
Miso Mushroom & Silken Tofu Orzotto
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
All the creamy comfort of a risotto, with none of the endless stirring. We toast orzo with sweet, soft leeks and a spoonful of white miso, then stir through blitzed silken tofu and chickpeas so the sauce turns silky and rich. Golden oyster mushrooms go on top, with a squeeze of lemon and a handful of chives to lift it all. It comes together in one pan in about 30 minutes and has 24g of protein per bowl. It's the kind of weeknight dinner that feels like a treat.
Ingredients
- olive oil30 ml
- oyster mushrooms — torn into strips500 g
- leek — finely sliced1 ea
- garlic cloves — finely chopped2 ea
- white miso paste15 g
- orzo200 g
- silken tofu — blitzed until smooth150 g
- jarred chickpeas — rinsed and drained570 g
- vegetable stock550 ml
- soy sauce15 ml
- nutritional yeast40 g
- lemon — juiced0.5 ea
- fresh chives — finely sliced1 bunch
Method
- Cook the base Heat a drizzle of oil or plant-based butter in a wide pan over a medium heat. Add the mushrooms and fry until golden. Remove from the pan. Add another drizzle of oil, then add the leeks. Fry for 5-6 minutes until soft and slightly caramelised. Add the garlic and miso, then fry for another minute. Pour in the orzo and toast for 2 minutes.
- Build the sauce Add the tofu, chickpeas, stock, soy sauce and nooch to the pan. Stir well to combine and simmer for 10 minutes until the orzo is done, stirring constantly to avoid sticking. Add a splash more water to loosen if needed. Stir in half the mushrooms.
- Finish and serve Add the lemon juice. Taste and adjust seasoning. Spoon into bowls. Top with the reserved mushrooms, chives and a drizzle of extra virgin olive oil.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 200 g Gluten-free orzo instead of orzo
- 15 ml Tamari instead of soy sauce
Gluten-free orzo can soften faster, so start checking at 7 to 8 minutes and add a splash of water if it thickens too much.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $53.49 · 32% spare
$36.29
missing 2 items
New Worldyou pay $47.80 · 41% spare
$27.97
missing 4 items
Woolworths NZyou pay $31.82 · 48% spare
$16.55
missing 6 items
$9.07a serve
from $9.07 a serve at Pak'nSave · 11 of 13 ingredients priced
About $36.29 of ingredients used for 4 serves.
$60.99 across 3 shops · all 13 items priced
$36.29
missing 2 items
you'll pay $53.49 · 32% of it spare
$27.97
missing 4 items
you'll pay $47.80 · 41% of it spare
$16.55
missing 6 items
you'll pay $31.82 · 48% of it spare
Buy at
Pak'nSave$49.11

olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

oyster mushrooms
$29.98/1kg
need 500 gHealthy n Fresh Oyster Mushrooms 500g$14.99
Pak'nSave$29.98/1kg$14.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

white miso paste
$0.86/100g
need 15 gPams Tomato Paste 150g$1.29
Pak'nSave$0.86/100g$1.29·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

silken tofu
$1.33/100g
need 150 gCheck Silken Fresh Tofu 100g$3.99
Pak'nSave$1.33/100g$3.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

vegetable stock
$0.72/100ml
need 550 mlCampbell's Real Stock Beef Stock Liquid 1L$3.59closest match
Pak'nSave$0.72/100ml$3.59·
New World$0.60/100ml$5.99·
Woolworths NZ$6.00

nutritional yeast
$3.33/100g
need 40 gPams All Purpose Active Yeast 100g$4.99
Pak'nSave$3.33/100g$4.99·
New World$3.59/100g$5.39·
Woolworths NZN/A

lemon
$4.49/1kg
need 0.5 itemsLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78

fresh chives
$3.99/10g
need 1 bunchThymebank Chives 10g$3.99
Pak'nSave$3.99/10g$3.99·
New World$5.98/10g$2.59·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$5.89

jarred chickpeas
$1.20
need 570 g2 × Woolworths chickpeas no added salt 420gclosest match
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.48/1kg$2.19·
New World$5.87/1kg$2.29

soy sauce
$3.49
need 15 mlHigh Mark soy sauce reduced salt 550ml
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A
Buy at
New World$5.99

orzo
$1.20/100g
need 200 gGhiotti Orzo 500g$5.99
New World$1.20/100g$5.99·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
