
Crispy Chilli Meatball Noodles
Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com
Juicy beef meatballs and chewy knife-cut noodles tossed through a punchy crispy chilli tomato sauce. An easy, comforting dinner ready in 30 minutes.
Ingredients
- dried breadcrumbs50 g
- milk60 ml
- egg1 ea
- paprika — 1 tsp2.5 g
- onion powder1 tsp
- salt — 1 tsp6 g
- beef mince500 g
- dried knife-cut noodles150 g
- crispy chilli oil — 3 tbsp60 ml
- canned crushed tomatoes240 g
- flat-leaf parsley — finely chopped to serve1 bunch
Method
- In a large bowl, combine the breadcrumbs, milk, egg, paprika and onion powder. Set aside for 2 minutes to allow the breadcrumbs to absorb the liquid. Add the beef mince and salt and gently mix until just combined. Roll the mixture into bite-sized meatballs.
- Arrange the meatballs in a cold non-stick frying pan without adding any oil. Place the pan over medium-low heat and cook gently to render the fat. Increase the heat to medium, then turn the meatballs until browned all over and cooked through. Transfer to a plate and set aside.
- Meanwhile, bring a large saucepan of water to the boil. Cook the knife-cut noodles according to the packet instructions until tender. Drain well and set aside.
- Add the crispy chilli oil to the same frying pan, followed by the crushed tomatoes. Simmer over medium heat for 2-3 minutes, scraping up any caramelised bits from the base of the pan.
- Return the meatballs to the pan, then add the drained noodles. Toss gently over low heat for 1-2 minutes, or until everything is hot and evenly coated in the crispy chilli tomato sauce. Divide among serving bowls and finish with chopped parsley.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Crispy Chilli Plant-Based Meatball Noodles
- 500 g Plant-based mince instead of beef mince
Plant-based mince has little fat to render, so add a splash of oil to the pan and brown the meatballs for 6 to 8 minutes.
Vegan
Crispy Chilli Plant-Based Meatball Noodles
- 60 ml Oat milk instead of milk
- Leave out the egg
- 500 g Plant-based mince instead of beef mince
Leave out the egg and chill the meatballs for 10 minutes so they hold; brown in a little oil for 6 to 8 minutes.
Gluten-free
- 50 g Gluten-free breadcrumbs instead of dried breadcrumbs
- 150 g Wide rice noodles instead of dried knife-cut noodles
Cook the rice noodles per the packet and toss them gently, as they are more delicate than knife-cut noodles.
Dairy-free
- 60 ml Oat milk instead of milk
Nothing changes in the cooking.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $50.49 · 57% spare
$21.52
missing 1 item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $29.13 · 37% spare
$18.40
missing 3 items
New Worldyou pay $42.20 · 50% spare
$21.10
missing 3 items · $2.70 more
$10.55a serve
from $10.55 a serve at Woolworths NZ · 10 of 11 ingredients priced
About $21.09 of ingredients used for 2 serves.
$46.03 across 3 shops · 10 of 11 items priced · $12.40 more for bigger packs, 57% spare for later
$21.52
missing 1 item
you'll pay $50.49 · 57% of it spare
$18.40
missing 3 items
you'll pay $29.13 · 37% of it spare
$21.10
missing 3 items · $2.70 more
you'll pay $42.20 · 50% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$35.47

milk
$3.99
need 60 mlFree From Lactose milk lite uht 1Lclosest match
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$6.76/1L$1.69·
New World$6.03/1L$1.81

beef mince
$21.99
need 500 gWoolworths Nz beef mince grass fed 18% fat 1kgclosest match
Woolworths NZ$21.99·
Pak'nSave$23.98/1kg$11.99·
New World$27.91/1kg$9.49

dried knife-cut noodles
$2.89
need 150 gHigh Mark egg noodles ribbon 280g
Woolworths NZ$2.89·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

canned crushed tomatoes
$1.90
need 240 gLeggo's Australian tomatoes crushed 410greal special
Woolworths NZ$1.90·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A
Buy at
Pak'nSave$8.97

paprika
$0.57/10g
need 2.5 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.88/10g$2.89

onion powder
$0.57/10g
need 1 tspMrs Rogers Naturals Eco Onion Powder Fine 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.66/10g$2.89

crispy chilli oil
$0.38/100ml
need 60 mlPams Canola Oil 100ml$1.89
Pak'nSave$0.38/100ml$1.89·
New World$0.42/100ml$2.09·
Woolworths NZ$3.10

flat-leaf parsley
$2.86/10g
need 1 bunchMrs Rogers Naturals Eco Parsley 10g$2.29closest match
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
New World$2.45/10g$2.45·
Woolworths NZ$3.20
Buy at
New World$1.59

salt
$0.02/10g
need 6 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89
Not priced
- dried breadcrumbs · 50 g
