
Harissa Lentil Sweet Potatoes with Lemony Tahini
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
These Roasted Sweet Potatoes with Harissa Lentils and Lemony Tahini are hearty, nourishing, and layered with smoky spice and bright flavors. Vegan, gluten free, and rich in protein and fiber, it's a satisfying, plant-powered meal.
Ingredients
- sweet potatoes — 4 medium, scrubbed and halved lengthwise1 kg
- avocado oil — 2 tbsp; divided40 ml
- shallots — diced80 g
- garlic cloves — divided3 ea
- tomato paste30 g
- harissa paste2 tbsp
- smoked paprika — ¾ tsp1.9 g
- ground coriander — ¾ tsp1.9 g
- French green lentils200 g
- low-sodium vegetable broth720 ml
- curly kale — ribs removed, thinly sliced1 bunch
- chopped fresh parsley2 tbsp
- tahini60 g
- lemon — juiced1 ea
- kosher salt — ½ tsp3 g
Method
- Roast Sweet Potatoes: Preheat oven to 375°F (190°C). Line a large sheet pan with parchment paper or foil. On the sheet pan, toss the sweet potatoes with 1 to 2 Tbsp. avocado oil (just enough to coat) and a generous pinch of salt. Arrange cut sides-down, place on the middle rack of the oven, and bake for 50 to 60 minutes, until the flesh is soft and caramelized.
- Cook Lentils: In a large sauté pan or skillet, heat 1 Tbsp. oil over medium heat. Add shallots and cook until softened, about 3 to 4 minutes. Stir in garlic and cook 30 seconds, until aromatic. Stir in tomato paste, harissa, smoked paprika, and ground coriander; cook until the tomato paste deepens in the color and the spices bloom, about 2 minutes. Add lentils; stir to coat in seasonings. Pour in vegetable broth and season with 1/2 tsp. kosher salt and a few grinds of black pepper. Increase heat to bring mixture to a boil. Reduce heat and gently simmer with the lid slightly ajar until the lentils are tender and most of the liquid is absorbed, about 25 to 30 minutes.
- Meanwhile, Prepare Lemony Tahini Sauce: In a small mixing bowl, combine tahini, lemon juice, and grated garlic; mix to combine. Gradually stream in 3 to 4 Tbsp. water, whisking constantly, until the mixture is smooth and thin enough to drizzle. Season to taste with kosher salt and cracked black pepper.
- Add Kale to Lentils: Once the lentils have simmered, remove lid and stir in kale. Cook, uncovered, for 2 to 3 minutes, stirring often, until the kale is wilted. Taste and season lentils with extra salt and/or black pepper, if needed. (If the lentil mixture seems dry after stirring in the kale, add an extra splash of broth as needed to loosen the mixture and make it a bit saucier.)
- Assemble: Place two roasted sweet potato halves on each plate and use the prongs of a fork to gently fluff and open up some of the flesh. Generously spoon lentil mixture overtop and drizzle with lemony tahini sauce. Garnish with chopped fresh parsley and a few grinds of cracked black pepper.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $84.34 · 57% spare
$35.96
missing 3 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $67.86 · 55% spare
$30.49
missing 5 items
Woolworths NZyou pay $123.45 · 15% spare
$104.94
missing 6 items
$8.99a serve
from $8.99 a serve at New World · 12 of 15 ingredients priced
About $35.96 of ingredients used for 4 serves.
$152.44 across 3 shops · 14 of 15 items priced · $7.20 more for bigger packs, 35% spare for later
$35.96
missing 3 items
you'll pay $84.34 · 57% of it spare
$30.49
missing 5 items
you'll pay $67.86 · 55% of it spare
$104.94
missing 6 items
you'll pay $123.45 · 15% of it spare
Buy at
Pak'nSave$48.59

avocado oil
$3.80/100ml
need 40 mlGrove Cold Pressed Avocado Oil 100ml$18.99closest match
Pak'nSave$3.80/100ml$18.99·
Woolworths NZ$12.00·
New World$5.40/100ml$13.49

shallots
$12.99/1kg
need 80 gShallots 1kg$12.99
Pak'nSave$12.99/1kg$12.99·
Woolworths NZ$13.49·
New World$13.99/1kg$13.99

garlic cloves
$0.65/10g
need 3 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

tomato paste
$0.76/100g
need 30 gPams Tomato Paste 170g$1.29closest match
Pak'nSave$0.76/100g$1.29·
New World$0.88/100g$1.49·
Woolworths NZ$1.70

harissa paste
$0.86/100g
need 2 tbspPams Tomato Paste 150g$1.29
Pak'nSave$0.86/100g$1.29·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

curly kale
$4.79
need 1 bunchGreen Curly Kale eaclosest match
Pak'nSave$4.79·
New World$4.99·
Woolworths NZN/A

chopped fresh parsley
$2.86/10g
need 2 tbspMrs Rogers Naturals Eco Parsley 10g$2.29closest match
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
New World$2.45/10g$2.45·
Woolworths NZ$3.20

lemon
$4.49/1kg
need 1 itemLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78
Buy at
New World$36.35

smoked paprika
$0.83/10g
need 1.9 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

French green lentils
$25.18/1kg
need 200 gCeres Organics French Green Lentils 500g$9.19
New World$25.18/1kg$9.19·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

low-sodium vegetable broth
$1.66/100ml
need 720 ml2 × Campbell's chicken stock bone broth 500ml$8.29closest match
New World$1.66/100ml$8.29·
Woolworths NZ$8.29·
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49

kosher salt
$0.17/10g
need 3 gDavid's Kosher Salt 454g$7.69
New World$0.17/10g$7.69·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Woolworths NZ$67.50

sweet potatoes
$6.50
need 1 kg10 × Vege Deli Crisps potato chips yellow sweet potato 100g
Woolworths NZ$6.50·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

ground coriander
$2.50
need 1.9 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59
Not priced
- tahini · 60 g