
Crockpot Creamy French Onion Chicken and Orzo
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Slow-cooked chicken with buttery onions, mushrooms, thyme and sage, broiled under melty Gruyère and served over creamy parmesan orzo.
Ingredients
- yellow onions — thinly sliced4 ea
- salted butter85 g
- boneless chicken breasts680 g
- fresh thyme leaves5 g
- fresh sage — chopped4 g
- garlic cloves — chopped3 ea
- dry white wine240 ml
- chicken broth240 ml
- mushrooms — sliced140 g
- orzo340 g
- heavy cream120 ml
- parmesan — grated50 g
- Gruyère cheese — shredded115 g
Method
- In the bowl of your slow cooker, layer the onions, 3 tablespoons (42 g) of the butter, then the chicken. Sprinkle the chicken with the thyme, sage and garlic and season with salt and pepper. Pour over the wine and broth and add the mushrooms. Cover and cook on low for 3-4 hours or on high for 1-2 hours.
- Preheat the grill (broiler) to high. Remove the chicken and most of the onions from the slow cooker and place on a baking sheet.
- Turn the slow cooker to high. Stir in the orzo and 1 cup (240 ml) water. Cover and cook 20-30 minutes, until the orzo is al dente, adding more water if needed. Stir in the cream and parmesan.
- Arrange the remaining 3 tablespoons (42 g) butter over the onions on the baking sheet and top with the Gruyère. Grill 3-5 minutes, until the cheese is melty.
- Serve the chicken and onions over the orzo.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 340 g Gluten-free orzo instead of orzo
Gluten-free orzo turns soft in the slow cooker, so boil it on the stove to al dente, drain and stir it into the slow cooker with the cream and parmesan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $45.80 · 46% spare
$24.72
missing 2 items
New Worldyou pay $64.00 · 35% spare
$41.82
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $36.36 · 55% spare
$16.26
missing 6 items
$4.12a serve
from $4.12 a serve at Pak'nSave · 11 of 13 ingredients priced
About $24.72 of ingredients used for 6 serves.
$77.28 across 3 shops · all 13 items priced · $7.21 more for bigger packs, 42% spare for later
$24.72
missing 2 items
you'll pay $45.80 · 46% of it spare
$41.82
missing 3 items
you'll pay $64.00 · 35% of it spare
$16.26
missing 6 items
you'll pay $36.36 · 55% of it spare
Buy at
Pak'nSave$23.54

fresh sage
$2.29/10g
need 4 gMrs Rogers Naturals Eco Sage 10g$2.29closest match
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
New World$2.79/10g$4.00·
Woolworths NZN/A

garlic cloves
$0.65/10g
need 3 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

dry white wine
$0.48/100ml
need 240 mlDouble Phoenix Cooking Wine 640ml$3.09
Pak'nSave$0.48/100ml$3.09·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

chicken broth
$1.70/100ml
need 240 mlWaitoa Free Range Chicken Broth 500ml$8.49
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

heavy cream
$0.93/100ml
need 120 mlPams Fresh Cream 300ml$2.79
Pak'nSave$0.93/100ml$2.79·
New World$0.94/100ml$4.68·
Woolworths NZ$4.69

parmesan
$4.59/100g
need 50 gOrnelle Grated Parmesan 100g$4.59
Pak'nSave$4.59/100g$4.59·
Woolworths NZ$5.99·
New WorldN/A
Buy at
New World$37.85

boneless chicken breasts
$29.29/1kg
need 680 g8 × Chop Chop Teriyaki Pieces Of Cooked Chicken Breast 85g$2.49real special
New World$29.29/1kg$2.49·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

fresh thyme leaves
$1.63/10g
need 5 gPams Thyme Leaves 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.59/10g$2.59·
Woolworths NZN/A

orzo
$1.20/100g
need 340 gGhiotti Orzo 500g$5.99
New World$1.20/100g$5.99·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

Gruyère cheese
$2.24/100g
need 115 gPams Tasty Cheddar Cheese 100g$9.49closest match
New World$2.24/100g$9.49·
Woolworths NZ$6.59·
Pak'nSave$3.85/100g$3.85
Buy at
Woolworths NZ$15.89

yellow onions
$2.60
need 4 itemsWoolworths fresh vegetable baby onions 500g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$2.60·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29

salted butter
$7.49
need 85 gWoolworths butter salted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.49·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39

mushrooms
$5.80
need 140 gWoolworths mushrooms white button 400g
Woolworths NZ$5.80·
Pak'nSave$14.95/1kg$2.99·
New World$18.95/1kg$3.79