
Gochujang Pasta Bake
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
Cherry tomatoes and garlic roast with gochujang and olive oil until blistered and jammy, then blend straight in the tray with silken tofu for a rich, spicy sauce. Toss through rigatoni and finish with crispy nutritional yeast chickpeas, spring onion and black sesame seeds.
Ingredients
- cherry tomatoes600 g
- garlic cloves6 ea
- gochujang paste55 g
- olive oil45 ml
- rigatoni400 g
- silken tofu150 g
- spring onions — finely sliced30 g
- black sesame seeds10 g
- canned chickpeas — drained400 g
- nutritional yeast5 g
Method
- Roast the sauce Preheat the oven to 210°C. Tip the cherry tomatoes and garlic cloves into the baking dish. Mix the gochujang and olive oil together in a small bowl, then pour over the tomatoes. Stir to combine until the tomatoes are fully coated. Roast for 20-25 minutes until the tomatoes are blistered and jammy and the garlic is completely soft.
- Make the chickpea topping Add chickpeas, nutritional yeast and a pinch of salt to a food processor. Pulse until you’ve got coarse, breadcrumb-like crumbs. Spread the mixture evenly over a baking tray and drizzle with olive oil. Bake for 20-25 mins, stirring halfway, until crispy and golden.
- Cook the pasta Simmer the rigatoni in a large pan of heavily salted boiling water according to packet instructions
- Make the sauce Break the silken tofu into pieces, then add to the baking dish. Use a stick blender directly in the tray to blitz everything until completely smooth. Taste and season with salt and black pepper
- Bring it together Add the drained pasta directly to the dish. Toss well to coat. Grill for 10 minutes until slightly charred
- Serve Scatter over the spring onions and sesame seeds
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 55 g Gluten-free gochujang paste instead of gochujang paste
- 400 g Gluten-free rigatoni instead of rigatoni
Cook the gluten-free rigatoni a minute short of the packet time, as it softens further in the sauce.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $30.20 · 58% spare
$12.79
missing 1 item
New Worldyou pay $35.74 · 52% spare
$17.30
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $21.44 · 45% spare
$11.89
missing 5 items
$2.13a serve
from $2.13 a serve at Pak'nSave · 9 of 10 ingredients priced
About $12.79 of ingredients used for 6 serves.
$29.21 across 2 shops · 9 of 10 items priced
$12.79
missing 1 item
you'll pay $30.20 · 58% of it spare
$17.30
missing 3 items
you'll pay $35.74 · 52% of it spare
$11.89
missing 5 items
you'll pay $21.44 · 45% of it spare
Buy at
Pak'nSave$28.01

cherry tomatoes
$3.98/1kg
need 600 g2 × Pams Italian Cherry Tomatoes 400g$1.59closest matchreal special
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$10.73/1kg$4.29

garlic cloves
$0.65/10g
need 6 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

gochujang paste
$0.86/100g
need 55 gPams Tomato Paste 150g$1.29
Pak'nSave$0.86/100g$1.29·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

olive oil
$1.60/100ml
need 45 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

silken tofu
$1.33/100g
need 150 gCheck Silken Fresh Tofu 100g$3.99
Pak'nSave$1.33/100g$3.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

black sesame seeds
$0.57/10g
need 10 gMrs Rogers Naturals Eco Black Sesame Seeds 10g$2.29
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.70/10g$4.00·
Woolworths NZN/A

nutritional yeast
$3.33/100g
need 5 gPams All Purpose Active Yeast 100g$4.99
Pak'nSave$3.33/100g$4.99·
New World$3.59/100g$5.39·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$1.20

canned chickpeas
$1.20
need 400 gWoolworths chickpeas no added salt 420gclosest match
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.48/1kg$2.19·
New World$5.87/1kg$2.29
Not priced
- rigatoni · 400 g
