
Korean Beef and Mushroom Rice Bowl (Soegogi-beoseot-deopbap)
Recipe from Maangchi · original post · full recipe on maangchi.com
Tender ribeye, shiitake and enoki mushrooms in a glossy, savory sauce spooned over warm rice. An easy one-bowl meal that needs no special Korean ingredients.
Ingredients
- short-grain white rice — cooked180 g
- ribeye steak — thinly sliced into bite-size strips115 g
- garlic clove — minced1 ea
- toasted sesame oil10 ml
- kosher salt2 g
- oyster sauce15 ml
- ground black pepper0.25 tsp
- chicken broth240 ml
- potato starch2 tsp
- dried shiitake mushrooms — soaked in cold water until soft and thinly sliced3 ea
- enoki mushrooms — woody base trimmed70 g
- carrot — cut into 5 cm lengths and thinly sliced60 g
- green chili pepper — chopped1 ea
- green onions — white parts cut into 5 cm lengths and green parts chopped2 ea
- onion — thinly sliced70 g
Method
- Combine the chicken broth and potato starch in a bowl and mix well. Set aside.
- Heat a large skillet over high heat. Drizzle 1 teaspoon of the sesame oil into the skillet and add the beef, garlic, kosher salt and ground black pepper. Stir with a wooden spoon for about 2 minutes until 80 percent of the beef is cooked.
- Add the mushrooms, onion, carrot, white parts of the green onion and the green chili pepper (if using) and stir for about 2 minutes until the onion is semi-translucent.
- Stir in the oyster sauce and the chicken broth and potato starch mixture. Stir everything until it's soft and smooth. Reduce the heat to low and let it simmer.
- Put the warm rice on a large platter, or divide it into 2 portions on 2 plates. Heat the sauce over high heat until it's bubbling, then pour it over the rice.
- Sprinkle with the chopped green onion, drizzle with the remaining 1 teaspoon toasted sesame oil and serve right away with kimchi.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Korean Prawn and Mushroom Rice Bowl
- 300 g Raw peeled prawns instead of ribeye steak
- 240 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Cook the prawns with the garlic for only 1 to 2 minutes until just pink, then add the vegetables; they finish cooking in the sauce.
Vegetarian
Korean Tofu and Mushroom Rice Bowl
- 220 g Firm tofu instead of ribeye steak
- 15 ml Vegetarian oyster sauce instead of oyster sauce
- 240 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Press and cube the tofu, then brown it in the sesame oil for 5 to 6 minutes before adding the vegetables; the rest of the method is unchanged.
Vegan
Korean Tofu and Mushroom Rice Bowl
- 220 g Firm tofu instead of ribeye steak
- 15 ml Vegetarian oyster sauce instead of oyster sauce
- 240 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Press and cube the tofu, then brown it in the sesame oil for 5 to 6 minutes before adding the vegetables; the rest of the method is unchanged.
Gluten-free
- 15 ml Gluten-free oyster sauce instead of oyster sauce
- 240 ml Gluten-free chicken stock instead of chicken broth
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $63.87 · 46% spare
$34.71
missing 3 items
New Worldyou pay $56.79 · 58% spare
$23.70
missing 4 items
Woolworths NZyou pay $56.12 · 27% spare
$41.13
missing 5 items
$17.36a serve
from $17.36 a serve at Pak'nSave · 12 of 15 ingredients priced
About $34.71 of ingredients used for 2 serves.
$82.16 across 3 shops · 14 of 15 items priced · $3.99 more for bigger packs, 53% spare for later
$34.71
missing 3 items
you'll pay $63.87 · 46% of it spare
$23.70
missing 4 items
you'll pay $56.79 · 58% of it spare
$41.13
missing 5 items
you'll pay $56.12 · 27% of it spare
Buy at
Pak'nSave$58.19

ribeye steak
$19.99/1kg
need 115 gPork Sirloin Steak 1kg$19.99
Pak'nSave$19.99/1kg$19.99·
New World$57.48/1kg$22.99·
Woolworths NZ$23.99

garlic clove
$0.65/10g
need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

toasted sesame oil
$0.38/100ml
need 10 mlPams Canola Oil 100ml$1.89
Pak'nSave$0.38/100ml$1.89·
New World$0.42/100ml$2.09·
Woolworths NZ$3.10

ground black pepper
$0.46/10g
need 0.25 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
New World$0.74/10g$3.69·
Woolworths NZN/A

chicken broth
$1.70/100ml
need 240 mlWaitoa Free Range Chicken Broth 500ml$8.49
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

dried shiitake mushrooms
$10.99/1kg
need 3 items3 × Mama San Whole Shiitake Mushroom ea$4.99real special
Pak'nSave$10.99/1kg$4.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

green chili pepper
$0.46/10g
need 1 itemPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.66/10g$3.29

green onions
$2.99/1kg
need 2 itemsLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

onion
$2.99/1kg
need 70 gLoose Red Onions 1kg$2.99closest match
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
Woolworths NZ$2.60·
New World$3.29/1kg$3.29
Buy at
Woolworths NZ$13.99

oyster sauce
$3.49
need 15 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

enoki mushrooms
$7.00
need 70 gExotics Fresh Vegetable mushrooms enoki 80g
Woolworths NZ$7.00·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

carrot
$3.50
need 60 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19
Buy at
New World$9.98

short-grain white rice
$0.34/100g
need 180 gFortune Long Grain Rice 100g$2.29closest match
New World$0.34/100g$2.29·
Pak'nSave$0.80/100g$2.00·
Woolworths NZ$2.49

kosher salt
$0.17/10g
need 2 gDavid's Kosher Salt 454g$7.69
New World$0.17/10g$7.69·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- potato starch · 2 tsp