
Crispy Thai chive pancakes (Gui chai Tod)
Recipe from Hetty Lui McKinnon · original post · full recipe on hettymckinnon.com
Bouncy, very green garlic chive cakes that are steamed, cut into pieces and fried until crisp and golden, served with a sweet soy dipping sauce.
Ingredients
- garlic chives250 g
- white sugar8 g
- soy sauce — 2 tsp10 ml
- baking soda — ¼ tsp1.1 g
- vegetable oil — plus more for frying15 ml
- garlic clove — grated1 ea
- tapioca starch150 g
- rice flour50 g
- maple syrup15 ml
- soy sauce — for the dipping sauce15 ml
- rice vinegar15 ml
- dark soy sauce15 ml
Method
- Wash the garlic chives well, drain, then roll them in a clean towel (or use a salad spinner) to dry them very well. Line them up and slice into 1 cm (1/2-inch) pieces.
- Transfer the chives to a large bowl and add the sugar, 2 teaspoons soy sauce, 1 teaspoon salt, a big pinch of black pepper, the baking soda, 1 tablespoon oil and the garlic. Toss well and leave to marinate for 15 minutes, until the chives look wilted and have released some moisture.
- Meanwhile, make the dipping sauce by combining the maple syrup, 1 tablespoon soy sauce, rice vinegar and dark soy sauce.
- Grease a 20 cm (8-inch) round cake pan and line the bottom with parchment paper. Set up a pot with a trivet or steaming basket, add 500 ml to 1 litre of water (below the top of the trivet or basket) and bring to the boil.
- In a medium pot, add the tapioca starch and rice flour. Place on low heat and slowly whisk in 240 ml (1 cup) of water. Cook, whisking often, until the mixture thickens like sour cream, 8 to 10 minutes. Don't overcook. Immediately remove from the heat.
- Stir in the chives and combine well. Transfer the batter into the prepared pan and cover with foil. Steam over rapidly boiling water until the starch turns from white to translucent, 15 to 20 minutes, topping up the water if needed.
- Carefully remove from the steamer and allow to cool for 10 to 15 minutes (or keep in the fridge for up to a week before frying).
- Turn the pancake out onto a cutting board and cut into 2.5 cm (1-inch) pieces - a serrated bread knife makes it easier.
- Heat about 2.5 cm (1 inch) of oil in a small pot, frying pan or wok until a wooden chopstick sizzles when dipped in. Fry the pancakes in batches until golden and crispy, about 2 minutes on each side. Drain on a paper-lined plate.
- Serve the chive pancakes warm with the dipping sauce.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 25 ml Tamari instead of soy sauce
- 15 ml Tamari instead of dark soy sauce
Use tamari wherever soy sauce or dark soy sauce is called for; add a little extra maple syrup to the dip if you miss the dark soy's sweetness.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZBest choiceyou pay $38.05 · 73% spare
$10.28
missing 2 items
New Worldyou pay $122.09 · 24% spare
$92.77
missing 4 items
Pak'nSaveyou pay $93.50 · 7% spare
$87.21
missing 6 items
$2.57a serve
from $2.57 a serve at Woolworths NZ · 9 of 11 ingredients priced
About $10.28 of ingredients used for 4 serves.
$37.83 across 3 shops · 10 of 11 items priced · $0.80 more for bigger packs, 76% spare for later
$10.28
missing 2 items
you'll pay $38.05 · 73% of it spare
$92.77
missing 4 items
you'll pay $122.09 · 24% of it spare
$87.21
missing 6 items
you'll pay $93.50 · 7% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$28.17

garlic chives
$5.50
need 250 gFresh Vegetable garlic chives 1 ea 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Woolworths NZ$5.50·
Pak'nSave$3.53/10g$5.29·
New World$3.66/10g$5.49

soy sauce
$3.49
need 25 mlHigh Mark soy sauce reduced salt 550ml
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

vegetable oil
$3.10
need 15 mlWoolworths vegetable oil 750mlclosest match
Woolworths NZ$3.10·
New World$0.58/100ml$11.69·
Pak'nSaveN/A

maple syrup
$9.40
need 15 mlWoolworths maple syrup 250ml
Woolworths NZ$9.40·
New World$4.72/100ml$9.99·
Pak'nSaveN/A

rice vinegar
$3.19
need 15 mlObento Rice Wine Vinegar 250ml
Woolworths NZ$3.19·
New World$1.36/100ml$3.39·
Pak'nSaveN/A

dark soy sauce
$3.49
need 15 mlHigh Mark soy sauce dark 550ml
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A
Buy at
Pak'nSave$4.48

garlic clove
$0.65/10g
need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

rice flour
$0.48/100g
need 50 gCock Brand White Rice Flour 100g$2.19
Pak'nSave$0.48/100g$2.19·
Woolworths NZ$4.19·
New WorldN/A
Buy at
New World$5.18

white sugar
$0.50/100g
need 8 gChelsea White Sugar 100g$2.09closest match
New World$0.50/100g$2.09·
Pak'nSave$0.39/100g$1.95·
Woolworths NZ$2.49

baking soda
$0.62/100g
need 1.1 gPams Baking Soda 500g$3.09
New World$0.62/100g$3.09·
Pak'nSave$0.49/100g$2.43·
Woolworths NZN/A
Not priced
- tapioca starch · 150 g