
Fiery Cheese Popcorn
Recipe from Rachael Ray · original post · full recipe on rachaelray.com
Cheesy, craveable stovetop popcorn with a little heat: hot sauce and Worcestershire butter, cheddar powder and a smoky spice mix with onion, mustard and garlic.
Ingredients
- vegetable oil30 ml
- popcorn kernels100 g
- butter — melted45 g
- Worcestershire sauce — 1 tsp5 ml
- hot sauce5 ml
- cheddar cheese powder40 g
- chili powder8 g
- seafood seasoning7 g
- smoked paprika7 g
- ground mustard1 tsp
- garlic powder1 tsp
- onion powder1 tsp
Method
- Heat a medium-large pot with a tight-fitting lid with the oil, 2 turns of the pan, over medium to medium-high heat. Add the kernels, cover and pop the corn until there are about 2 seconds between pops, then remove from the heat.
- Stir the hot sauce and Worcestershire into the melted butter. While the popcorn is hot, pour the butter over the top and season with fine sea salt.
- Toss the popcorn with the cheddar powder, chili powder, seafood seasoning, paprika, ground mustard, garlic powder and onion powder.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 5 ml Vegetarian Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
- 3 g Celery salt instead of seafood seasoning
No change to the cooking.
Vegan
Fiery Nutritional Yeast Popcorn
- 45 g Vegan butter instead of butter
- 5 ml Vegan Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
- 30 g Nutritional yeast instead of cheddar cheese powder
- 3 g Celery salt instead of seafood seasoning
Melt the vegan butter with the hot sauce and Worcestershire as written, and toss the popcorn with the nutritional yeast in place of the cheddar powder.
Gluten-free
- 5 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
No change to the cooking.
Dairy-free
Fiery Nutritional Yeast Popcorn
- 45 g Dairy-free butter instead of butter
- 30 g Nutritional yeast instead of cheddar cheese powder
Melt the dairy-free butter with the hot sauce and Worcestershire as written, and toss the popcorn with the nutritional yeast in place of the cheddar powder.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $46.62 · 54% spare
$21.23
missing 1 item
Woolworths NZBest choiceyou pay $31.81 · 63% spare
$11.75
missing 3 items
Pak'nSaveyou pay $23.89 · 33% spare
$16.02
missing 4 items
$5.23a serve
from $5.23 a serve at New World · 11 of 12 ingredients priced
About $20.90 of ingredients used for 4 serves.
$42.45 across 3 shops · all 12 items priced · $5.76 more for bigger packs, 65% spare for later
$21.23
missing 1 item
you'll pay $46.62 · 54% of it spare
$11.75
missing 3 items
you'll pay $31.81 · 63% of it spare
$16.02
missing 4 items
you'll pay $23.89 · 33% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$28.68

vegetable oil
$3.10
need 30 mlWoolworths vegetable oil 750mlclosest match
Woolworths NZ$3.10·
New World$0.58/100ml$11.69·
Pak'nSaveN/A

popcorn kernels
$1.36
need 100 gWoolworths corn sweet kernels 420gclosest match
Woolworths NZ$1.36·
New World$3.39/1kg$1.39·
Pak'nSave$4.61/1kg$1.89

butter
$7.45
need 45 gWoolworths Essentials butter unsalted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.45·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39

Worcestershire sauce
$3.49
need 5 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

hot sauce
$3.49
need 5 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

seafood seasoning
$2.70
need 7 gWoolworths moroccan seasoning 52gclosest match
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.67/10g$2.00·
New WorldN/A

ground mustard
$4.39
need 1 tspWoolworths mustard dijon 200g
Woolworths NZ$4.39·
Pak'nSave$2.64/100g$4.49·
New World$2.90/100g$5.79

garlic powder
$2.70
need 1 tspWoolworths garlic powder 50g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.64/10g$2.89
Buy at
New World$11.27

cheddar cheese powder
$6.45/100g
need 40 gMrs Rogers Gelatine Powder 65g$4.19
New World$6.45/100g$4.19·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

chili powder
$6.45/100g
need 8 gMrs Rogers Gelatine Powder 65g$4.19
New World$6.45/100g$4.19·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

smoked paprika
$0.83/10g
need 7 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Pak'nSave$2.50

onion powder
$0.57/10g
need 1 tspMrs Rogers Naturals Eco Onion Powder Fine 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.66/10g$2.89