
Grilled Sugar Snaps, Lemon Yoghurt & Crispy Garlic
Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com
With just 6 ingredients and 4 steps, you’ll have this sharing dish on the table in under 20 minutes. Fresh, vibrant, and incredibly delicious; it’s been a massive hit in the DE office, dubbed the “the green version” of last year’s favourite, our Creamy Bruschetta-Style Salad. There’s something about piling grilled summery veg on a bed of zesty yoghurt with crispy garlic and mint that just hits the spot every time.
Ingredients
- olive oil45 ml
- large garlic cloves — thinly sliced4 ea
- dried chilli flakes — optional1 pinch
- sugar snap peas400 g
- fresh mint — roughly chopped1 handful
- coconut yoghurt250 g
- lemon — zested and juiced1 ea
- canned butter beans — drained and rinsed400 g
Method
- Pour the olive oil into a large (cold) frying pan, add the garlic and chilli flakes (if using). Set over a low heat and bring to a gentle simmer; cook for 4–6 minutes until golden. Tip both the oil and garlic into a heatproof bowl and set aside.
- Set the pan back over high heat, add the sugar snap peas and cook for 5 minutes, moving them around every so often, until slightly charred. Remove from the heat and set aside to cool briefly. Set aside a small amount of mint to garnish, then stir the remainder through the sugar snap peas and season generously with flaky sea salt.
- For the lemony yoghurt, mix together the yoghurt, lemon juice, lemon zest, a generous pinch of flaky sea salt and plenty of black pepper. Tip onto a serving platter and spread out into a large circle using the back of a spoon or a spatula.
- Scatter the butter beans over the yoghurt, then top with the sugar snap peas and remaining mint; drizzle over the crispy garlic and oil. Best served with warm flatbreads, pittas or rye crispbreads.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $33.80 · 31% spare
$23.46
missing 1 item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $46.64 · 28% spare
$33.59
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $24.58 · 33% spare
$16.38
missing 3 items
$7.04a serve
from $7.04 a serve at New World · 7 of 8 ingredients priced
About $28.16 of ingredients used for 4 serves.
$50.73 across 3 shops · all 8 items priced · $3.00 more for bigger packs, 26% spare for later
$23.46
missing 1 item
you'll pay $33.80 · 31% of it spare
$33.59
missing 2 items
you'll pay $46.64 · 28% of it spare
$16.38
missing 3 items
you'll pay $24.58 · 33% of it spare
Buy at
Pak'nSave$46.64

olive oil
$1.60/100ml
need 45 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

large garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

sugar snap peas
$54.90/1kg
need 400 g4 × Sugar Snap Peas 100g$5.49
Pak'nSave$54.90/1kg$5.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

fresh mint
$1.15/100g
need 1 handfulRJ's Oddfellows Mints 100g$2.29closest matchreal special
Pak'nSave$1.15/100g$2.29·
Woolworths NZ$5.45·
New World$4.69/100g$8.45

coconut yoghurt
$1.28/100g
need 250 gRaglan Food Co Natural Greek Style Dairy-Free Coconut Yoghurt 700g$8.99closest match
Pak'nSave$1.28/100g$8.99·
New World$1.95/100g$5.99·
Woolworths NZN/A

lemon
$4.49/1kg
need 1 itemLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78
Buy at
Woolworths NZ$1.20

canned butter beans
$1.20
need 400 gWoolworths beans butter 420g
Woolworths NZ$1.20·
New World$8.23/1kg$3.29·
Pak'nSaveN/A
Buy at
New World$2.89

dried chilli flakes
$1.31/10g
need 1 pinchMasterFoods Chilli Flakes 22g$2.89
New World$1.31/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A