
Dutch Oven Lasagna
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
A one-pot lasagna: a sausage and beef ragù with broken noodles cooked right in the sauce, swirled with a creamy ricotta and parmesan layer and baked under mozzarella, provolone and basil.
Ingredients
- spicy Italian sausage450 g
- ground beef450 g
- yellow onion — chopped1 ea
- carrots — chopped130 g
- celery stalk — chopped1 ea
- dried Italian seasoning6 tsp
- red wine240 ml
- canned crushed tomatoes800 g
- whole milk ricotta490 g
- whole milk240 ml
- eggs — yolks only2 ea
- parmesan — grated100 g
- dried lasagne sheets450 g
- mozzarella cheese — grated225 g
- provolone cheese — grated115 g
- fresh basil — chopped15 g
Method
- In a Dutch oven set over medium heat, add the sausage, beef, onion, carrots, celery and Italian seasoning. Brown all over, about 10 minutes. Add the wine, deglazing the bottom of the pot. Add the tomatoes and 1 cup (240 ml) water. Season with salt, pepper and chilli flakes.
- Simmer for 10 minutes, until thickened slightly.
- Meanwhile, in a bowl, mix the ricotta, milk, egg yolks and parmesan. Preheat the oven to 375°F (190°C).
- Add 1/2 cup (120 ml) water to the sauce. Break the lasagne sheets into 2-3 pieces each and stir them in. Remove from the heat and stir in half the mozzarella. Gently swirl in the ricotta mixture without fully mixing it.
- Top with the remaining mozzarella, the provolone and basil leaves. Cover and bake for 30 minutes, until the noodles are soft. Remove the lid and bake for 15 minutes more. Let sit 10 minutes, then top with fresh basil and enjoy!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 450 g Vegetarian sausages instead of spicy Italian sausage
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
Brown the plant-based mince and crumbled vegetarian sausage with the vegetables for about 5 to 6 minutes instead of 10; the simmer and bake are unchanged.
Gluten-free
- 450 g Gluten-free Italian sausages instead of spicy Italian sausage
- 450 g Gluten-free lasagne sheets instead of dried lasagne sheets
Break and stir in the gluten-free lasagne sheets as written and check they are tender after the covered 30 minutes, giving them 5 more minutes covered if needed.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $78.09 · 33% spare
$52.04
missing 5 items
Woolworths NZyou pay $71.37 · 34% spare
$47.26
missing 6 items
New Worldyou pay $82.89 · 37% spare
$52.01
missing 6 items
$6.51a serve
from $6.51 a serve at Pak'nSave · 11 of 16 ingredients priced
About $52.04 of ingredients used for 8 serves.
$104.17 across 3 shops · 15 of 16 items priced · $4.41 more for bigger packs, 30% spare for later
$52.04
missing 5 items
you'll pay $78.09 · 33% of it spare
$47.26
missing 6 items
you'll pay $71.37 · 34% of it spare
$52.01
missing 6 items
you'll pay $82.89 · 37% of it spare
Buy at
Pak'nSave$33.03

spicy Italian sausage
$16.64/1kg
need 450 gTurk's Crumbed Chicken Sausages 450g$7.49closest match
Pak'nSave$16.64/1kg$7.49·
New World$21.09/1kg$9.49·
Woolworths NZ$12.95

yellow onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

red wine
$0.48/100ml
need 240 mlDouble Phoenix Cooking Wine 640ml$3.09
Pak'nSave$0.48/100ml$3.09·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

whole milk ricotta
$2.28/100g
need 490 g2 × Pams Finest Hand Crafted Fresh Ricotta 100g$5.69
Pak'nSave$2.28/100g$5.69·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

parmesan
$4.59/100g
need 100 gOrnelle Grated Parmesan 100g$4.59
Pak'nSave$4.59/100g$4.59·
Woolworths NZ$5.99·
New WorldN/A

fresh basil
$0.87/10g
need 15 gSouthern Fresh Basil 40g$3.49
Pak'nSave$0.87/10g$3.49·
New World$1.35/10g$5.39·
Woolworths NZ$2.70
Buy at
Woolworths NZ$23.89

carrots
$3.50
need 130 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19

dried Italian seasoning
$4.99
need 6 tspGault's seasoning spice italian blend 40g
Woolworths NZ$4.99·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

canned crushed tomatoes
$1.90
need 800 g2 × Leggo's Australian tomatoes crushed 410greal special
Woolworths NZ$1.90·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

mozzarella cheese
$6.90
need 225 gZenzo Dairy Free mozzarella cheese dairy free 250gclosest match
Woolworths NZ$6.90·
Pak'nSave$2.96/100g$7.39·
New World$3.40/100g$8.49
Buy at
New World$47.25

ground beef
$21.99/1kg
need 450 gBulgogi Beef 1kg$21.99
New World$21.99/1kg$21.99·
Pak'nSave$22.99/1kg$22.99·
Woolworths NZN/A

whole milk
$1.90/100g
need 240 mlPams Instant Whole Milk Powder 400g$7.59 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$1.90/100g$7.59·
Pak'nSave$1.13/100g$11.29·
Woolworths NZN/A

dried lasagne sheets
$1.64/100g
need 450 g2 × Diamond Lasagne Sheets 250g$4.09
New World$1.64/100g$4.09·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

provolone cheese
$2.24/100g
need 115 gPams Tasty Cheddar Cheese 100g$9.49closest match
New World$2.24/100g$9.49·
Woolworths NZ$6.59·
Pak'nSave$3.85/100g$3.85
Not priced
- celery stalk · 1 item
