
High Protein Tuna Pasta Salad
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A protein-packed tuna pasta salad with eggs, beans and crunchy vegetables in a creamy cottage cheese and yoghurt dressing. Great for meal prep.
Ingredients
- pasta200 g
- eggs4 ea
- canned cannellini beans — drained235 g
- fat-free cottage cheese200 g
- Greek yoghurt115 g
- Dijon mustard5 ml
- canned tuna — drained200 g
- canned sweetcorn — drained180 g
- gherkins — diced4 ea
- spring onions — 3; chopped45 g
- celery — diced100 g
- cherry tomatoes — 8; diced120 g
- cucumber — 1/4; diced90 g
- apple cider vinegar45 ml
- fresh dill — chopped5 g
- garlic cloves — crushed2 ea
- red onion — 1/4; diced40 g
Method
- Cook the pasta according to the packet instructions (about 10 minutes). Drain and rinse under cold water.
- At the same time, hard boil the eggs (about 10 minutes).
- Put the beans, yoghurt, cottage cheese, garlic and mustard in a food processor and blend until smooth.
- Peel and finely chop the cooled eggs.
- Put the bean mixture and eggs in a large bowl with the pasta.
- Add the tuna, sweetcorn, gherkins, spring onions, celery, tomatoes, cucumber, vinegar, dill, red onion and a pinch of salt and pepper.
- Mix well and serve, or keep in the fridge for meal prep.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
High Protein Chickpea Pasta Salad
- 240 g Canned chickpeas instead of canned tuna
Drain the chickpeas and roughly crush them with a fork before folding through; no cooking needed.
Gluten-free
- 200 g Gluten-free pasta instead of pasta
Cook the gluten-free pasta to al dente and rinse well under cold water so it does not stick.
Dairy-free
- 200 g Silken tofu instead of fat-free cottage cheese
- 115 g Soy yoghurt instead of greek yoghurt
Blend the silken tofu and soy yoghurt with the beans exactly as written.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $51.86 · 37% spare
$32.52
missing 1 item
Woolworths NZyou pay $57.79 · 43% spare
$32.75
missing 2 items
New Worldyou pay $72.66 · 53% spare
$34.31
missing 2 items
$4.07a serve
from $4.07 a serve at Pak'nSave · 16 of 17 ingredients priced
About $32.52 of ingredients used for 8 serves.
$52.98 across 3 shops · 16 of 17 items priced · $6.90 more for bigger packs, 48% spare for later
$32.52
missing 1 item
you'll pay $51.86 · 37% of it spare
$32.75
missing 2 items
you'll pay $57.79 · 43% of it spare
$34.31
missing 2 items
you'll pay $72.66 · 53% of it spare
Buy at
Pak'nSave$20.22

pasta
$0.32/100g
need 200 gPams Spaghetti Pasta 100g$1.59
Pak'nSave$0.32/100g$1.59·
New World$0.36/100g$1.79·
Woolworths NZ$2.49

Greek yoghurt
$1.69/100g
need 115 gAnchor Protein + Manuka Honey Greek Style Yoghurt 100g$2.79closest matchreal special
Pak'nSave$1.69/100g$2.79·
Woolworths NZ$2.90·
New World$1.99/100g$3.19

canned tuna
$11.05/1kg
need 200 g2 × Pams Sweet Thai Chilli Tuna 1kg$1.05closest match
Pak'nSave$11.05/1kg$1.05·
Woolworths NZ$1.35·
New World$14.00/1kg$2.59

gherkins
$3.87/1kg
need 4 itemsPams Whole Gherkins 1kg$2.59 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$3.87/1kg$2.59·
Woolworths NZ$2.89·
New WorldN/A

cherry tomatoes
$3.98/1kg
need 120 gPams Italian Cherry Tomatoes 400g$1.59closest matchreal special
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$10.73/1kg$4.29

fresh dill
$2.29/10g
need 5 gMrs Rogers Naturals Eco Dill 10g$2.29
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
New World$2.79/10g$4.00·
Woolworths NZN/A

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

red onion
$2.99/1kg
need 40 gPeeled Red Onions 1kg$2.99real special
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50
Buy at
Woolworths NZ$14.29

canned cannellini beans
$1.20
need 235 gWoolworths beans cannellini 420g
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.36/1kg$2.09·
New World$5.87/1kg$2.29

Dijon mustard
$4.39
need 5 mlWoolworths mustard dijon 200g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$4.39·
Pak'nSave$2.64/100g$4.49·
New World$3.17/100g$5.39

apple cider vinegar
$4.00
need 45 mlWoolworths apple cider vinegar 1Lclosest match
Woolworths NZ$4.00·
Pak'nSave$0.52/100ml$3.89·
New World$0.60/100ml$4.49
Buy at
New World$18.47

fat-free cottage cheese
$2.24/100g
need 200 gPams Tasty Cheddar Cheese 100g$9.49closest match
New World$2.24/100g$9.49·
Pak'nSave$3.85/100g$3.85·
Woolworths NZ$9.79
Not priced
- canned sweetcorn · 180 g



