
Easy 1-Pot Tomato Soup
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
An easy, creamy, balanced, and comforting tomato soup that’s nourishing, plant-based, and full of flavor. Just 1 pot required!
Ingredients
- olive oil — 2 tsp10 ml
- yellow onion — diced240 g
- garlic cloves — minced2 ea
- dried basil — 1 tsp1 g
- canned whole peeled tomatoes800 g
- tomato paste170 g
- canned diced tomatoes410 g
- vegetable broth240 ml
- canned light coconut milk400 ml
- sea salt — ¾ tsp4.5 g
- black pepper0.75 tsp
- maple syrup — 1 tbsp20 ml
Method
- Heat the olive oil in a large pot over medium heat. Add the onion and cook for ~4 minutes or until softened. Add the garlic and dried basil and cook for ~1 more minute or until fragrant.
- Add the tomatoes and their juices, tomato paste, diced tomatoes, broth, coconut milk, salt, pepper, and maple syrup. Cover and bring to a simmer and let cook for 15-20 minutes. The longer it simmers, the deeper the flavor.
- Turn off the heat and use an immersion blender to purée the soup (or if using a regular blender, let the soup cool first to avoid an explosion).
- Bring soup back to a simmer over medium heat until warmed. Taste and adjust seasonings as needed, adding more maple syrup to balance the acidity, coconut milk for creaminess, or salt for overall flavor. If you prefer a thicker soup, remove the lid and simmer uncovered, stirring occasionally, until desired consistency is reached.
- Divide between bowls. Option to garnish with vegan parmesan cheese, fresh basil, and croutons.
- Leftovers will keep covered in the refrigerator for 4-5 days or in the freezer for 1-2 months.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 240 ml Gluten-free vegetable broth instead of vegetable broth
Nothing changes in the cooking; garnish with fresh basil rather than croutons.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworths NZBest choiceyou pay $51.58 · 64% spare
$18.41
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveyou pay $38.94 · 49% spare
$19.80
missing 1 item
New Worldyou pay $46.60 · 65% spare
$16.53
missing 2 items
$4.60a serve
$4.60 a serve, cheapest at Woolworths NZ
About $18.41 of ingredients used for 4 serves.
$48.04 across 2 shops · all 12 items priced · $3.41 more for bigger packs, 66% spare for later
$18.41
no items missing
you'll pay $51.58 · 64% of it spare
$19.80
missing 1 item
you'll pay $38.94 · 49% of it spare
$16.53
missing 2 items
you'll pay $46.60 · 65% of it spare
Buy at
Pak'nSave$19.84

olive oil
$1.60/100ml
need 10 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

dried basil
$2.29/10g
need 1 gMrs Rogers Naturals Eco Basil 10g$2.29closest match
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$2.89/10g$2.89

canned light coconut milk
$0.60/100ml
need 400 mlTrident Light Coconut Milk 100ml$2.39
Pak'nSave$0.60/100ml$2.39·
Woolworths NZ$2.49·
New WorldN/A

sea salt
$0.05/10g
need 4.5 gMrs Rogers Naturals Coarse Sea Salt 500g$2.59closest match
Pak'nSave$0.05/10g$2.59·
New World$0.06/10g$2.79·
Woolworths NZ$2.89

black pepper
$0.46/10g
need 0.75 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69
Buy at
Woolworths NZ$28.20

yellow onion
$4.89
need 240 gThe Odd Bunch onions 2kgclosest match
Woolworths NZ$4.89·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29

canned whole peeled tomatoes
$0.94
need 800 g2 × Essentials peeled tomatoes whole 400g
Woolworths NZ$0.94·
Pak'nSave$6.48/1kg$2.59·
New WorldN/A

tomato paste
$2.80
need 170 gEssentials tomato paste 500gclosest match
Woolworths NZ$2.80·
Pak'nSave$0.76/100g$1.29·
New World$0.88/100g$1.49

canned diced tomatoes
$0.94
need 410 gEssentials diced tomatoes 400gclosest match
Woolworths NZ$0.94·
Pak'nSave$2.88/1kg$1.15·
New World$3.23/1kg$1.29

vegetable broth
$8.29
need 240 mlCampbell's beef stock bone broth 500mlclosest match
Woolworths NZ$8.29·
New World$1.66/100ml$8.29·
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49

maple syrup
$9.40
need 20 mlWoolworths maple syrup 250ml
Woolworths NZ$9.40·
New World$4.72/100ml$9.99·
Pak'nSaveN/A