
Lentil Soup
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post
Don't settle for a bland lentil soup. Make it right, and you'll have everyone begging for seconds...and thirds! The touch of spices and finishing it off with lemon really lifts this soup to the next level.
Ingredients
- olive oil — 2 tbsp40 ml
- onion — chopped1 ea
- garlic cloves — minced2 ea
- large carrot — chopped1 ea
- celery stalks — chopped2 ea
- dried brown lentils — rinsed400 g
- canned crushed tomatoes400 g
- vegetable stock — low sodium1.5 l
- ground cumin — ½ tsp1.3 g
- ground coriander — ½ tsp1.3 g
- paprika — 1 ½ tsp3.8 g
- dried bay leaves2 ea
- lemon — zested and juiced1 ea
- salt — ¼ tsp1.5 g
- black pepper0.25 tsp
Method
- Heat oil in a large pot over medium heat. Add garlic and onion, cook for 2 minutes.
- Add celery and carrot. Cook for 7 - 10 minutes or until softened and the onion is sweet. Don't rush this step, it is key to the flavour base of the soup.
- Add all remaining ingredients except the lemon and salt. Stir.
- Increase heat and bring to simmer. Scoop scum on the surface off and discard (do this again during cooking if required). Place lid on and turn heat down to medium low. Simmer for 35 - 40 minutes or until lentils are soft.
- Remove bay leaves.
- Thicken Soup: Using a stick blender, do 2 or 3 quick whizzes to thicken the soup (see video below). Or transfer 2 cups to a blender, let it cool slightly, then hold lid with tea towel and blend then transfer back into pot.
- Add a touch of water if you want to adjust soup consistency. Season to taste with salt and pepper. Grate over the zest of the lemon then add a squeeze of lemon juice just before serving. Garnish with parsley if desired and serve with warm crusty bread slathered liberally with butter!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 1500 ml Gluten-free vegetable stock instead of vegetable stock
Nothing changes in the cooking; serve with gluten-free bread rather than crusty bread.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $49.97 · 43% spare
$28.35
missing 1 item
New Worldyou pay $53.32 · 33% spare
$35.75
missing 1 item · $7.40 more
Woolworths NZyou pay $52.56 · 35% spare
$34.08
missing 2 items
$4.73a serve
from $4.73 a serve at Pak'nSave · 14 of 15 ingredients priced
About $28.35 of ingredients used for 6 serves.
$41.44 across 3 shops · 14 of 15 items priced · $0.31 more for bigger packs, 38% spare for later
$28.35
missing 1 item
you'll pay $49.97 · 43% of it spare
$35.75
missing 1 item · $7.40 more
you'll pay $53.32 · 33% of it spare
$34.08
missing 2 items
you'll pay $52.56 · 35% of it spare
Buy at
Pak'nSave$32.70

olive oil
$1.60/100ml
need 40 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

large carrot
$1.99/1kg
need 1 itemCarrots 1kg$1.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19·
Woolworths NZ$3.50

canned crushed tomatoes
$4.48/1kg
need 400 gWattie's crushed & sieved tomatoes 400g$1.79
Pak'nSave$4.48/1kg$1.79·
New World$5.23/1kg$2.09·
Woolworths NZ$2.10

vegetable stock
$0.33/10g
need 1.5 LContinental Chicken Stock 130g$4.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.33/10g$4.29·
Woolworths NZ$9.29·
New World$8.85/100g$9.29

ground cumin
$0.57/10g
need 1.3 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89

paprika
$0.57/10g
need 3.8 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.88/10g$2.89

lemon
$4.49/1kg
need 1 itemLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78

black pepper
$0.46/10g
need 0.25 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69
Buy at
New World$4.04

dried bay leaves
$4.90/10g
need 2 itemsPams Bay Leaves 10g$2.45closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$4.90/10g$2.45·
Pak'nSave$0.30/10g$2.99·
Woolworths NZN/A

salt
$0.02/10g
need 1.5 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89
Buy at
Woolworths NZ$4.70

dried brown lentils
$2.20
need 400 gEdgell lentils brown 400gclosest match
Woolworths NZ$2.20·
New World$7.48/1kg$2.49·
Pak'nSave$1.05/100g$10.50

ground coriander
$2.50
need 1.3 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59
Not priced
- celery stalks · 2 items