
Enchilada Lasagne
Recipe from Pinch of Nom · original post
Enchilada Lasagne combines chilli, gooey cheese and soft tortillas. A great slimming-friendly recipe if you're counting calories.
Ingredients
- beef mince — 5% fat500 g
- courgette — chopped1 ea
- carrots — grated; 1 carrot80 g
- large red onion — chopped1 ea
- peppers — chopped2 ea
- canned kidney beans in chilli sauce395 g
- canned sweetcorn200 g
- passata500 g
- tomato purée100 g
- garlic granules1 tbsp
- beef stock cubes2 ea
- dried oregano — 2 tsp2 g
- Worcestershire sauce — 1 tbsp20 ml
- ground cumin — 1 tbsp10 g
- chilli powder — 2 tsp5 g
- dried chilli flakes2 tsp
- paprika — 1 tbsp10 g
- low-calorie tortilla wraps4 ea
- reduced-fat mozzarella140 g
- reduced-fat cheddar80 g
Method
- Preheat the oven to 160°C. Spray a 24cm spring form tin with low-calorie cooking spray and line the bottom with greaseproof paper.
- Spray a large saucepan with low-calorie cooking spray and add the minced beef to brown on a moderate heat for 5 minutes. While the meat is browning, chop the onion, courgette and peppers, and grate the carrot.
- Add the veg to the meat and mix well. Turn down the heat and add the kidney beans (in chilli sauce), sweetcorn, spices, stock cubes, tomato purée, garlic granules, Worcestershire sauce and passata to the saucepan and mix well. Leave to simmer for 25 minutes without covering.
- Once the meat has cooked and the sauce has reduced, you need to layer up the dish.
- Place a wrap at the bottom of the lined spring form tin. Place a layer of the meat and veg on top. Continue this pattern, ending with a layer of meat.
- Finely grate the reduced-fat cheddar over the top, and tear the mozzarella, spreading the pieces evenly over the whole area. Sprinkle with a little paprika to add colour. Place in the oven for 25 minutes until the cheese is golden.
- Remove from the oven. Leave to cool slightly in the tin for 10 minutes (don't worry, it'll still be hot when you eat it!).
- Once cooled slightly, run a knife around the edge, unclasp the spring form tin and carefully lift the tin away. Cut a wedge and serve immediately! It can also be left in the fridge and reheated - you would get a firmer texture if doing this.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 500 g Plant-based mince instead of beef mince
- 2 ea Vegetable stock cubes instead of beef stock cubes
- 20 ml Vegetarian Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Brown the plant-based mince for 3 to 4 minutes rather than 5, then simmer the sauce for the same 25 minutes.
Gluten-free
- 8 ea Corn tortillas instead of low-calorie tortilla wraps
- 2 ea Gluten-free beef stock cubes instead of beef stock cubes
- 20 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Corn tortillas are smaller, so overlap two per layer; the 25-minute bake is unchanged.
Dairy-free
- 140 g Dairy-free mozzarella instead of reduced-fat mozzarella
- 80 g Dairy-free cheddar instead of reduced-fat cheddar
Dairy-free cheese browns less, so take it out after 20 to 25 minutes once melted rather than waiting for deep golden.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $72.45 · 23% spare
$55.80
missing 3 items
New Worldyou pay $93.69 · 30% spare
$65.76
missing 4 items
Woolworths NZyou pay $57.76 · 46% spare
$31.27
missing 9 items
$13.88a serve
from $13.88 a serve at Pak'nSave · 17 of 20 ingredients priced
About $55.52 of ingredients used for 4 serves.
$90.91 across 3 shops · 18 of 20 items priced · $15.57 more for bigger packs, 40% spare for later
$55.80
missing 3 items
you'll pay $72.45 · 23% of it spare
$65.76
missing 4 items
you'll pay $93.69 · 30% of it spare
$31.27
missing 9 items
you'll pay $57.76 · 46% of it spare
Buy at
Pak'nSave$40.61

courgette
$9.99/1kg
need 1 itemGreen Courgettes 1kg$9.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$9.99/1kg$9.99·
New World$12.79/1kg$12.79·
Woolworths NZN/A

large red onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50

peppers
$6.63/1kg
need 2 itemsFruzio Mixed Peppers 1kg$6.63closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$6.63/1kg$6.63·
New World$57.09/1kg$9.99·
Woolworths NZN/A

canned kidney beans in chilli sauce
$0.29/100g
need 395 gPams Tomato Sauce 100g$1.69
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99·
Woolworths NZ$2.90

passata
$0.46/100g
need 500 gPams Tomato Passata 500g$2.29
Pak'nSave$0.46/100g$2.29·
Woolworths NZ$4.99·
New World$0.85/100g$5.79

garlic granules
$0.57/10g
need 1 tbspMrs Rogers Naturals Eco Garlic Granules 40g$2.29closest matchreal special
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New WorldN/A

beef stock cubes
$0.45/10g
need 2 itemsOxo Reduced Salt Beef Stock Cubes 10g$3.19 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.45/10g$3.19·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

ground cumin
$0.57/10g
need 10 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89

paprika
$0.57/10g
need 10 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.88/10g$2.89

reduced-fat cheddar
$1.31/100g
need 80 gArnott's Shapes Originals Cheddar Crackers 175g$2.29
Pak'nSave$1.31/100g$2.29·
New World$2.20/100g$2.99·
Woolworths NZN/A
Buy at
New World$21.32

dried oregano
$1.63/10g
need 2 gPams Oregano 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70

chilli powder
$0.80/10g
need 5 gMrs Rogers Naturals Eco Chilli Powder 35g$4.00
New World$0.80/10g$4.00·
Pak'nSave$260.00/1kg$3.90·
Woolworths NZN/A

dried chilli flakes
$1.31/10g
need 2 tspMasterFoods Chilli Flakes 22g$2.89
New World$1.31/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

reduced-fat mozzarella
$6.31/100g
need 140 g2 × Massimo's Mozzarella 125g$5.99
New World$6.31/100g$5.99·
Pak'nSave$4.99/100g$4.99·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$28.98

beef mince
$21.99
need 500 gWoolworths Nz beef mince grass fed 18% fat 1kgclosest match
Woolworths NZ$21.99·
Pak'nSave$23.98/1kg$11.99·
New World$27.91/1kg$9.49

carrots
$3.50
need 80 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19

Worcestershire sauce
$3.49
need 20 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99
Not priced
- canned sweetcorn · 200 g
- tomato purée · 100 g
