
Healthier Chocolate Teddy Biscuits
Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼🍳 · original post
Homemade chocolate teddy biscuits sweetened with maple syrup. Cutting the shapes is a great job for little hands.
Ingredients
- plain flour — 2 cup; or spelt or buckwheat300 g
- cacao powder — ½ cup50 g
- bicarbonate of soda — ½ tsp2.3 g
- sea salt — a pinch0.4 g
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- coconut oil — ½ cup; melted125 ml
- milk — 4 tbsp; approximately80 ml
- maple syrup — ¼ cup65 ml
Method
- Preheat the oven to 160°C fan-forced.
- In a mixing bowl, combine the flour, cacao powder, bicarbonate of soda and salt.
- Mix in the vanilla, coconut oil, milk and maple syrup until well combined — add milk a little at a time until the dough feels like playdough. (Like it sweeter? Add more syrup and less milk.)
- Roll the dough into a ball, wrap it and refrigerate for 30–60 minutes (you can skip this if you're in a rush).
- Roll out to 2–3 mm thick and cut shapes with a cookie cutter, or roll into little balls and press flat.
- Place on a lined or greased baking tray and bake for 10 minutes.
- Leave on the tray until completely cooled. Store in an airtight container in the fridge or freezer; packed from frozen they defrost by recess.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $41.76 · 72% spare
$11.53
missing 1 item
New WorldBest choiceyou pay $28.97 · 78% spare
$6.39
missing 2 items
Pak'nSaveyou pay $23.59 · 88% spare
$2.80
missing 3 items
$1.15a serve
from $1.15 a serve at Woolworths NZ · 7 of 8 ingredients priced
About $11.53 of ingredients used for 10 serves.
$47.45 across 3 shops · 7 of 8 items priced · $8.96 more for bigger packs, 85% spare for later
$11.53
missing 1 item
you'll pay $41.76 · 72% of it spare
$6.39
missing 2 items
you'll pay $28.97 · 78% of it spare
$2.80
missing 3 items
you'll pay $23.59 · 88% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$27.48

cacao powder
$11.20
need 50 gMacro Organic cacao powder 250g
Woolworths NZ$11.20·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

sea salt
$2.89
need 0.4 gMrs Rogers sea salt natural 500gclosest match
Woolworths NZ$2.89·
Pak'nSave$0.05/10g$2.59·
New World$0.06/10g$2.79

milk
$3.99
need 80 mlFree From Lactose milk lite uht 1Lclosest match
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$6.76/1L$1.69·
New World$6.03/1L$1.81

maple syrup
$9.40
need 65 mlWoolworths maple syrup 250ml
Woolworths NZ$9.40·
New World$4.72/100ml$9.99·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Pak'nSave$16.88

plain flour
$0.13/100g
need 300 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

coconut oil
$1.50/100ml
need 125 mlPams Coconut Oil 1L$14.99
Pak'nSave$1.50/100ml$14.99·
Woolworths NZ$9.29·
New World$2.32/100ml$9.29
Buy at
New World$3.09

bicarbonate of soda
$0.62/100g
need 2.3 gPams Baking Soda 500g$3.09
New World$0.62/100g$3.09·
Pak'nSave$0.49/100g$2.43·
Woolworths NZ$2.99
Not priced
- vanilla extract · 10 ml