Garlic Chilli Crisp Lemon Sardines

Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com

These Garlic Chilli Crisp Lemon Sardines are quick, punchy and packed with flavour. Crispy sardines, fresh herbs, zesty lemon and Marion’s Kitchen Garlic Chilli Crisp come together for the ultimate easy rice bowl.

Serves 2 15 min
seafooddairy-freefishrice
More from @marionskitchen

Ingredients

  • canned sardines — in olive oil230 g
  • jasmine rice — steamed to serve130 g
  • capers — finely chopped1 tsp
  • finely chopped flat-leaf parsley2 tbsp
  • roughly chopped dill1 tbsp
  • cherry tomatoes — halved75 g
  • garlic chilli crisp — plus extra if needed3 tbsp
  • lemon — zest of half and juice of whole1 ea

Method

  1. In a small bowl, combine the capers, parsley, dill, cherry tomatoes, lemon zest and lemon juice. Add the Marion’s Kitchen Garlic Chilli Crisp and mix well until it forms a loose dressing. Add a little extra chilli crisp if you prefer a thinner consistency.
  2. Heat a frying pan over medium heat. Add the sardines and cook for 1-2 minutes on each side or until heated through and lightly crisp on the outside.
  3. Spoon the steamed rice onto serving plates. Place the sardines over the rice, then generously spoon over the lemon garlic chilli crisp dressing.
  4. Serve immediately with extra Marion’s Kitchen Garlic Chilli Crisp if you like a little more heat.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Pak'nSaveBest choice

    you pay $16.33 · 24% spare

    $12.46

    missing 2 items

  • New World

    you pay $17.81 · 28% spare

    $12.74

    missing 3 items

  • Woolworths NZ

    you pay $14.43 · 24% spare

    $10.92

    missing 4 items

$6.23a serve

from $6.23 a serve at Pak'nSave · 6 of 8 ingredients priced

About $12.46 of ingredients used for 2 serves.

$16.33 across 1 shop · 6 of 8 items priced

Pak'nSaveBest choice

$12.46

missing 2 items

you'll pay $16.33 · 24% of it spare

New World

$12.74

missing 3 items

you'll pay $17.81 · 28% of it spare

Woolworths NZ

$10.92

missing 4 items

you'll pay $14.43 · 24% of it spare

Buy at Pak'nSave$16.33

canned sardines

$11.92/1kg

need 230 g2 × Pacific Crown Sardines In Vegetable Oil 125g$1.49

Pak'nSavePak'nSave$11.92/1kg$1.49·Woolworths NZWoolworths NZN/A·New WorldNew WorldN/A

finely chopped flat-leaf parsley

$2.86/10g

need 2 tbspMrs Rogers Naturals Eco Parsley 10g$2.29closest match

Pak'nSavePak'nSave$2.86/10g$2.29·New WorldNew World$2.45/10g$2.45·Woolworths NZWoolworths NZ$3.20

roughly chopped dill

$2.29/10g

need 1 tbspMrs Rogers Naturals Eco Dill 10g$2.29

Pak'nSavePak'nSave$2.29/10g$2.29·New WorldNew World$2.79/10g$4.00·Woolworths NZWoolworths NZN/A

cherry tomatoes

$3.98/1kg

need 75 gPams Italian Cherry Tomatoes 400g$1.59closest matchreal special

Pak'nSavePak'nSave$3.98/1kg$1.59·Woolworths NZWoolworths NZ$2.70·New WorldNew World$10.73/1kg$4.29

lemon

$4.49/1kg

need 1 itemLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$4.49/1kg$4.49·New WorldNew World$4.99/1kg$4.99·Woolworths NZWoolworths NZ$5.78

Not priced

  • capers · 1 tsp
  • garlic chilli crisp · 3 tbsp