
Marry Me Chicken High Protein Smash
Recipe from Mob - delicious, healthy midweek cooking · original post · full recipe on mob.co.uk
A rich, creamy sun-dried tomato chicken spread that's gently spicy, garlicky and seriously moreish. Pile it onto toast for the ultimate indulgent snack or light lunch.
Ingredients
- chicken breast640 g
- chilli flakes3 g
- cherry tomatoes250 g
- garlic cloves2 ea
- sun-dried tomatoes — drained180 g
- light cream cheese40 g
- fresh basil15 g
- parmesan60 g
- low-calorie cooking oil spray1 ea
- sourdough bread4 slice
Method
- Heat the oven to 200°C. Lay out the chicken breasts on a large baking tray, spray with olive oil, sprinkle over the chilli flakes and season with salt and black pepper. Mix everything together so the chicken is fully coated. Slide into the oven and bake for 20 mins, until cooked through. Leave to rest for 5 mins.
- While the chicken bakes, finely chop the garlic, then drain and roughly chop the sun-dried tomatoes. Heat a large non-stick frying pan over a medium heat with a little olive oil. Add the cherry tomatoes and fry for a couple of minutes, then squash them with the back of a spoon. Keep cooking for another 3 mins, until most of the water has evaporated.
- Add the garlic and cook for 30 seconds until fragrant, then stir through the sun-dried tomatoes and cook for a further 3-5 mins.
- Tip the tomato mixture into a large bowl. Add the cream cheese and chicken to the bowl, then pick and tear in the basil leaves and grate in the Parmesan. Mash everything together with a pizza cutter until evenly chopped and well combined.
- Toast the bread and top generously with the chicken smash. We use ice cream scoops for portioning, but feel free to dollop it on as you wish. Finish with the remaining basil and an extra grating of Parmesan.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Marry Me Tuna High Protein Smash
- 600 g Tinned tuna instead of chicken breast
Skip baking: drain the tuna, toss with the chilli flakes and mash it straight into the tomato mixture.
Vegetarian
Marry Me Chickpea High Protein Smash
- 440 g Chickpeas instead of chicken breast
Skip baking the chicken: toss the drained chickpeas with the chilli flakes and warm them in the pan for 5 minutes before mashing.
Vegan
Marry Me Chickpea High Protein Smash
- 440 g Chickpeas instead of chicken breast
- 40 g Dairy-free cream cheese instead of light cream cheese
- 20 g Nutritional yeast instead of parmesan
Skip baking the chicken: warm the drained chickpeas with the chilli flakes in the pan for 5 minutes, then mash with the tomato mixture.
Gluten-free
- 160 g Gluten-free bread instead of sourdough bread
Gluten-free bread toasts faster, so watch it closely.
Dairy-free
- 40 g Dairy-free cream cheese instead of light cream cheese
- 20 g Nutritional yeast instead of parmesan
Nothing changes in the cooking; sprinkle a little extra nutritional yeast over the top instead of parmesan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $38.32 · 41% spare
$22.52
missing 2 items
New Worldyou pay $53.09 · 38% spare
$32.90
missing 2 items · $10.38 more
Woolworths NZyou pay $48.73 · 19% spare
$39.62
missing 3 items
$5.63a serve
from $5.63 a serve at Pak'nSave · 8 of 10 ingredients priced
About $22.52 of ingredients used for 4 serves.
$54.86 across 3 shops · all 10 items priced
$22.52
missing 2 items
you'll pay $38.32 · 41% of it spare
$32.90
missing 2 items · $10.38 more
you'll pay $53.09 · 38% of it spare
$39.62
missing 3 items
you'll pay $48.73 · 19% of it spare
Buy at
Pak'nSave$35.53

chicken breast
$13.99/1kg
need 640 gNz kg$13.99
Pak'nSave$13.99/1kg$13.99·
Woolworths NZ$3.75·
New World$15.69/1kg$15.69

cherry tomatoes
$3.98/1kg
need 250 gPams Italian Cherry Tomatoes 400g$1.59closest matchreal special
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$10.73/1kg$4.29

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

light cream cheese
$2.20/100g
need 40 gPhiladelphia Light Spreadable Cream Cheese 250g$5.49
Pak'nSave$2.20/100g$5.49·
New World$2.40/100g$5.99·
Woolworths NZN/A

fresh basil
$0.87/10g
need 15 gSouthern Fresh Basil 40g$3.49
Pak'nSave$0.87/10g$3.49·
New World$1.35/10g$5.39·
Woolworths NZ$2.70

parmesan
$4.59/100g
need 60 gOrnelle Grated Parmesan 100g$4.59
Pak'nSave$4.59/100g$4.59·
Woolworths NZ$5.99·
New WorldN/A

sourdough bread
$0.55/100g
need 4 slicePloughmans Bakery Sourdough Bread 100g$4.09
Pak'nSave$0.55/100g$4.09·
New World$1.50/100g$6.29·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$16.44

sun-dried tomatoes
$2.45
need 180 gMutti Chopped Tomatoes 1000greal special
Woolworths NZ$2.45·
Pak'nSave$6.98/1kg$2.79·
New World$9.23/1kg$3.69

low-calorie cooking oil spray
$13.99
need 1 itemSchwarzkopf Extra Care keratin heat protect spray 250ml 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Woolworths NZ$13.99·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A
Buy at
New World$2.89

chilli flakes
$1.31/10g
need 3 gMasterFoods Chilli Flakes 22g$2.89
New World$1.31/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A