
Harvest Brie and Cheddar Apple Kale Salad
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Shredded kale with crisp apples, pomegranate, Brie and cheddar, candied pecans and pumpkin seeds, crispy prosciutto and a warm brown butter sage apple cider vinaigrette.
Ingredients
- raw pecans50 g
- pumpkin seeds65 g
- salted butter42 g
- maple syrup30 ml
- ground chipotle chilli0.5 tsp
- ground cinnamon — ½ tsp1.3 g
- prosciutto — thinly sliced85 g
- kale — shredded150 g
- apples — thinly sliced400 g
- pomegranate arils175 g
- Brie — cubed170 g
- cheddar cheese — grated85 g
- shallot — chopped1 ea
- fresh sage leaves8 ea
- extra virgin olive oil80 ml
- apple cider vinegar60 ml
- honey — 2 tsp14 g
- fresh thyme leaves2 g
Method
- Preheat the oven to 375°F (190°C). Line a baking sheet with parchment paper.
- On the baking sheet, toss together the pecans, pumpkin seeds, maple syrup, 1 tablespoon (14 g) of the butter, the chipotle and 1/4 teaspoon cinnamon. Arrange in a single layer and lay the prosciutto around the seeds and nuts. Bake for 10 minutes, until the seeds and nuts are toasted and the prosciutto is crisp. Watch closely. Sprinkle with sea salt.
- Meanwhile, in a salad bowl, combine the kale, apples and pomegranate arils.
- To make the vinaigrette, cook the remaining 2 tablespoons (28 g) butter, the shallot and sage leaves in a skillet over medium heat until the butter is browned and the sage is crisp, about 5 minutes. Remove from the heat. Add the olive oil, apple cider vinegar, honey, thyme, remaining 1/4 teaspoon cinnamon, salt, pepper and chilli flakes. Taste and adjust as needed.
- Pour the vinaigrette over the salad, tossing to combine. Top with the toasted nuts and seeds, prosciutto, grated cheddar and Brie. Enjoy!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- Leave out the prosciutto
Bake the nuts and seeds on their own for the same 10 minutes.
Vegetarian
- Leave out the prosciutto
Bake the nuts and seeds on their own for the same 10 minutes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $89.71 · 48% spare
$46.89
missing 4 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $79.05 · 45% spare
$43.15
missing 5 items
Woolworths NZyou pay $68.02 · 63% spare
$25.36
missing 7 items
$7.82a serve
from $7.82 a serve at New World · 14 of 18 ingredients priced
About $46.89 of ingredients used for 6 serves.
$88.06 across 3 shops · 14 of 18 items priced · $7.52 more for bigger packs, 53% spare for later
$46.89
missing 4 items
you'll pay $89.71 · 48% of it spare
$43.15
missing 5 items
you'll pay $79.05 · 45% of it spare
$25.36
missing 7 items
you'll pay $68.02 · 63% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$32.19

salted butter
$7.49
need 42 gWoolworths butter salted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.49·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39

maple syrup
$9.40
need 30 mlWoolworths maple syrup 250ml
Woolworths NZ$9.40·
New World$4.72/100ml$9.99·
Pak'nSaveN/A

ground cinnamon
$2.50
need 1.3 gMacro Organic cinnamon ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.93/10g$2.59·
New World$1.03/10g$2.89

cheddar cheese
$6.90
need 85 gZenzo cheese cheddar dairy free 250gclosest match
Woolworths NZ$6.90·
Pak'nSave$3.56/100g$4.99·
New World$4.35/100g$6.09

apple cider vinegar
$4.00
need 60 mlWoolworths apple cider vinegar 1Lclosest match
Woolworths NZ$4.00·
Pak'nSave$0.52/100ml$3.89·
New World$0.60/100ml$4.49
Buy at
Pak'nSave$48.43

pumpkin seeds
$2.13/100g
need 65 gPams Pumpkin Seeds 100g$1.49closest match
Pak'nSave$2.13/100g$1.49·
Woolworths NZ$1.50·
New World$2.56/100g$1.79

apples
$3.39/1kg
need 400 gPams Diced Apples 1kg$1.29closest match
Pak'nSave$3.39/1kg$1.29·
New World$3.66/1kg$1.39·
Woolworths NZ$5.50

pomegranate arils
$69.90/1kg
need 175 g2 × Pomegranate Arils 100g$6.99
Pak'nSave$69.90/1kg$6.99·
New World$76.90/1kg$7.69·
Woolworths NZN/A

shallot
$12.99/1kg
need 1 itemShallots 1kg$12.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$12.99/1kg$12.99·
Woolworths NZ$13.49·
New World$13.99/1kg$13.99

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 80 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

honey
$1.74/100g
need 14 gArataki Multi-Flora Honey 100g$8.69closest match
Pak'nSave$1.74/100g$8.69·
Woolworths NZ$4.69·
New World$2.56/100g$6.39
Buy at
New World$7.44

kale
$4.99
need 150 gStandardclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
New World$4.99·
Pak'nSave$42.90/1kg$4.29·
Woolworths NZN/A

fresh thyme leaves
$1.63/10g
need 2 gPams Thyme Leaves 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.59/10g$2.59·
Woolworths NZN/A
Only a different brand found

Brie
$2.55/100g
need 170 g2 × Pams Classic Brie Cheese 100g$3.19substitutedat Pak'nSave
Pak'nSave$2.55/100g$3.19·
New World$3.19/100g$3.29·
Woolworths NZN/A
Not priced
- raw pecans · 50 g
- prosciutto · 85 g
- fresh sage leaves · 8 items
