
Homemade Chili
Recipe from Budget Bytes · original post · full recipe on budgetbytes.com
Ground beef, two kinds of beans and a homemade spice blend simmered into a classic comfort-food chili that gets better as leftovers.
Ingredients
- olive oil30 ml
- yellow onion — diced1 ea
- garlic cloves — minced2 ea
- ground beef450 g
- canned kidney beans — drained and rinsed440 g
- canned black beans — drained and rinsed430 g
- canned diced tomatoes410 g
- tomato paste170 g
- chili powder3 tsp
- ground cumin — 1 tsp2.5 g
- cayenne pepper0.25 tsp
- garlic powder0.25 tsp
- onion powder0.5 tsp
- brown sugar — 1 ½ tsp6 g
- salt — 1 tsp6 g
- black pepper0.5 tsp
Method
- Dice the onion and mince the garlic. Add both to a large pot with the olive oil and cook over medium heat until soft and translucent.
- Add the ground beef and continue to sauté until fully browned.
- Drain and rinse the beans and add them to the pot along with the diced tomatoes, tomato paste, 250 ml (1 cup) water, and all of the chili seasoning ingredients. Stir until well combined.
- Cover and simmer over low heat for at least 30 minutes, stirring occasionally (the flavour gets better the longer it simmers).
- Taste, adjust the salt or seasonings if needed, and serve hot with your favourite toppings.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
Brown the plant-based mince for only 3 to 4 minutes before adding the beans; the 30-minute simmer stays the same.
Vegan
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
Brown the plant-based mince for only 3 to 4 minutes before adding the beans; the 30-minute simmer stays the same.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
New Worldyou pay $73.85 · 42% spare
$42.67
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $63.26 · 47% spare
$33.42
missing 1 item
Woolworths NZyou pay $38.65 · 46% spare
$20.90
missing 3 items
$7.26a serve
$7.26 a serve, cheapest at New World
About $43.56 of ingredients used for 6 serves.
$61.74 across 3 shops · all 16 items priced · $2.01 more for bigger packs, 45% spare for later
$42.67
no items missing
you'll pay $73.85 · 42% of it spare
$33.42
missing 1 item
you'll pay $63.26 · 47% of it spare
$20.90
missing 3 items
you'll pay $38.65 · 46% of it spare
Buy at
Pak'nSave$22.64

olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

yellow onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

ground cumin
$0.57/10g
need 2.5 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89

cayenne pepper
$0.76/10g
need 0.25 tspMrs Rogers Naturals Eco Ground Cayenne Pepper 30g$2.29closest match
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$0.93/10g$4.00·
Woolworths NZN/A

onion powder
$0.57/10g
need 0.5 tspMrs Rogers Naturals Eco Onion Powder Fine 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.66/10g$2.89

black pepper
$0.46/10g
need 0.5 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69
Buy at
Woolworths NZ$8.84

canned kidney beans
$1.20
need 440 gWoolworths beans red kidney no added salt 420gclosest match
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.48/1kg$2.19·
New World$5.87/1kg$2.29

canned black beans
$1.20
need 430 gWoolworths beans black no added salt 420gclosest match
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.48/1kg$2.19·
New World$5.87/1kg$2.29

canned diced tomatoes
$0.94
need 410 gEssentials diced tomatoes 400gclosest match
Woolworths NZ$0.94·
Pak'nSave$2.88/1kg$1.15·
New World$3.23/1kg$1.29

tomato paste
$2.80
need 170 gEssentials tomato paste 500gclosest match
Woolworths NZ$2.80·
Pak'nSave$0.76/100g$1.29·
New World$0.88/100g$1.49

garlic powder
$2.70
need 0.25 tspWoolworths garlic powder 50g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.64/10g$2.89
Buy at
New World$30.26

ground beef
$21.99/1kg
need 450 gBulgogi Beef 1kg$21.99
New World$21.99/1kg$21.99·
Pak'nSave$22.99/1kg$22.99·
Woolworths NZN/A

chili powder
$6.45/100g
need 3 tspMrs Rogers Gelatine Powder 65g$4.19
New World$6.45/100g$4.19·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

brown sugar
$0.50/100g
need 6 gChelsea Soft Brown Sugar 500g$2.49closest match
New World$0.50/100g$2.49·
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

salt
$0.02/10g
need 6 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89