
Greek Yoghurt Waffles
Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼🍳 · original post
Fluffy, higher-protein waffles for breakfast or the lunchbox — a good way to use up leftover yoghurt. No waffle maker? Cook the batter as pikelets.
Ingredients
- natural Greek yoghurt — ¾ cup195 g
- milk — ¼ cup65 ml
- butter — ¼ cup; melted60 g
- eggs2 ea
- vanilla bean paste — 1 tsp5 ml
- maple syrup — 2 tbsp40 ml
- plain flour — 1 cup150 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- salt — a pinch0.4 g
- frozen blueberries — ½ cup; or other mix-ins65 g
Method
- Add the Greek yoghurt, milk and melted butter to a bowl.
- Add the eggs, vanilla bean paste and maple syrup and whisk until everything is combined.
- Add the flour, baking powder and a pinch of salt and mix until smooth.
- Gently stir through your favourite mix-ins — berries, grated apple, choc chips or slivered almonds.
- Spoon into a hot waffle machine and cook until golden.
- Freeze the extras: add them to lunchboxes straight from the freezer and they'll have defrosted by recess.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $45.63 · 76% spare
$10.86
missing 1 item
Woolworths NZBest choiceyou pay $50.63 · 70% spare
$15.11
missing 1 item
Pak'nSaveyou pay $31.32 · 81% spare
$5.99
missing 2 items
$1.81a serve
from $1.81 a serve at New World · 9 of 10 ingredients priced
About $10.86 of ingredients used for 6 serves.
$51.19 across 3 shops · all 10 items priced · $4.06 more for bigger packs, 74% spare for later
$10.86
missing 1 item
you'll pay $45.63 · 76% of it spare
$15.11
missing 1 item
you'll pay $50.63 · 70% of it spare
$5.99
missing 2 items
you'll pay $31.32 · 81% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$32.24

milk
$3.99
need 65 mlFree From Lactose milk lite uht 1Lclosest match
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$6.76/1L$1.69·
New World$6.03/1L$1.81

butter
$7.45
need 60 gWoolworths Essentials butter unsalted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.45·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39

vanilla bean paste
$6.70
need 5 mlHeilala baking blend vanilla bean paste 65gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$6.70·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

maple syrup
$9.40
need 40 mlWoolworths maple syrup 250ml
Woolworths NZ$9.40·
New World$4.72/100ml$9.99·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Pak'nSave$13.67

natural Greek yoghurt
$0.67/100g
need 195 gCyclops Authentic Natural Greek Yoghurt 750g$4.99real special
Pak'nSave$0.67/100g$4.99·
Woolworths NZ$6.25·
New World$1.99/100g$3.19

plain flour
$0.13/100g
need 150 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

frozen blueberries
$13.58/1kg
need 65 gPams Blueberries 500g$6.79closest match
Pak'nSave$13.58/1kg$6.79·
New World$13.98/1kg$6.99·
Woolworths NZ$7.25
Buy at
New World$5.28

baking powder
$0.92/100g
need 9 gPams Baking Powder 400g$3.69
New World$0.92/100g$3.69·
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
Woolworths NZN/A

salt
$0.02/10g
need 0.4 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89
