake at 210°C for 5 minutes, then, without opening the oven door, reduce the temperature to 180°C. Bake for a further 15–19 minutes, until risen and golden and the tops spring back when lightly pressed.
- Leave in the tin for 8–10 minutes, then transfer to a wire rack and cool for at least 10 minutes before eating.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 21 g Ground flaxseed instead of large eggs
- 125 ml Oat milk instead of milk
- 130 g Dairy-free dark chocolate chips instead of dark chocolate chips
Mix the ground flaxseed with 135 ml water and leave 10 minutes to thicken, then whisk it with the sugar in place of the eggs; bake as written, allowing 2 to 3 extra minutes if the centres are still soft.
Dairy-free
- 125 ml Oat milk instead of milk
- 130 g Dairy-free dark chocolate chips instead of dark chocolate chips
Whisk in the oat milk exactly as the milk; baking times are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $120.39 · 82% spare
$21.24
missing 3 items
New Worldyou pay $69.04 · 70% spare
$20.71
missing 4 items
Woolworths NZyou pay $75.67 · 68% spare
$24.08
missing 4 items
$1.77a serve
from $1.77 a serve at Pak'nSave · 16 of 19 ingredients priced
About $21.24 of ingredients used for 12 serves.
$132.61 across 3 shops · 18 of 19 items priced · $14.41 more for bigger packs, 85% spare for later
$21.24
missing 3 items
you'll pay $120.39 · 82% of it spare
$20.71
missing 4 items
you'll pay $69.04 · 70% of it spare
$24.08
missing 4 items
you'll pay $75.67 · 68% of it spare
Buy at
Pak'nSave$101.55

hemp seeds
$4.49/100g
need 80 gHulled Hemp Seeds 1kg$44.90
Pak'nSave$4.49/100g$44.90·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

spelt flour
$0.97/100g
need 210 gPams Spelt Flour 100g$9.69
Pak'nSave$0.97/100g$9.69·
Woolworths NZ$9.99·
New WorldN/A

desiccated coconut
$13.98/1kg
need 40 gPams Desiccated Coconut 1kg$6.99
Pak'nSave$13.98/1kg$6.99·
Woolworths NZ$3.99·
New World$15.96/1kg$3.99

baking powder
$0.87/100g
need 6.8 gPams Baking Powder 100g$3.49
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
New World$0.92/100g$3.69·
Woolworths NZN/A

baking soda
$0.49/100g
need 2.3 gPams Baking Soda 100g$2.43
Pak'nSave$0.49/100g$2.43·
New World$0.62/100g$3.09·
Woolworths NZN/A

sea salt
$0.05/10g
need 3 gMrs Rogers Naturals Coarse Sea Salt 500g$2.59closest match
Pak'nSave$0.05/10g$2.59·
New World$0.06/10g$2.79·
Woolworths NZ$2.89

avocado oil
$3.80/100ml
need 80 mlGrove Cold Pressed Avocado Oil 100ml$18.99closest match
Pak'nSave$3.80/100ml$18.99·
Woolworths NZ$12.00·
New World$5.40/100ml$13.49

coconut sugar
$1.92/100g
need 120 gChelsea Organic Coconut Sugar 250g$4.79closest match
Pak'nSave$1.92/100g$4.79·
Woolworths NZ$5.35·
New World$2.16/100g$5.39

bananas
$3.29/1kg
need 230 gBananas 1kg$3.29
Pak'nSave$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.49·
New World$3.79/1kg$3.79

dark chocolate chips
$1.10/100g
need 130 gPams Dark Compound Chocolate Chips 100g$4.39closest match
Pak'nSave$1.10/100g$4.39·
Woolworths NZ$5.00·
New World$1.39/100g$5.55
Buy at
Woolworths NZ$19.68

ground cinnamon
$2.50
need 5 gMacro Organic cinnamon ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.93/10g$2.59·
New World$1.03/10g$2.89

ground nutmeg
$2.70
need 0.6 gWoolworths nutmeg ground 30gclosest match
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$1.15/10g$2.29·
New World$1.40/10g$4.00

milk
$3.99
need 125 mlFree From Lactose milk lite uht 1Lclosest match
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$6.76/1L$1.69·
New World$6.03/1L$1.81

small lemon
$4.69
need 1 itemRosedale kisses lemon 8 pack
Woolworths NZ$4.69·
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99

carrot
$3.50
need 60 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19
Buy at
New World$11.38

large eggs
$9.99
need 3 itemsFarmer Brown Free Range Large Size 7 Eggs 12 pack
New World$9.99·
Woolworths NZ$10.29·
Pak'nSaveN/A

large apple
$3.66/1kg
need 1 itemPams Diced Apples 380g$1.39closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Not priced
- vanilla extract · 20 ml
