
Garlic Parmesan White Beans
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Two cans of cannellini beans simmered with garlic, olive oil, cumin and Aleppo pepper, finished with cherry tomatoes, parsley, lemon, Parmesan and Pecorino. Ready in 15 minutes.
Ingredients
- garlic cloves — minced4 ea
- extra virgin olive oil — divided45 ml
- canned cannellini beans — drained850 g
- cherry tomatoes — halved150 g
- aleppo pepper1 tsp
- ground cumin — ½ tsp1.3 g
- fresh parsley — chopped60 g
- parmesan cheese — shaved25 g
- pecorino romano — grated25 g
- lemon — juiced0.5 ea
Method
- In a large pan, warm 2 tablespoons of the olive oil over medium heat. Add the garlic and cook briefly, tossing regularly, until just golden.
- Add the beans and 120 ml (1/2 cup) water. Season with kosher salt, black pepper and the spices. Add the tomatoes and cook, stirring occasionally, until warmed through, about 10 minutes.
- Stir in the parsley, cheeses and lemon juice.
- Finish with a generous drizzle of olive oil and serve immediately with pita or crusty bread.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Garlic and Lemon White Beans
- 15 g Nutritional yeast instead of parmesan cheese
- Leave out the pecorino romano
Stir the nutritional yeast in with the parsley and lemon at the end, adding an extra pinch of salt to make up for the salty cheese; cooking time is unchanged.
Dairy-free
Garlic and Lemon White Beans
- 15 g Nutritional yeast instead of parmesan cheese
- Leave out the pecorino romano
Stir the nutritional yeast in with the parsley and lemon at the end, adding an extra pinch of salt to make up for the salty cheese; cooking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $64.82 · 46% spare
$35.19
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $57.87 · 39% spare
$35.52
missing 1 item
Woolworths NZyou pay $54.18 · 31% spare
$37.39
missing 1 item
$10.05a serve
$10.05 a serve, cheapest at Pak'nSave
About $40.18 of ingredients used for 4 serves.
$57.33 across 3 shops · all 10 items priced · $0.59 more for bigger packs, 47% spare for later
$35.19
no items missing
you'll pay $64.82 · 46% of it spare
$35.52
missing 1 item
you'll pay $57.87 · 39% of it spare
$37.39
missing 1 item
you'll pay $54.18 · 31% of it spare
Buy at
Pak'nSave$40.23

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 45 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

cherry tomatoes
$3.98/1kg
need 150 gPams Italian Cherry Tomatoes 400g$1.59closest matchreal special
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$10.73/1kg$4.29

aleppo pepper
$39.94/1kg
need 1 tspMini Peppers 175g$6.99closest match
Pak'nSave$39.94/1kg$6.99·
Woolworths NZ$3.15·
New World$57.09/1kg$9.99

ground cumin
$0.57/10g
need 1.3 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89

parmesan cheese
$4.99/100g
need 25 gMainland Shaved Parmesan Cheese 100g$4.99closest match
Pak'nSave$4.99/100g$4.99·
Woolworths NZ$4.40·
New World$6.15/100g$6.29

pecorino romano
$7.41/100g
need 25 gGhiotti Pecorino Romano 170g$12.59
Pak'nSave$7.41/100g$12.59·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

lemon
$4.49/1kg
need 0.5 itemsLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78
Buy at
Woolworths NZ$2.40

canned cannellini beans
$1.20
need 850 g2 × Woolworths beans cannellini 420g
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.36/1kg$2.09·
New World$5.87/1kg$2.29
Buy at
New World$14.70

fresh parsley
$2.45/10g
need 60 g6 × Pams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20