
Ham and Cheese Waffles
Recipe from Hannah Medellin · original post
Makes about 10 small waffles. Bake a batch in the school holidays and freeze them for easy lunches next term.
Ingredients
- plain flour200 g
- baking powder — 1 tsp4.5 g
- salted butter — melted and cooled50 g
- egg1 ea
- milk200 ml
- ham — cut into small cubes80 g
- grated mozzarella cheese80 g
Method
- Preheat your waffle maker according to the manufacturer's instructions.
- In a large bowl, whisk together the melted butter, egg and milk until well combined.
- Add the flour and baking powder and whisk gently until just combined.
- Fold through the ham and grated mozzarella.
- Lightly grease the waffle maker if needed, then spoon the batter onto the hot plates.
- Cook for 4–5 minutes per waffle, until golden and crisp outside and cooked through.
- Serve warm, or cool completely and freeze in an airtight container. Pack straight from frozen into lunchboxes, or reheat briefly for breakfast.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
New WorldBest choiceyou pay $38.06 · 76% spare
$8.95
no items missing
Pak'nSaveyou pay $24.79 · 63% spare
$9.06
no items missing · $0.11 more
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $28.33 · 70% spare
$8.40
missing 1 item
$0.90a serve
$0.90 a serve, cheapest at New World
About $8.95 of ingredients used for 10 serves.
$33.14 across 3 shops · all 7 items priced · $8.64 more for bigger packs, 77% spare for later
$8.95
no items missing
you'll pay $38.06 · 76% of it spare
$9.06
no items missing · $0.11 more
you'll pay $24.79 · 63% of it spare
$8.40
missing 1 item
you'll pay $28.33 · 70% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$16.18

salted butter
$7.49
need 50 gWoolworths butter salted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.49·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39

milk
$3.99
need 200 mlFree From Lactose milk lite uht 1Lclosest match
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$6.76/1L$1.69·
New World$6.03/1L$1.81
Buy at
Pak'nSave$4.78

plain flour
$0.13/100g
need 200 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

ham
$28.90/1kg
need 80 gBeehive Shaved Champagne Ham 100g$2.89
Pak'nSave$28.90/1kg$2.89·
Woolworths NZ$5.80·
New World$38.45/1kg$6.19
Buy at
New World$12.18

baking powder
$0.92/100g
need 4.5 gPams Baking Powder 400g$3.69
New World$0.92/100g$3.69·
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
Woolworths NZN/A

grated mozzarella cheese
$3.40/100g
need 80 gTalbot Forest Mozzarella Cheese 250g$8.49closest match
New World$3.40/100g$8.49·
Pak'nSave$3.85/100g$3.85·
Woolworths NZ$4.35
