
Easy Baked Salmon Feta Pasta
Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼🍳 · original post
The viral one-dish salmon pasta: salmon, feta, garlic, tomatoes and spinach baked together, then tossed through ribbons of pasta. Easy clean-up.
Ingredients
- salmon fillets — skin removed, cut into pieces500 g
- feta — block200 g
- garlic bulb1 ea
- cherry tomatoes — 1 punnet250 g
- baby spinach — 3 cup90 g
- basil pesto — 2 tbsp40 g
- lemon — juiced0.5 ea
- sweet paprika — 1 tsp2.5 g
- onion powder — 1 tsp3 g
- garlic powder — 1 tsp3 g
- pappardelle — or your favourite pasta375 g
- olive oil — 1 tbsp20 ml
- parmesan — to serve30 g
Method
- Heat the oven to 180°C.
- To a baking dish add the salmon, the block of feta, the garlic bulb, the cherry tomatoes, the baby spinach and the pesto.
- Bake for 30 minutes.
- Meanwhile, cook your favourite pasta.
- Add the juice of half a lemon and a teaspoon each of sweet paprika, onion powder and garlic powder, season with salt and pepper, then squeeze out the garlic and mash everything together.
- Add the pasta, a splash of pasta water and a squirt of olive oil, and toss.
- Top with parmesan and enjoy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $100.39 · 55% spare
$45.44
missing 1 item
New Worldyou pay $101.29 · 50% spare
$50.61
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $66.60 · 45% spare
$36.74
missing 3 items
$11.36a serve
from $11.36 a serve at Pak'nSave · 12 of 13 ingredients priced
About $45.44 of ingredients used for 4 serves.
$96.69 across 3 shops · 12 of 13 items priced · $20.71 more for bigger packs, 59% spare for later
$45.44
missing 1 item
you'll pay $100.39 · 55% of it spare
$50.61
missing 2 items
you'll pay $101.29 · 50% of it spare
$36.74
missing 3 items
you'll pay $66.60 · 45% of it spare
Buy at
Pak'nSave$36.62

feta
$4.30/100g
need 200 gFood Snob Creamy Marinated Danish Feta 100g$8.39
Pak'nSave$4.30/100g$8.39·
New World$5.17/100g$10.09·
Woolworths NZN/A

cherry tomatoes
$3.98/1kg
need 250 gPams Italian Cherry Tomatoes 400g$1.59closest matchreal special
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$10.73/1kg$4.29

baby spinach
$11.97/1kg
need 90 gBaby Spinach 300g$3.59
Pak'nSave$11.97/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.50·
New World$37.42/1kg$4.49

basil pesto
$3.10/100g
need 40 gLeggo's Traditional Basil Pesto 190g$5.89closest match
Pak'nSave$3.10/100g$5.89·
New World$6.89/100g$6.89·
Woolworths NZN/A

sweet paprika
$0.57/10g
need 2.5 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.88/10g$2.89

onion powder
$0.57/10g
need 3 gMrs Rogers Naturals Eco Onion Powder Fine 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.66/10g$2.89

olive oil
$1.60/100ml
need 20 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

parmesan
$4.59/100g
need 30 gOrnelle Grated Parmesan 100g$4.59
Pak'nSave$4.59/100g$4.59·
Woolworths NZ$5.99·
New WorldN/A
Buy at
Woolworths NZ$10.08

lemon
$4.69
need 0.5 itemsRosedale kisses lemon 8 pack
Woolworths NZ$4.69·
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99

garlic powder
$2.70
need 3 gWoolworths garlic powder 50g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.64/10g$2.89
Buy at
New World$49.99

salmon fillets
$49.99/1kg
need 500 gFresh Tasmanian Salmon Fillets Skin On Bone In 1kg$49.99closest match
New World$49.99/1kg$49.99·
Woolworths NZ$14.99·
Pak'nSave$52.99/1kg$52.99
Not priced
- pappardelle · 375 g
