
Cuban-Style Beef
Recipe from Pinch of Nom · original post
Cuban-Style Beef is a hearty, slimming-friendly meal, great if you're counting calories.
Ingredients
- stewing steak500 g
- beef stock cubes — made up with 240 ml boiling water2 ea
- canned chopped tomatoes400 g
- onions — sliced2 ea
- green peppers — deseeded and sliced into strips2 ea
- red peppers — deseeded and sliced into strips2 ea
- garlic cloves — crushed4 ea
- tomato purée2 tbsp
- ground cumin — 1 tsp2.5 g
- dried oregano — 1 tsp1 g
- ground turmeric — ½ tsp1.3 g
- bay leaves2 ea
- fresh coriander — 1 tbsp; chopped10 g
- red wine stock pot1 ea
- white wine vinegar — 1 tbsp20 ml
Method
- Season the meat well with salt and pepper, then spray a frying pan with low-calorie cooking spray.
- Heat the pan and brown the meat on both sides.
- Add all the remaining ingredients to the slow cooker along with the browned meat.
- Set the slow cooker to high and cook for 6 hours (or medium for 8 hours).
- Shred the meat with 2 forks (when cooked the meat should shred easily).
- If the sauce is still a little thin, remove the lid and allow to reduce slightly.
- Serve on a bed of rice, or with whatever you fancy.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Cuban-Style Jackfruit
- 560 g young jackfruit instead of stewing steak
- 2 ea vegetable stock cube instead of beef stock cubes
- 1 ea vegetable stock pot instead of red wine stock pot
Skip browning the meat; drain and rinse the jackfruit and slow-cook it on high for about 3 hours, then pull it apart with two forks and reduce the sauce if needed.
Vegan
Cuban-Style Jackfruit
- 560 g young jackfruit instead of stewing steak
- 2 ea vegetable stock cube instead of beef stock cubes
- 1 ea vegetable stock pot instead of red wine stock pot
Skip browning the meat; drain and rinse the jackfruit and slow-cook it on high for about 3 hours, then pull it apart with two forks and reduce the sauce if needed.
Gluten-free
- 2 ea gluten-free beef stock cube instead of beef stock cubes
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $60.96 · 40% spare
$36.45
missing 1 item
Woolworths NZyou pay $29.64 · 47% spare
$15.85
missing 5 items
New Worldyou pay $30.83 · 31% spare
$21.40
missing 5 items
$9.11a serve
from $9.11 a serve at Pak'nSave · 14 of 15 ingredients priced
About $36.45 of ingredients used for 4 serves.
$60.40 across 3 shops · 14 of 15 items priced · $0.37 more for bigger packs, 42% spare for later
$36.45
missing 1 item
you'll pay $60.96 · 40% of it spare
$15.85
missing 5 items
you'll pay $29.64 · 47% of it spare
$21.40
missing 5 items
you'll pay $30.83 · 31% of it spare
Buy at
Pak'nSave$50.40

stewing steak
$24.99/1kg
need 500 gBulk Beef Chuck Stewing Steak 1kg$24.99
Pak'nSave$24.99/1kg$24.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

beef stock cubes
$0.45/10g
need 2 itemsOxo Reduced Salt Beef Stock Cubes 10g$3.19 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.45/10g$3.19·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

canned chopped tomatoes
$3.98/1kg
need 400 gDavia Chopped Tomatoes 400g$1.59closest match
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.45·
New World$9.23/1kg$3.69

green peppers
$0.46/10g
need 2 itemsPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.66/10g$3.29

red peppers
$0.46/10g
need 2 itemsPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.66/10g$3.29

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

ground cumin
$0.57/10g
need 2.5 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89

ground turmeric
$0.76/10g
need 1.3 gMasterFoods Ground Turmeric 34g$2.59
Pak'nSave$0.76/10g$2.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.85/10g$2.89

red wine stock pot
$0.48/10g
need 1 itemContinental Red Wine Stock Pot 10g$4.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.48/10g$4.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

white wine vinegar
$0.52/100ml
need 20 mlDYC White Wine Vinegar 750ml$3.89
Pak'nSave$0.52/100ml$3.89·
Woolworths NZ$4.49·
New WorldN/A
Buy at
New World$4.90

dried oregano
$1.63/10g
need 1 gPams Oregano 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70

bay leaves
$4.90/10g
need 2 itemsPams Bay Leaves 10g$2.45closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$4.90/10g$2.45·
Pak'nSave$0.30/10g$2.99·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$5.10

onions
$2.60
need 2 itemsWoolworths fresh vegetable baby onions 500gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$2.60·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29

fresh coriander
$2.50
need 10 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59
Not priced
- tomato purée · 2 tbsp