
Crispy Gochujang Chicken
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
Crispy crunchy chicken with a gochujang butter sauce! This is just so good. Dipped in sauce, served with a salad, or eaten straight on its own!
Ingredients
- chicken breasts450 g
- salt — 2 tsp12 g
- plain flour65 g
- eggs2 ea
- gochujang35 g
- panko breadcrumbs100 g
- avocado oil spray1 ea
- butter — melted55 g
- garlic clove — grated1 ea
Method
- Cut each chicken breast into thinner pieces: cut the tenderloin off the back, then slice the breast in half horizontally (or into thirds if it's very thick). Season with 1 tsp salt and some pepper.
- Prep three bowls for breading: 1) the flour, 2) the eggs whisked with 1/2 tbsp gochujang, 3) the panko. Season the flour and panko bowls with an extra 1/2 tsp salt each.
- Dip the chicken in the flour and shake off the excess. Dip into the egg mixture and let the excess drip off. Press into the panko on both sides until coated.
- Spray each piece with avocado oil to coat the top. Air fry at 375°F (190°C) for 5 minutes, then at 400°F (200°C) for another 2-3 minutes until golden.
- Whisk the melted butter, remaining 1 1/2 tbsp gochujang and grated garlic in a small bowl. Brush each piece of crispy chicken with the sauce.
- Slice and serve with whatever veggies you have, or with yum yum sauce for dipping.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Crispy Gochujang Prawns
- 600 g Raw peeled prawns instead of chicken breasts
Crumb the prawns whole and air fry for 6 to 7 minutes until golden and just cooked through.
Vegetarian
Crispy Gochujang Tofu
- 440 g Firm tofu instead of chicken breasts
Press the tofu and cut it into thick slabs, then crumb as written; air fry for 8 to 10 minutes until golden.
Vegan
Crispy Gochujang Tofu
- 440 g Firm tofu instead of chicken breasts
- 120 ml Soy milk instead of eggs
- 55 g Vegan butter instead of butter
Press the tofu and cut into thick slabs; whisk the soy milk with the gochujang for the dipping bowl and air fry for 8 to 10 minutes until golden.
Gluten-free
- 65 g Rice flour instead of plain flour
- 35 g Gluten-free gochujang instead of gochujang
- 100 g Gluten-free breadcrumbs instead of panko breadcrumbs
Gluten-free crumbs brown faster, so check the chicken a minute early.
Dairy-free
- 55 g Vegan butter instead of butter
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $49.23 · 29% spare
$34.74
missing 2 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $25.44 · 44% spare
$14.16
missing 3 items
New Worldyou pay $29.76 · 44% spare
$16.77
missing 3 items · $2.61 more
$8.69a serve
from $8.69 a serve at Woolworths NZ · 7 of 9 ingredients priced
About $34.74 of ingredients used for 4 serves.
$40.70 across 3 shops · 7 of 9 items priced · $1.56 more for bigger packs, 32% spare for later
$34.74
missing 2 items
you'll pay $49.23 · 29% of it spare
$14.16
missing 3 items
you'll pay $25.44 · 44% of it spare
$16.77
missing 3 items · $2.61 more
you'll pay $29.76 · 44% of it spare
Buy at
Pak'nSave$12.97

chicken breasts
$19.53/1kg
need 450 gPams Free Range Diced Chicken Breast 450g$8.79closest match
Pak'nSave$19.53/1kg$8.79·
New World$19.98/1kg$8.99·
Woolworths NZ$15.00

plain flour
$0.13/100g
need 65 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

garlic clove
$0.65/10g
need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00
Buy at
Woolworths NZ$26.14

avocado oil spray
$13.99
need 1 itemSchwarzkopf Extra Care keratin heat protect spray 250ml 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Woolworths NZ$13.99·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

butter
$7.45
need 55 gWoolworths Essentials butter unsalted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.45·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39
Buy at
New World$1.59

salt
$0.02/10g
need 12 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89
Not priced
- gochujang · 35 g
- panko breadcrumbs · 100 g
