
Deviled Popcorn Chicken with Ranch Dipper
Recipe from Rachael Ray · original post · full recipe on rachaelray.com
Crispy, spicy popcorn chicken bites in a cornmeal and spice coating, with a fresh herb ranch for dipping. Great game-day finger food.
Ingredients
- chicken tenders — cut into thirds800 g
- vegetable oil — for frying1900 ml
- all-purpose flour125 g
- fine cornmeal75 g
- chili powder8 g
- seafood seasoning7 g
- smoked paprika7 g
- ground mustard1 tsp
- garlic powder1 tsp
- onion powder1 tsp
- sugar13 g
- eggs4 ea
- hot sauce15 ml
- sour cream240 g
- fresh parsley — chopped15 g
- fresh dill — chopped15 g
- fresh chives — chopped15 g
- large garlic clove — grated1 ea
- lemon — juiced0.5 ea
Method
- Cut the chicken tenders into thirds. Pour the oil into a deep frying pot or countertop fryer and heat over medium to medium-high heat.
- Combine the flour, cornmeal, chili powder, seafood seasoning, paprika, ground mustard, garlic powder, onion powder, sugar and a good pinch of salt in a large plastic bag. Shake, then remove half the mixture to a large shallow dish.
- Whisk the eggs and hot sauce together in a bowl.
- Add the chicken to the bag and shake to coat in the flour.
- Coat half the chicken pieces at a time in the egg, then dredge in the shallow dish of remaining spiced flour. Fry in two batches until golden and drain on a wire rack or towel-lined plate.
- For the ranch, stir together the sour cream, parsley, dill, chives, garlic and lemon juice, and season with hot sauce, Worcestershire, salt and pepper to taste. Refrigerate if not serving immediately.
- Serve the chicken with the ranch for dipping, and carrot, celery and scallions in a tall glass to munch on in between.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Deviled Popcorn Prawns with Ranch Dipper
- 600 g Peeled raw prawns instead of chicken tenders
Pat the prawns dry, coat them the same way and fry for about 2 minutes, just until golden and pink.
Vegetarian
Deviled Popcorn Cauliflower with Ranch Dipper
- 800 g Cauliflower instead of chicken tenders
- 5 g Celery salt instead of seafood seasoning
Cut the cauliflower into bite-sized florets and fry each batch for 3–4 minutes until golden and just tender; use a vegetarian Worcestershire in the ranch.
Vegan
Deviled Popcorn Cauliflower with Ranch Dipper
- 800 g Cauliflower instead of chicken tenders
- 5 g Celery salt instead of seafood seasoning
- 240 ml Unsweetened soy milk instead of eggs
- 180 g Vegan mayonnaise instead of sour cream
Dip the florets in the soy milk and hot sauce instead of egg, then fry for 3–4 minutes until golden; make the ranch with vegan mayonnaise and a vegan Worcestershire.
Gluten-free
- 125 g Rice flour instead of all-purpose flour
Use the rice flour exactly as the flour; fry times are unchanged, and use a gluten-free Worcestershire in the ranch.
Dairy-free
- 180 g Mayonnaise instead of sour cream
Stir the herbs, garlic and lemon into the mayonnaise in place of the sour cream; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $119.96 · 26% spare
$89.21
missing 2 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $67.17 · 27% spare
$48.76
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $68.56 · 30% spare
$47.68
missing 5 items
$22.22a serve
from $22.22 a serve at New World · 17 of 19 ingredients priced
About $88.88 of ingredients used for 4 serves.
$75.34 across 3 shops · 18 of 19 items priced · $3.22 more for bigger packs, 29% spare for later
$89.21
missing 2 items
you'll pay $119.96 · 26% of it spare
$48.76
missing 3 items
you'll pay $67.17 · 27% of it spare
$47.68
missing 5 items
you'll pay $68.56 · 30% of it spare
Buy at
Pak'nSave$35.90

chicken tenders
$9.99/1kg
need 800 gPams Crispy Coated Chicken Tenders 1kg$9.99
Pak'nSave$9.99/1kg$9.99·
Woolworths NZ$8.00·
New World$35.97/1kg$12.59

all-purpose flour
$0.13/100g
need 125 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

onion powder
$0.57/10g
need 1 tspMrs Rogers Naturals Eco Onion Powder Fine 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.66/10g$2.89

sour cream
$1.32/100g
need 240 gMeadow Fresh Traditional Sour Cream 100g$3.29closest matchreal special
Pak'nSave$1.32/100g$3.29·
Woolworths NZ$3.99·
New World$2.00/100g$4.29

fresh dill
$2.29/10g
need 15 g2 × Mrs Rogers Naturals Eco Dill 10g$2.29
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
New World$2.79/10g$4.00·
Woolworths NZN/A

fresh chives
$4.58/10g
need 15 g3 × Mrs Rogers Naturals Eco Chopped Chives 10g$2.29closest match
Pak'nSave$4.58/10g$2.29·
New World$5.98/10g$2.59·
Woolworths NZN/A

large garlic clove
$0.65/10g
need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

lemon
$4.49/1kg
need 0.5 itemsLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78
Buy at
Woolworths NZ$25.87

vegetable oil
$7.89
need 1.9 LWoolworths vegetable oil 2Lclosest match
Woolworths NZ$7.89·
New World$0.58/100ml$11.69·
Pak'nSaveN/A

seafood seasoning
$2.70
need 7 gWoolworths moroccan seasoning 52gclosest match
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.67/10g$2.00·
New WorldN/A

ground mustard
$4.39
need 1 tspWoolworths mustard dijon 200g
Woolworths NZ$4.39·
Pak'nSave$2.64/100g$4.49·
New World$2.90/100g$5.79

garlic powder
$2.70
need 1 tspWoolworths garlic powder 50g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.64/10g$2.89

hot sauce
$3.49
need 15 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99
Buy at
New World$13.57

chili powder
$0.92/100g
need 8 gPams Baking Powder 400g$3.69
New World$0.92/100g$3.69·
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
Woolworths NZN/A

smoked paprika
$0.83/10g
need 7 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

sugar
$0.50/100g
need 13 gChelsea White Sugar 100g$2.09closest match
New World$0.50/100g$2.09·
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.19

fresh parsley
$2.45/10g
need 15 g2 × Pams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20
Not priced
- fine cornmeal · 75 g
