
High Protein Chickpea Salad with Tahini Dressing
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
This protein-packed chickpea salad delivers over 20g of plant protein per serving in a fresh, no-cook lunch that's perfect for meal prep. Creamy tahini dressing coats tender chickpeas, crisp vegetables, and protein-rich hemp hearts for a satisfying Mediterranean-inspired bowl that travels brilliantly to work or keeps beautifully in the fridge for up to four days.
Ingredients
- canned chickpeas — drained and rinsed800 g
- cherry tomatoes — halved200 g
- cucumber — diced400 g
- red pepper — finely diced150 g
- red onion — finely diced100 g
- lemon — juiced1 ea
- fresh parsley — roughly chopped80 g
- pitted kalamata olives — halved60 g
- pumpkin seeds — toasted20 g
- tahini60 g
- extra virgin olive oil30 ml
- maple syrup5 ml
- garlic cloves — minced2 ea
- ground cumin2 g
- smoked paprika1 g
Method
- Pickle the onions Toss the sliced red onion with the lemon juice and set aside while you get on with everything else.
- Make the dressing In a small bowl, whisk together tahini, lemon juice, olive oil, maple syrup, minced garlic, cumin, and smoked paprika. Gradually add warm water, one tbsp at a time, whisking constantly until you get a creamy, pourable consistency.
- Combine the salad In a large mixing bowl, combine the drained chickpeas, cherry tomatoes, cucumber, red pepper, red onion, and chopped parsley.
- Add the dressing Pour the tahini dressing over the chickpea mixture and toss thoroughly until everything is well coated. The salad should look glossy and well combined.
- Finish and season Fold in the olives and pumpkin seeds. Season generously with salt and pepper, then taste and adjust with more lemon juice or salt as needed.
- Rest and serve Let the salad sit for 10 minutes to allow the flavours to meld. Serve immediately or refrigerate in airtight containers for up to 4 days.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $90.85 · 37% spare
$57.33
missing 2 items
Woolworths NZBest choiceyou pay $81.87 · 36% spare
$52.65
missing 3 items
Pak'nSaveyou pay $61.53 · 35% spare
$39.78
missing 4 items
$14.33a serve
from $14.33 a serve at New World · 13 of 15 ingredients priced
About $57.33 of ingredients used for 4 serves.
$68.55 across 3 shops · 13 of 15 items priced · $0.01 more for bigger packs, 49% spare for later
$57.33
missing 2 items
you'll pay $90.85 · 37% of it spare
$52.65
missing 3 items
you'll pay $81.87 · 36% of it spare
$39.78
missing 4 items
you'll pay $61.53 · 35% of it spare
Buy at
Pak'nSave$32.76

cherry tomatoes
$3.98/1kg
need 200 gPams Italian Cherry Tomatoes 400g$1.59closest matchreal special
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$10.73/1kg$4.29

cucumber
$2.49
need 400 gTelegraph Cucumber eareal special 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

red pepper
$6.63/1kg
need 150 gFruzio Mixed Peppers 1kg$6.63closest match
Pak'nSave$6.63/1kg$6.63·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.66/10g$3.29

red onion
$2.99/1kg
need 100 gPeeled Red Onions 1kg$2.99real special
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50

lemon
$4.49/1kg
need 1 itemLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 30 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

ground cumin
$0.57/10g
need 2 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89
Buy at
Woolworths NZ$13.30

canned chickpeas
$1.20
need 800 g2 × Woolworths chickpeas no added salt 420gclosest match
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.48/1kg$2.19·
New World$5.87/1kg$2.29

pumpkin seeds
$1.50
need 20 gMacro pumpkin seeds 70gclosest match
Woolworths NZ$1.50·
Pak'nSave$2.13/100g$1.49·
New World$2.56/100g$1.79

maple syrup
$9.40
need 5 mlWoolworths maple syrup 250ml
Woolworths NZ$9.40·
New World$4.72/100ml$9.99·
Pak'nSaveN/A
Buy at
New World$22.49

fresh parsley
$2.45/10g
need 80 g8 × Pams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20

smoked paprika
$0.83/10g
need 1 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- pitted kalamata olives · 60 g
- tahini · 60 g