
Eggplant Parmesan Meatballs
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Eggplant Parmesan Meatballs offer all there is to love about Eggplant Parmesan in a vegetarian meatball. These eggplant meatballs are best served with marinara sauce, ricotta cheese, and crusty bread for dipping.
Ingredients
- eggplant — cut into 2.5 cm cubes680 g
- extra-virgin olive oil — divided90 ml
- kosher salt — ¾ tsp4.5 g
- seasoned breadcrumbs135 g
- Parmesan — grated, plus more to garnish40 g
- fresh parsley — chopped15 g
- eggs — 1 whole egg plus 1 yolk2 ea
- garlic cloves — thinly sliced3 ea
- black pepper0.5 tsp
- onion powder0.5 tsp
- marinara sauce680 g
- whole-milk ricotta125 g
- loaf crusty bread — to serve1 ea
Method
- Preheat oven to 375°F (190°C). Place eggplant in a 13x9-inch baking dish; toss with 3 Tbsp. olive oil and salt. Bake for 30 minutes, tossing once halfway through. Let chill for 15 to 20 minutes, until cool enough to handle. (Keep the oven at 375°F (190°C).)
- Place eggplant in a food processor and pulse about 10 to 12 times, or until the eggplant is finely chopped/broken down. Add breadcrumbs, Parmesan, parsley, eggs, garlic, black pepper, and onion powder. Continue pulsing until the mixture is well-combined. Form into 20 mini meatballs (about 2 Tbsp. each).
- Heat 2 Tbsp. oil in a large skillet over medium heat. Once hot, add half the meatballs and cook for 6 to 7 minutes, turning to cook all sides, until browned. Repeat with second batch of eggplant meatballs, adding another 1 Tbsp. oil as needed to the pan.
- Spread marinara sauce in the same 13x9-inch baking pan you roasted the eggplant in. Arrange eggplant meatballs in the pan, along with dollops of ricotta cheese throughout.
- Bake at 375°F (190°C) for 15 to 18 minutes, until the marinara is bubbly. Garnish with extra fresh chopped parsley and Parmesan cheese. Serve warm with crusty bread.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 135 g Gluten-free breadcrumbs instead of seasoned breadcrumbs
- 400 g Gluten-free bread instead of loaf crusty bread
Gluten-free breadcrumbs soak up more moisture, so chill the mixture for 10 minutes if it feels soft before rolling; frying and baking times are unchanged.
Dairy-free
- 40 g Dairy-free parmesan instead of parmesan
- Leave out the whole-milk ricotta
Pulse in the dairy-free parmesan as written and skip the ricotta dollops; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveyou pay $64.27 · 35% spare
$41.93
missing 2 items
New WorldBest choiceyou pay $54.71 · 50% spare
$27.12
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $47.81 · 45% spare
$26.07
missing 4 items
$8.34a serve
from $8.34 a serve at Pak'nSave · 11 of 13 ingredients priced
About $41.72 of ingredients used for 5 serves.
$57.00 across 3 shops · 12 of 13 items priced · $0.32 more for bigger packs, 53% spare for later
$41.93
missing 2 items
you'll pay $64.27 · 35% of it spare
$27.12
missing 3 items
you'll pay $54.71 · 50% of it spare
$26.07
missing 4 items
you'll pay $47.81 · 45% of it spare
Buy at
Pak'nSave$34.72

extra-virgin olive oil
$2.00/100ml
need 90 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

Parmesan
$4.59/100g
need 40 gOrnelle Grated Parmesan 100g$4.59
Pak'nSave$4.59/100g$4.59·
Woolworths NZ$5.99·
New WorldN/A

garlic cloves
$0.65/10g
need 3 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

black pepper
$0.46/10g
need 0.5 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

onion powder
$0.57/10g
need 0.5 tspMrs Rogers Naturals Eco Onion Powder Fine 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.66/10g$2.89

marinara sauce
$0.29/100g
need 680 g2 × Pams Tomato Sauce 100g$1.69
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99·
Woolworths NZ$2.90

whole-milk ricotta
$2.28/100g
need 125 gPams Finest Hand Crafted Fresh Ricotta 100g$5.69
Pak'nSave$2.28/100g$5.69·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A
Buy at
New World$17.58

eggplant
$4.99
need 680 gStandard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
New World$4.99·
Pak'nSave$28.54/1kg$9.99·
Woolworths NZN/A

kosher salt
$0.17/10g
need 4.5 gDavid's Kosher Salt 454g$7.69
New World$0.17/10g$7.69·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

fresh parsley
$2.45/10g
need 15 g2 × Pams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20
Buy at
Woolworths NZ$4.70
Not priced
- seasoned breadcrumbs · 135 g

