
Korean Chicken Soup (Dakgomtang)
Recipe from Maangchi · original post · full recipe on maangchi.com
A light, clean, slightly milky Korean chicken soup made with one whole chicken, served over rice with shredded breast meat, plus the dark meat on the side with a soy sauce relish and a spicy seasoning paste.
Ingredients
- short-grain white rice — cooked360 g
- whole chicken1.8 kg
- garlic cloves — 12 left whole and 3 thinly sliced15 ea
- medium onion — halved1 ea
- fresh ginger — peeled and minced20 g
- large green onions2 ea
- salt — 3 ½ tsp21 g
- toasted sesame oil15 ml
- soy sauce30 ml
- vinegar15 ml
- green chili pepper — chopped1 ea
- onion — cut into small chunks40 g
- gochugaru25 g
- fish sauce30 ml
Method
- Cook the chicken: wash the chicken under cold running water and put it into a large, heavy pot (about 8 litres). Add 3.8 litres water, the 12 whole garlic cloves, the halved onion, 1 tablespoon of the ginger and 1 large green onion. Cover and cook for 30 minutes over medium-high heat until vigorously boiling.
- Reduce the heat to medium and cook for 40 minutes until the chicken is fully cooked. Turn off the heat and transfer the chicken and cooked vegetables to a large tray with a slotted spoon.
- Add 1 tablespoon salt to the broth and stir. Cover the pot to keep the broth hot. Discard the cooked onion, green onion and ginger, but save the cooked garlic.
- Separate the meat from the bones: shred the breast meat into long strips along the grain and place it on the tray. Add the remaining 1/2 teaspoon salt, the sesame oil and the reserved cooked garlic and gently toss to combine. Tear the darker meat from the thighs, drumsticks and wings into bite-sized pieces and arrange it on a serving plate. Discard the skin or serve it alongside, as you prefer.
- Put the bones back into the pot, cover and simmer over low heat for 30 minutes (up to 1 hour for a richer broth), until the broth turns a little milky. Add water if needed to keep about 2.4 to 2.9 litres of broth.
- Meanwhile, make the soy sauce relish: combine the soy sauce, vinegar, green chili pepper, onion chunks and sliced garlic in a small bowl. Stir and set aside.
- Make the spicy seasoning paste: combine the gochugaru, 60 ml hot chicken broth from the pot, the fish sauce and the remaining 1 teaspoon ginger in a small bowl. Stir well and set aside.
- Strain the broth through a fine-mesh strainer lined with a clean cotton cloth or cheesecloth into a large bowl to remove excess fat and impurities. Wash the pot and pour the strained broth back in.
- Reheat the broth. Thinly slice the remaining large green onion. Divide the rice among 4 large bowls, top with the seasoned breast meat, ladle the hot broth over and top with the sliced green onion.
- Serve with the plate of dark meat, the soy sauce relish, the spicy seasoning paste and ground black pepper on the side so everyone can season their soup to taste. Accompany with kimchi.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 30 ml Tamari instead of soy sauce
Make the relish with tamari exactly as with soy sauce; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $66.67 · 48% spare
$34.97
missing 1 item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $43.58 · 32% spare
$29.49
missing 2 items
New Worldyou pay $62.88 · 45% spare
$34.85
missing 2 items · $5.36 more
$8.74a serve
from $8.74 a serve at Woolworths NZ · 13 of 14 ingredients priced
About $34.97 of ingredients used for 4 serves.
$49.77 across 3 shops · 13 of 14 items priced · $3.60 more for bigger packs, 44% spare for later
$34.97
missing 1 item
you'll pay $66.67 · 48% of it spare
$29.49
missing 2 items
you'll pay $43.58 · 32% of it spare
$34.85
missing 2 items · $5.36 more
you'll pay $62.88 · 45% of it spare
Buy at
Pak'nSave$31.14

whole chicken
$8.94/1kg
need 1.8 kgPams Whole Chicken 1.9kg$16.99
Pak'nSave$8.94/1kg$16.99·
New World$9.62/1kg$12.99·
Woolworths NZ$15.25

garlic cloves
$0.65/10g
need 15 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

fresh ginger
$3.59/1kg
need 20 gGinger 1kg$3.59
Pak'nSave$3.59/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.49·
New World$8.99/1kg$8.99

large green onions
$2.99/1kg
need 2 itemsLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

green chili pepper
$0.46/10g
need 1 itemPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

onion
$2.99/1kg
need 40 gLoose Red Onions 1kg$2.99closest match
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
Woolworths NZ$2.60·
New World$3.29/1kg$3.29
Buy at
Woolworths NZ$14.75

medium onion
$2.60
need 1 itemWoolworths fresh vegetable baby onions 500g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$2.60·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29

toasted sesame oil
$3.10
need 15 mlWoolworths canola oil 750mlclosest match
Woolworths NZ$3.10·
Pak'nSave$0.38/100ml$1.89·
New World$0.42/100ml$2.09

soy sauce
$3.49
need 30 mlHigh Mark soy sauce reduced salt 550ml
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

vinegar
$2.07
need 15 mlTastemaker white vinegar 750mlclosest match
Woolworths NZ$2.07·
Pak'nSave$0.28/100ml$2.09·
New World$0.32/100ml$2.39

fish sauce
$3.49
need 30 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99
Buy at
New World$3.88

short-grain white rice
$0.34/100g
need 360 gFortune Long Grain Rice 100g$2.29closest matchreal special
New World$0.34/100g$2.29·
Pak'nSave$0.23/100g$2.29·
Woolworths NZ$2.49

salt
$0.02/10g
need 21 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89
Not priced
- gochugaru · 25 g