
Hot Honey Halloumi Wraps
Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com
These Hot Honey Halloumi Wraps are packed with crispy, salty halloumi, sweet honey, and spicy chilli oil, topped with a refreshing tzatziki sauce. Ready in just 25 minutes, this easy recipe is perfect for a quick lunch or dinner.
Ingredients
- halloumi — sliced180 g
- crispy chilli oil — 3 tbsp60 ml
- honey — 3 tbsp85 g
- large soft flour tortillas — toasted2 ea
- coriander — to serve1 bunch
- pomegranate — seeds to serve1 ea
- Lebanese cucumber — finely grated1 ea
- Greek yoghurt250 g
- lemon juice — 1 tbsp20 ml
- extra-virgin olive oil — ½ tbsp10 ml
- garlic clove — grated1 ea
- dill — finely chopped1 tbsp
- mint — chopped; optional1 tbsp
Method
- Start by making the tzatziki sauce: Place the cucumber on a towel and gently squeeze out a bit of the excess water. In a medium bowl, combine the cucumber, yogurt, lemon juice, olive oil, garlic, salt, dill, and mint, if using. Chill until ready to use.
- Begin preparing the hot honey halloumi wraps by heating a frying pan over medium heat and add the Marion’s Kitchen Crispy Chilli Oil.
- Once hot, add the halloumi slices and fry for 2-3 minutes on each side until golden and crispy.
- While the halloumi is cooking, drizzle honey over the top and toss gently to coat. Allow the honey to caramelise slightly, giving the haloumi a sweet, sticky glaze.
- Toast the flour tortillas or flatbread until slightly crispy, then set aside.
- To assemble, spread a generous amount of the tzatziki sauce on each wrap.
- Place the crispy halloumi slices on top of the tzatziki sauce, then drizzle with any remaining hot honey and sprinkle with coriander and pomegranate seeds, serve immediately.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $51.16 · 38% spare
$31.70
missing 2 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $40.63 · 51% spare
$19.91
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $38.63 · 48% spare
$20.12
missing 4 items
$18.81a serve
from $18.81 a serve at New World · 11 of 13 ingredients priced
About $37.61 of ingredients used for 2 serves.
$46.22 across 3 shops · 12 of 13 items priced · $4.00 more for bigger packs, 55% spare for later
$31.70
missing 2 items
you'll pay $51.16 · 38% of it spare
$19.91
missing 3 items
you'll pay $40.63 · 51% of it spare
$20.12
missing 4 items
you'll pay $38.63 · 48% of it spare
Buy at
Pak'nSave$40.63

crispy chilli oil
$0.38/100ml
need 60 mlPams Canola Oil 100ml$1.89
Pak'nSave$0.38/100ml$1.89·
New World$0.42/100ml$2.09·
Woolworths NZ$3.10

honey
$1.74/100g
need 85 gArataki Multi-Flora Honey 100g$8.69closest match
Pak'nSave$1.74/100g$8.69·
Woolworths NZ$4.69·
New World$2.56/100g$6.39

coriander
$0.76/10g
need 1 bunchMrs Rogers Naturals Eco Ground Coriander 30g$2.29closest match
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.50·
New World$1.00/10g$2.59

pomegranate
$6.99
need 1 itemStandard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Pak'nSave$6.99·
New World$7.99·
Woolworths NZN/A

Greek yoghurt
$1.69/100g
need 250 gAnchor Protein + Manuka Honey Greek Style Yoghurt 100g$2.79closest matchreal special
Pak'nSave$1.69/100g$2.79·
Woolworths NZ$3.75·
New World$1.52/100g$3.79

extra-virgin olive oil
$2.00/100ml
need 10 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

garlic clove
$0.65/10g
need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

dill
$2.29/10g
need 1 tbspMrs Rogers Naturals Eco Dill 10g$2.29
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
New World$2.79/10g$4.00·
Woolworths NZN/A

mint
$1.15/100g
need 1 tbspRJ's Oddfellows Mints 100g$2.29closest matchreal special
Pak'nSave$1.15/100g$2.29·
Woolworths NZ$5.45·
New World$4.69/100g$8.45
Buy at
Woolworths NZ$2.30
Buy at
New World$3.29

large soft flour tortillas
$3.29
need 2 itemsPams Flour Tortillas 10 x 43g
New World$3.29·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- halloumi · 180 g

