
Grilled halloumi and shishito skewers
Recipe from Hetty Lui McKinnon · original post · full recipe on hettymckinnon.com
Chewy grilled halloumi threaded with blistered shishito peppers, brushed with a sweet and smoky hoisin glaze.
Ingredients
- halloumi — drained500 g
- shishito peppers125 g
- extra virgin olive oil — divided30 ml
- hoisin sauce30 ml
- maple syrup15 ml
- smoked paprika — ½ tsp1.3 g
- red pepper flakes0.5 tsp
- onion powder0.5 tsp
- garlic powder0.5 tsp
Method
- Soak 4 to 5 bamboo skewers in water for 30 minutes.
- To make the sauce, combine the hoisin, maple syrup, smoked paprika, chilli flakes, onion powder, garlic powder, 1/2 teaspoon salt, 1/2 teaspoon pepper and 1 tablespoon of the olive oil in a bowl. Set aside.
- Slice each halloumi block in half through the natural fold so you have 2 slabs from each block, then slice each slab into 4 long pieces (similar in size to the shishito) - 16 pieces in total.
- Thread the halloumi and shishito alternately onto the skewers, 4 of each per skewer.
- Heat the grill (broiler) to medium high, about 200°C / 400°F. Line a baking sheet with parchment paper, lay the skewers on it and drizzle both sides with a little olive oil. Grill until blistered in parts, 4 to 5 minutes, then carefully flip and grill the other side for 4 to 5 minutes. (Or cook on a barbecue.)
- Immediately brush both sides of each skewer with the sweet and smoky sauce. Leave for 2 minutes before serving.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Grilled tofu and shishito skewers
- 450 g Extra-firm tofu instead of halloumi
Press the tofu for 15 minutes, cut it into thick batons and brush with oil; grill for 5 to 6 minutes a side until golden before glazing.
Gluten-free
- 30 ml Gluten-free hoisin sauce instead of hoisin sauce
No change to the cooking; make the glaze with the gluten-free hoisin.
Dairy-free
Grilled tofu and shishito skewers
- 450 g Extra-firm tofu instead of halloumi
Press the tofu for 15 minutes, cut it into thick batons and brush with oil; grill for 5 to 6 minutes a side until golden before glazing.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $41.95 · 60% spare
$16.60
missing 2 items
Woolworths NZBest choiceyou pay $38.82 · 61% spare
$15.10
missing 3 items
Pak'nSaveyou pay $23.90 · 44% spare
$13.37
missing 4 items
$4.07a serve
from $4.07 a serve at New World · 7 of 9 ingredients priced
About $16.28 of ingredients used for 4 serves.
$37.84 across 3 shops · 7 of 9 items priced · $1.80 more for bigger packs, 67% spare for later
$16.60
missing 2 items
you'll pay $41.95 · 60% of it spare
$15.10
missing 3 items
you'll pay $38.82 · 61% of it spare
$13.37
missing 4 items
you'll pay $23.90 · 44% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$15.59

hoisin sauce
$3.49
need 30 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

maple syrup
$9.40
need 15 mlWoolworths maple syrup 250ml
Woolworths NZ$9.40·
New World$4.72/100ml$9.99·
Pak'nSaveN/A

garlic powder
$2.70
need 0.5 tspWoolworths garlic powder 50g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.64/10g$2.89
Buy at
Pak'nSave$19.36

shishito peppers
$0.46/10g
need 125 g3 × Pams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$57.09/1kg$9.99

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 30 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

onion powder
$0.57/10g
need 0.5 tspMrs Rogers Naturals Eco Onion Powder Fine 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.66/10g$2.89
Buy at
New World$2.89

smoked paprika
$0.83/10g
need 1.3 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- halloumi · 500 g
- red pepper flakes · 0.5 tsp