
Honey Garlic Side of Salmon
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A whole side of salmon baked in honey, garlic and lemon butter until flaky with crispy edges.
Ingredients
- side of salmon800 g
- butter — melted115 g
- honey170 g
- garlic cloves — crushed6 ea
- lemon — half juiced and half sliced1 ea
- fresh parsley — chopped5 g
Method
- Preheat the oven to 190°C (170°C fan) / Gas 5.
- Mix the melted butter with the honey, garlic, lemon juice and a pinch of salt and pepper.
- Put the salmon on a large baking tray, pour over the honey garlic mixture and lay the lemon slices on top.
- Bake for 20-25 minutes, basting halfway through.
- Scatter over the fresh parsley and serve.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 100 ml Olive oil instead of butter
Whisk the olive oil with the honey, garlic and lemon juice instead of melted butter; the glaze is a little thinner, so baste twice during the same 20 to 25 minutes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Pak'nSaveBest choiceyou pay $38.73 · 27% spare
$28.36
no items missing
Woolworths NZyou pay $49.52 · 20% spare
$39.48
no items missing · $11.12 more
New Worldyou pay $55.48 · 25% spare
$41.85
no items missing · $13.49 more
$3.55a serve
$3.55 a serve, cheapest at Pak'nSave
About $28.36 of ingredients used for 8 serves.
$40.35 across 3 shops · all 6 items priced · $5.62 more for bigger packs, 33% spare for later
$28.36
no items missing
you'll pay $38.73 · 27% of it spare
$39.48
no items missing · $11.12 more
you'll pay $49.52 · 20% of it spare
$41.85
no items missing · $13.49 more
you'll pay $55.48 · 25% of it spare
Buy at
Pak'nSave$30.45

side of salmon
$18.05/1kg
need 800 g2 × Pams Pink Salmon 415g$7.49
Pak'nSave$18.05/1kg$7.49·
Woolworths NZ$6.30·
New World$36.14/1kg$6.49

honey
$1.74/100g
need 170 gArataki Multi-Flora Honey 100g$8.69closest match
Pak'nSave$1.74/100g$8.69·
Woolworths NZ$4.69·
New World$2.34/100g$11.69

garlic cloves
$0.65/10g
need 6 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

lemon
$4.49/1kg
need 1 itemLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78
Buy at
New World$2.45

fresh parsley
$2.45/10g
need 5 gPams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20
Buy at
Woolworths NZ$7.45

butter
$7.45
need 115 gWoolworths Essentials butter unsalted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.45·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39