
Easy Greek Bean Soup (Fasolada)
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
A quicker fasolada made with canned cannellini beans, celery, oregano and bay leaf, finished with lemon, parsley and good olive oil. Ready in 30 minutes.
Ingredients
- extra virgin olive oil — divided120 ml
- yellow onion — chopped1 ea
- salt — ½ tsp3 g
- black pepper0.5 tsp
- garlic cloves — minced2 ea
- celery stalks — chopped4 ea
- dried oregano — 1 tsp1 g
- bay leaf1 ea
- chicken broth1080 ml
- canned cannellini beans — drained and rinsed1275 g
- ground cumin — ½ tsp1.3 g
- sweet paprika — ¼ tsp0.6 g
- cayenne pepper0.25 tsp
- lemon — zested and juiced1 ea
- fresh parsley — chopped30 g
Method
- In a heavy pot, heat 2 tablespoons of the olive oil over medium-high heat.
- Add the onion, salt and pepper and cook for about 4 minutes, stirring regularly. Add the garlic, celery, bay leaf and oregano and cook 5 more minutes, stirring regularly.
- Add the broth, beans, cumin, paprika and cayenne. Raise the heat and bring to a rolling boil for about 3 minutes. Reduce the heat to medium-low, cover and simmer for 10 minutes.
- Ladle about 480 ml (2 cups) of the soup into a small food processor or blender, blend, then return it to the pot. Simmer for another 5 minutes, then remove from the heat.
- Off the heat, stir in about 80 ml (1/3 cup) olive oil, the lemon zest, lemon juice and parsley. Serve with a drizzle of the remaining olive oil, if you like, and your favorite rustic bread. (Use vegetable broth to keep it vegetarian.)
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- 1080 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Use the vegetable broth exactly as the chicken broth; the cooking times do not change.
Vegetarian
- 1080 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Use the vegetable broth exactly as the chicken broth; the cooking times do not change.
Vegan
- 1080 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Use the vegetable broth exactly as the chicken broth; the cooking times do not change.
Gluten-free
- 1080 ml Gluten-free chicken broth instead of chicken broth
Nothing changes in the cooking; serve it with gluten-free bread rather than rustic bread.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $75.69 · 33% spare
$50.84
missing 2 items
New Worldyou pay $56.08 · 35% spare
$36.58
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $50.57 · 37% spare
$31.95
missing 4 items
$8.47a serve
from $8.47 a serve at Pak'nSave · 13 of 15 ingredients priced
About $50.84 of ingredients used for 6 serves.
$69.28 across 3 shops · 13 of 15 items priced · $0.16 more for bigger packs, 33% spare for later
$50.84
missing 2 items
you'll pay $75.69 · 33% of it spare
$36.58
missing 3 items
you'll pay $56.08 · 35% of it spare
$31.95
missing 4 items
you'll pay $50.57 · 37% of it spare
Buy at
Pak'nSave$55.88

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 120 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

yellow onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

salt
$0.01/10g
need 3 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.49closest match
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
New World$0.02/10g$1.59·
Woolworths NZ$2.89

black pepper
$0.46/10g
need 0.5 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

chicken broth
$1.70/100ml
need 1.08 L3 × Waitoa Free Range Chicken Broth 500ml$8.49
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

ground cumin
$0.57/10g
need 1.3 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89

sweet paprika
$0.57/10g
need 0.6 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.88/10g$2.89

cayenne pepper
$0.76/10g
need 0.25 tspMrs Rogers Naturals Eco Ground Cayenne Pepper 30g$2.29closest match
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$0.93/10g$4.00·
Woolworths NZN/A

lemon
$4.49/1kg
need 1 itemLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78
Buy at
New World$9.80

dried oregano
$1.63/10g
need 1 gPams Oregano 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70

fresh parsley
$2.45/10g
need 30 g3 × Pams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20
Buy at
Woolworths NZ$3.60

canned cannellini beans
$1.20
need 1.27 kg3 × Woolworths beans cannellini 420g
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.36/1kg$2.09·
New World$5.87/1kg$2.29
Not priced
- celery stalks · 4 items
- bay leaf · 1 item