
Lemongrass Broth Bowls with Yellow Curry Chicken
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
Lemongrass, ginger, shallot, and the brightness of lime! The broth bowls have got it all - luscious broth, fluffy rice, protein, and fresh herbs.
Ingredients
- shallots2 ea
- fresh ginger15 g
- lemongrass stalks2 ea
- chicken broth720 ml
- canned coconut milk400 ml
- brown sugar40 g
- reduced sodium soy sauce30 ml
- lime juice15 ml
- boneless skinless chicken thighs450 g
- yellow curry paste15 g
- garlic powder1 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- olive oil15 ml
- jasmine rice280 g
- mint — to serve1 bunch
- chili crisp — to serve1 ea
Method
- Start cooking the rice according to the package directions.
- Peel and roughly chop the shallots, ginger and lemongrass into large chunks. Add to a saucepan or stock pot.
- Add the broth and coconut milk. Simmer over low heat for 20-30 minutes. Scoop out and discard the aromatics; reserve the broth.
- Add the soy sauce, brown sugar and lime juice to the broth; whisk to combine, then taste and adjust.
- While the broth simmers, toss the chicken with the curry paste, garlic powder, salt and olive oil until well coated. Air fry at 390°F (200°C) for 12 minutes, or until it reaches 165°F (74°C) inside (or sauté in a pan until cooked through). Chop into bite-sized pieces.
- Plate the rice, then the chicken, and pour the broth over the top. Garnish with herbs and chili crisp or crispy shallots.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Lemongrass Broth Bowls with Yellow Curry Prawns
- 720 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 500 g Raw prawns instead of boneless skinless chicken thighs
Toss the peeled prawns in the curry paste and air fry at 200°C for 6 to 7 minutes, or pan-fry for 3 to 4, until pink; leave them whole.
Vegetarian
Lemongrass Broth Bowls with Yellow Curry Tofu
- 720 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 450 g Firm tofu instead of boneless skinless chicken thighs
- 15 g Vegan yellow curry paste instead of yellow curry paste
Press the tofu and cut into cubes before tossing in the curry paste; air fry at 200°C for 15 to 18 minutes, shaking halfway, until crisp.
Vegan
Lemongrass Broth Bowls with Yellow Curry Tofu
- 720 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 450 g Firm tofu instead of boneless skinless chicken thighs
- 15 g Vegan yellow curry paste instead of yellow curry paste
Press the tofu and cut into cubes before tossing in the curry paste; air fry at 200°C for 15 to 18 minutes, shaking halfway, until crisp.
Gluten-free
- 30 ml Tamari instead of reduced sodium soy sauce
Whisk the tamari into the broth as written; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $55.02 · 54% spare
$25.57
missing 4 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $74.65 · 40% spare
$44.52
missing 4 items
New Worldyou pay $72.85 · 46% spare
$39.36
missing 5 items
$6.39a serve
from $6.39 a serve at Woolworths NZ · 12 of 16 ingredients priced
About $25.57 of ingredients used for 4 serves.
$83.69 across 2 shops · 14 of 16 items priced · $1.90 more for bigger packs, 48% spare for later
$25.57
missing 4 items
you'll pay $55.02 · 54% of it spare
$44.52
missing 4 items
you'll pay $74.65 · 40% of it spare
$39.36
missing 5 items
you'll pay $72.85 · 46% of it spare
Buy at
Pak'nSave$70.11

shallots
$12.99/1kg
need 2 itemsShallots 1kg$12.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$12.99/1kg$12.99·
Woolworths NZ$13.49·
New World$13.99/1kg$13.99

fresh ginger
$3.59/1kg
need 15 gGinger 1kg$3.59
Pak'nSave$3.59/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.49·
New World$8.99/1kg$8.99

chicken broth
$1.70/100ml
need 720 ml2 × Waitoa Free Range Chicken Broth 500ml$8.49
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

canned coconut milk
$0.35/100ml
need 400 mlPams Coconut Milk 100ml$1.39
Pak'nSave$0.35/100ml$1.39·
Woolworths NZ$1.49·
New World$0.62/100ml$2.49

brown sugar
$0.42/100g
need 40 gChelsea Soft Brown Sugar 500g$2.09closest match
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19·
New World$0.50/100g$2.49

boneless skinless chicken thighs
$24.98/1kg
need 450 g2 × Pams Free Range Boneless Skinless Chicken Thighs 400g$9.99
Pak'nSave$24.98/1kg$9.99·
New World$27.48/1kg$10.99·
Woolworths NZN/A

salt
$0.01/10g
need 3 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.49closest match
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
New World$0.02/10g$1.59·
Woolworths NZ$2.89

olive oil
$1.60/100ml
need 15 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

jasmine rice
$0.27/100g
need 280 gPams Jasmine Rice 100g$2.69real special
Pak'nSave$0.27/100g$2.69·
Woolworths NZ$3.49·
New World$0.35/100g$3.49

mint
$1.15/100g
need 1 bunchRJ's Oddfellows Mints 100g$2.29closest matchreal special
Pak'nSave$1.15/100g$2.29·
Woolworths NZ$5.45·
New World$4.69/100g$8.45
Buy at
Woolworths NZ$13.58

reduced sodium soy sauce
$3.49
need 30 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

yellow curry paste
$5.09
need 15 gExotic Food curry paste yellow 200g
Woolworths NZ$5.09·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

garlic powder
$2.70
need 1 tspWoolworths garlic powder 50g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.64/10g$2.89
Not priced
- lemongrass stalks · 2 items
- chili crisp · 1 item
