
Minestrone Soup
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Hearty Italian vegetable soup with ditalini, kidney beans, zucchini and green beans in a fragrant tomato broth scented with rosemary, herbs and Parmesan.
Ingredients
- ditalini pasta115 g
- extra virgin olive oil60 ml
- small yellow onion — chopped1 ea
- carrots — chopped130 g
- celery stalks — diced2 ea
- garlic cloves — minced4 ea
- zucchini — diced200 g
- green beans — trimmed and cut into 2.5 cm pieces110 g
- sweet paprika — 1 tsp2.5 g
- dried rosemary — ½ tsp0.5 g
- canned crushed tomatoes425 g
- vegetable broth1440 ml
- bay leaf1 ea
- fresh thyme3 sprig
- canned kidney beans — drained and rinsed425 g
- fresh parsley — chopped20 g
- fresh basil leaves15 g
- parmesan cheese — grated, to serve30 g
Method
- Bring a large pot of salted water to a boil. Cook the pasta to al dente according to the package directions, then drain.
- Heat the olive oil in a large Dutch oven over medium heat until shimmering. Add the onion, carrots and celery, raise the heat to medium-high and cook, stirring regularly, until softened, about 5 minutes. Add the garlic and cook another minute.
- Add the zucchini, green beans, paprika, rosemary and a generous pinch of salt and pepper. Toss to combine.
- Add the crushed tomatoes, broth, thyme, bay leaf and a Parmesan rind if you have one (about 2.5 cm). Bring to a boil, then reduce to a gentle simmer, partially cover and simmer for about 20 minutes.
- Uncover, add the kidney beans and cook another 5 minutes, then stir in the parsley and basil. Just before serving, stir in the cooked pasta and simmer just until warmed through; do not overcook.
- Remove the rind and bay leaf, taste and adjust the seasoning. Serve hot with grated Parmesan and a drizzle of olive oil.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- Leave out the parmesan cheese
Finish each bowl with a drizzle of olive oil instead of the parmesan.
Gluten-free
- 115 g Gluten-free pasta instead of ditalini pasta
Cook the gluten-free pasta separately until just tender and add it to bowls, as it softens quickly if left simmering in the soup.
Dairy-free
- Leave out the parmesan cheese
Finish each bowl with a drizzle of olive oil instead of the parmesan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $75.08 · 39% spare
$45.54
missing 4 items
New Worldyou pay $79.57 · 40% spare
$47.41
missing 4 items · $1.87 more
Woolworths NZyou pay $76.21 · 32% spare
$51.71
missing 4 items · $6.17 more
$7.59a serve
from $7.59 a serve at Pak'nSave · 14 of 18 ingredients priced
About $45.53 of ingredients used for 6 serves.
$72.08 across 3 shops · 15 of 18 items priced · $2.10 more for bigger packs, 38% spare for later
$45.54
missing 4 items
you'll pay $75.08 · 39% of it spare
$47.41
missing 4 items · $1.87 more
you'll pay $79.57 · 40% of it spare
$51.71
missing 4 items · $6.17 more
you'll pay $76.21 · 32% of it spare
Buy at
Pak'nSave$32.22

ditalini pasta
$0.32/100g
need 115 gPams Spaghetti Pasta 100g$1.59
Pak'nSave$0.32/100g$1.59·
New World$0.36/100g$1.79·
Woolworths NZ$2.49

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 60 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

small yellow onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

sweet paprika
$0.57/10g
need 2.5 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.88/10g$2.89

dried rosemary
$1.15/10g
need 0.5 gMrs Rogers Naturals Eco Rosemary 10g$2.29closest match
Pak'nSave$1.15/10g$2.29·
New World$2.45/10g$2.45·
Woolworths NZ$2.70

fresh thyme
$1.53/10g
need 3 sprigMrs Rogers Standard$2.29closest match
Pak'nSave$1.53/10g$2.29·
New World$1.63/10g$2.45·
Woolworths NZ$3.20

fresh basil leaves
$0.87/10g
need 15 gSouthern Fresh Basil 40g$3.49
Pak'nSave$0.87/10g$3.49·
New World$1.35/10g$5.39·
Woolworths NZ$2.70

parmesan cheese
$4.99/100g
need 30 gMainland Shaved Parmesan Cheese 100g$4.99closest match
Pak'nSave$4.99/100g$4.99·
Woolworths NZ$4.40·
New World$6.15/100g$6.29
Buy at
Woolworths NZ$6.60

carrots
$3.50
need 130 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19

canned crushed tomatoes
$1.90
need 425 gLeggo's Australian tomatoes crushed 410greal special
Woolworths NZ$1.90·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

canned kidney beans
$1.20
need 425 gWoolworths beans red kidney no added salt 420gclosest match
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.48/1kg$2.19·
New World$5.87/1kg$2.29
Buy at
New World$33.26

green beans
$4.65/1kg
need 110 gPams Whole Baby Frozen Green Beans 1kg$3.49closest matchreal special
New World$4.65/1kg$3.49·
Pak'nSave$5.53/1kg$4.15·
Woolworths NZN/A

vegetable broth
$1.66/100ml
need 1.44 L3 × Campbell's chicken stock bone broth 500ml$8.29closest match
New World$1.66/100ml$8.29·
Woolworths NZ$8.29·
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49

fresh parsley
$2.45/10g
need 20 g2 × Pams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Woolworths NZ$3.20·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29
Not priced
- celery stalks · 2 items
- zucchini · 200 g
- bay leaf · 1 item