
Miso Peanut Ramen Bowls
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
A sweet and creamy savory broth ladled into bowls with noodles, crispy crumbled tofu, and fresh veg! These ramen bowls are SO GOOD.
Ingredients
- extra firm tofu400 g
- olive oil15 ml
- teriyaki sauce60 ml
- garlic clove — grated1 ea
- red curry paste15 g
- white miso paste17 g
- peanut butter32 g
- reduced sodium soy sauce30 ml
- brown sugar14 g
- chicken broth360 ml
- canned coconut milk400 ml
- ramen noodles170 g
- cucumber — finely sliced300 g
- green onions — sliced to serve2 ea
- chili crisp — to serve1 ea
Method
- Press the tofu with paper towels to remove some of the water. Grate the tofu on the medium/large holes of a box grater.
- Heat the olive oil in a nonstick skillet over medium-high heat. Add the tofu shreds and sauté until golden and lightly crisped - usually 10-15 minutes to get a crispy, chewy texture.
- Add the teriyaki sauce and grated garlic to the tofu. Sauté for another 5-10 minutes to caramelise further, adding 1-2 tablespoons more sauce as desired. Transfer to a separate bowl and wipe out the pan.
- In the same pan, heat the curry paste, miso, peanut butter, soy sauce and brown sugar until worked into a thick paste. Add the coconut milk and broth and whisk until incorporated. Simmer for 5-10 minutes until slightly thickened and creamy.
- Meanwhile, boil the ramen noodles in a separate pot for 3-4 minutes; drain and add to the sauce. Simmer 1-2 minutes until the noodles are well coated (add more broth if you want it more soupy).
- Transfer the noodles to bowls and pour a scoop of the broth over the top. Top with the tofu, cucumber, herbs and chili crisp.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- 360 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Whisk the vegetable broth in with the coconut milk as before; nothing else changes.
Vegetarian
- 360 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 15 g Vegan red curry paste instead of red curry paste
Whisk the vegetable broth in with the coconut milk as before; nothing else changes.
Vegan
- 360 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 15 g Vegan red curry paste instead of red curry paste
Whisk the vegetable broth in with the coconut milk as before; nothing else changes.
Gluten-free
Miso Peanut Rice Noodle Bowls
- 60 ml Gluten-free teriyaki sauce instead of teriyaki sauce
- 30 ml Tamari instead of reduced sodium soy sauce
- 360 ml Gluten-free chicken broth instead of chicken broth
- 170 g Rice noodles instead of ramen noodles
Cook the rice noodles to their packet time (usually 3 to 5 minutes), rinse briefly so they do not stick, then toss them through the sauce for the final minute.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $49.77 · 44% spare
$28.02
missing 2 items
New Worldyou pay $52.40 · 52% spare
$25.04
missing 5 items
Woolworths NZyou pay $37.19 · 65% spare
$12.84
missing 6 items
$7.01a serve
from $7.01 a serve at Pak'nSave · 13 of 15 ingredients priced
About $28.02 of ingredients used for 4 serves.
$58.96 across 3 shops · 14 of 15 items priced · $3.60 more for bigger packs, 57% spare for later
$28.02
missing 2 items
you'll pay $49.77 · 44% of it spare
$25.04
missing 5 items
you'll pay $52.40 · 52% of it spare
$12.84
missing 6 items
you'll pay $37.19 · 65% of it spare
Buy at
Pak'nSave$46.39

extra firm tofu
$1.55/100g
need 400 gPams Firm Tofu 450g$6.99closest match
Pak'nSave$1.55/100g$6.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

olive oil
$1.60/100ml
need 15 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

garlic clove
$0.65/10g
need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

red curry paste
$0.86/100g
need 15 gPams Tomato Paste 150g$1.29
Pak'nSave$0.86/100g$1.29·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

white miso paste
$0.86/100g
need 17 gPams Tomato Paste 150g$1.29
Pak'nSave$0.86/100g$1.29·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

brown sugar
$0.42/100g
need 14 gChelsea Soft Brown Sugar 500g$2.09closest match
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19·
New World$0.50/100g$2.49

chicken broth
$1.70/100ml
need 360 mlWaitoa Free Range Chicken Broth 500ml$8.49
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

canned coconut milk
$0.35/100ml
need 400 mlPams Coconut Milk 100ml$1.39
Pak'nSave$0.35/100ml$1.39·
Woolworths NZ$1.49·
New World$0.62/100ml$2.49

ramen noodles
$1.52/100g
need 170 gOtoki Mild Multi Jin Ramen Noodles 100g$9.09
Pak'nSave$1.52/100g$9.09·
New World$2.21/100g$11.69·
Woolworths NZN/A

cucumber
$2.49
need 300 gTelegraph Cucumber eareal special 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

green onions
$2.99/1kg
need 2 itemsLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60
Buy at
Woolworths NZ$6.98

teriyaki sauce
$3.49
need 60 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

reduced sodium soy sauce
$3.49
need 30 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99
Buy at
New World$5.59

peanut butter
$1.21/100g
need 32 gSkippy Creamy Peanut Butter 462g$5.59
New World$1.21/100g$5.59·
Woolworths NZ$7.79·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- chili crisp · 1 item