
Easy Thai Green Chicken Curry
Recipe from Chelsea Winter · original post
Possibly the world's easiest from-scratch Thai green chicken curry: a quick blitzed paste of green chilli, shallot, garlic, ginger and fresh coriander, simmered with chicken, coconut cream and veg. A family favourite on heavy rotation. Chicken thigh works as well as breast.
Ingredients
- coconut oil — melted60 ml
- large green chillies — deseeded and chopped3 ea
- shallots — chopped2 ea
- garlic cloves4 ea
- fresh ginger20 g
- ground cumin — 1 ½ tsp3.8 g
- ground coriander — 1 ½ tsp3.8 g
- fresh coriander1 bunch
- chicken breast — chopped600 g
- coconut cream400 ml
- chicken stock cube1 ea
- kaffir lime leaves — optional2 ea
- frozen mixed vegetables200 g
- coconut sugar — 1 ½ tbsp26 g
- lime juice — 1 ½ tbsp30 ml
- fish sauce — 2 tbsp40 ml
Method
- Blitz the paste ingredients (coconut oil, green chillies, shallots, garlic, ginger, cumin, ground coriander and fresh coriander) until fairly smooth, adding a splash of coconut cream if needed.
- Cook the paste in a sauté pan over medium-low heat for about 8-10 minutes, stirring, until darker and beautifully fragrant.
- Add the chicken and stir to coat. Add the coconut cream, stock cube and lime leaves. Cover and simmer gently over a low heat for 5-10 minutes or until the chicken is cooked. Add the veg and simmer uncovered until tender.
- Stir in the sugar, lime juice and fish sauce, then taste and adjust until you have a delicious balance of sweet, salty and sour.
- Serve with rice or rotis, fresh coriander, toasted cashews or peanuts and a squeeze of lime or lemon. Deseed the chillies for less heat.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Easy Thai Green Fish Curry
- 600 g Firm white fish fillets instead of chicken breast
- 1 ea Vegetable stock cube instead of chicken stock cube
Simmer the vegetables in the sauce first, then add the fish chunks for the last 5 to 6 minutes so they hold together.
Vegetarian
Easy Thai Green Tofu Curry
- 440 g Firm tofu instead of chicken breast
- 1 ea Gluten-free vegetable stock cube instead of chicken stock cube
- 30 ml Tamari instead of fish sauce
Press and cube the tofu and brown it in the paste for a few minutes, then simmer only until heated through, about 5 minutes.
Vegan
Easy Thai Green Tofu Curry
- 440 g Firm tofu instead of chicken breast
- 1 ea Gluten-free vegetable stock cube instead of chicken stock cube
- 30 ml Tamari instead of fish sauce
Press and cube the tofu and brown it in the paste for a few minutes, then simmer only until heated through, about 5 minutes.
Gluten-free
- 1 ea Gluten-free chicken stock cube instead of chicken stock cube
Nothing changes in the cooking.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $72.60 · 46% spare
$39.54
missing 1 item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $76.86 · 45% spare
$42.51
missing 2 items
New Worldyou pay $81.16 · 47% spare
$42.75
missing 3 items
$10.10a serve
from $10.10 a serve at Woolworths NZ · 15 of 16 ingredients priced
About $40.39 of ingredients used for 4 serves.
$84.34 across 2 shops · all 16 items priced · $11.82 more for bigger packs, 53% spare for later
$39.54
missing 1 item
you'll pay $72.60 · 46% of it spare
$42.51
missing 2 items
you'll pay $76.86 · 45% of it spare
$42.75
missing 3 items
you'll pay $81.16 · 47% of it spare
Buy at
Pak'nSave$63.91

coconut oil
$1.50/100ml
need 60 mlPams Coconut Oil 1L$14.99
Pak'nSave$1.50/100ml$14.99·
Woolworths NZ$9.29·
New World$2.32/100ml$9.29

shallots
$12.99/1kg
need 2 itemsShallots 1kg$12.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$12.99/1kg$12.99·
Woolworths NZ$13.49·
New World$13.99/1kg$13.99

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

fresh ginger
$3.59/1kg
need 20 gGinger 1kg$3.59
Pak'nSave$3.59/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.49·
New World$8.99/1kg$8.99

ground cumin
$0.57/10g
need 3.8 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89

fresh coriander
$0.37/10g
need 1 bunchHealthy N Fresh Prepacked Coriander 80g$2.99
Pak'nSave$0.37/10g$2.99·
Woolworths NZ$4.25·
New World$0.43/10g$4.29

chicken breast
$13.99/1kg
need 600 gNz kg$13.99
Pak'nSave$13.99/1kg$13.99·
Woolworths NZ$3.75·
New World$15.69/1kg$15.69

kaffir lime leaves
$3.99/10g
need 2 itemsHealthy N Fresh Kaffir Lime Leaves 15g$5.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$3.99/10g$5.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

coconut sugar
$1.92/100g
need 26 gChelsea Organic Coconut Sugar 250g$4.79closest match
Pak'nSave$1.92/100g$4.79·
Woolworths NZ$5.35·
New World$2.16/100g$5.39
Buy at
Woolworths NZ$20.43

large green chillies
$1.90
need 3 itemsFresh Vegetable Standard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Woolworths NZ$1.90·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

ground coriander
$2.50
need 3.8 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59

coconut cream
$1.49
need 400 mlEssentials coconut cream 400mlclosest match
Woolworths NZ$1.49·
Pak'nSave$0.37/100ml$1.49·
New World$0.37/100ml$1.49

chicken stock cube
$4.05
need 1 itemOxo chicken stock cubes 71g 12 pack
Woolworths NZ$4.05·
Pak'nSave$0.52/10g$3.69·
New World$0.58/10g$4.09

frozen mixed vegetables
$4.70
need 200 gWoolworths frozen stir fry eastern mixed vegetables 1kgclosest match
Woolworths NZ$4.70·
Pak'nSave$5.05/1kg$3.79·
New World$7.29/1kg$7.29

fish sauce
$3.49
need 40 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99
