Honey Chipotle Chicken Enchilada Bake

Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com

Shortcut enchiladas: chicken simmered and shredded in a chipotle enchilada sauce, topped with tortillas and cheese and baked, served with a honey jalapeño charred corn salad.

Serves 6 50 min
chickenbakespicymexican
More from @halfbakedharvest

Ingredients

  • yellow onion — chopped1 ea
  • boneless skinless chicken breasts450 g
  • smoked paprika — 3 tsp7.5 g
  • chipotle peppers in adobo — chopped40 g
  • red enchilada sauce340 g
  • canned diced green chillies115 g
  • honey60 ml
  • corn tortillas6 ea
  • shredded Mexican cheese blend170 g
  • olive oil60 ml
  • limes — juiced2 ea
  • jalapeño — chopped1 ea
  • garlic clove — grated1 ea
  • corn cobs4 ea
  • avocados — sliced2 ea
  • fresh coriander — chopped20 g
  • pepperoncini — thinly sliced35 g

Method

  1. Preheat the oven to 425°F (220°C).
  2. In a large oven-safe skillet, combine the onion, chicken, smoked paprika, chipotle peppers, enchilada sauce, green chillies and 1/2 cup (120 ml) water. Bring to a boil over high heat, then reduce to medium-low, cover and cook 10-15 minutes, until the chicken is cooked through and shreds easily.
  3. Shred the chicken in the skillet with 2 forks. Cook uncovered for 5 minutes, until the sauce thickens slightly. Stir in half the honey (2 tablespoons, 30 ml).
  4. Arrange the tortillas over the chicken and sprinkle with the cheese. Bake for 10 minutes, until the cheese is melted.
  5. Meanwhile, make the corn salad: char the corn and cut the kernels from the cobs. Whisk the olive oil, lime juice, remaining honey, jalapeño, garlic and a pinch of salt in a bowl. Add the corn, avocado, coriander and pepperoncini and toss to combine.
  6. Serve the enchiladas with the corn salad, plus Greek yogurt or sour cream, Cotija cheese and pickled red onions if you like.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegetarian

    Honey Chipotle Black Bean Enchilada Bake

    • 660 g Black beans instead of boneless skinless chicken breasts

    Skip shredding: simmer the drained black beans in the sauce for 10 minutes, lightly crushing some to thicken, then top and bake as before.

  • Vegan

    Maple Chipotle Black Bean Enchilada Bake

    • 660 g Black beans instead of boneless skinless chicken breasts
    • 60 ml Maple syrup instead of honey
    • 170 g Dairy-free cheese instead of shredded Mexican cheese blend

    Skip shredding: simmer the drained black beans in the sauce for 10 minutes, lightly crushing some to thicken, then top and bake as before. Use maple syrup wherever the honey goes.

  • Dairy-free

    • 170 g Dairy-free cheese instead of shredded Mexican cheese blend

    Dairy-free cheese can take a few minutes longer to melt; cover with foil for the first 5 minutes if it is slow.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • New World

    you pay $79.78 · 31% spare

    $55.04

    missing 5 items

  • Pak'nSaveBest choice

    you pay $69.47 · 19% spare

    $55.95

    missing 6 items

  • Woolworths NZ

    you pay $45.47 · 28% spare

    $32.84

    missing 7 items

$9.17a serve

from $9.17 a serve at New World · 12 of 17 ingredients priced

About $55.04 of ingredients used for 6 serves.

$58.45 across 3 shops · 13 of 17 items priced · $2.67 more for bigger packs, 33% spare for later

New World

$55.04

missing 5 items

you'll pay $79.78 · 31% of it spare

Pak'nSaveBest choice

$55.95

missing 6 items

you'll pay $69.47 · 19% of it spare

Woolworths NZ

$32.84

missing 7 items

you'll pay $45.47 · 28% of it spare

Buy at Pak'nSave$23.94

yellow onion

$2.99/1kg

need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$2.99/1kg$2.99·New WorldNew World$3.29/1kg$3.29·Woolworths NZWoolworths NZ$3.60

shredded Mexican cheese blend

$0.40/10g

need 170 gMasterFoods All Purpose Blend 200g$7.99closest match

Pak'nSavePak'nSave$0.40/10g$7.99·Woolworths NZWoolworths NZN/A·New WorldNew WorldN/A

garlic clove

$0.65/10g

need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$0.65/10g$2.29·Woolworths NZWoolworths NZ$3.20·New WorldNew World$1.40/10g$4.00

avocados

$0.99

need 2 itemsStandard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

Pak'nSavePak'nSave$0.99·New WorldNew World$1.49·Woolworths NZWoolworths NZ$2.49

Buy at Woolworths NZ$24.33

canned diced green chillies

$1.90

need 115 gFresh Vegetable Standard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

Woolworths NZWoolworths NZ$1.90·Pak'nSavePak'nSave$109.80/1kg$5.49·New WorldNew World$109.90/1kg$10.99

honey

$4.69

need 60 mlArataki clover honey 250g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Woolworths NZWoolworths NZ$4.69·New WorldNew World$2.56/100g$6.39·Pak'nSavePak'nSave$1.74/100g$8.69

limes

$3.99

need 2 itemsThe Odd Bunch fresh fruit limes 500gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Woolworths NZWoolworths NZ$3.99·Pak'nSavePak'nSave$9.29/1kg$9.29·New WorldNew World$9.99/1kg$9.99

Buy at New World$10.18

smoked paprika

$0.83/10g

need 7.5 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89

New WorldNew World$0.83/10g$2.89·Woolworths NZWoolworths NZN/A·Pak'nSavePak'nSaveN/A

corn tortillas

$7.29

need 6 itemsTio Pablo Authentic Corn Tortillas 12 pk

New WorldNew World$7.29·Woolworths NZWoolworths NZN/A·Pak'nSavePak'nSaveN/A

Not priced

  • chipotle peppers in adobo · 40 g
  • jalapeño · 1 item
  • corn cobs · 4 items
  • pepperoncini · 35 g