
Crispy, Chewy Chocolate Chip Cookies
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
Quick, one-bowl, hand-whisked cookies fragrant with vanilla and brown sugar and studded with chocolate — crisp at the edges, chewy in the middle. Makes 32 cookies.
Ingredients
- unsalted butter — melted170 g
- brown sugar190 g
- granulated sugar100 g
- vanilla extract15 ml
- kosher salt — 1 tsp6 g
- large eggs — 1 whole and 1 yolk only2 ea
- baking soda — ½ tsp2.3 g
- all-purpose flour265 g
- semisweet chocolate chips340 g
Method
- Heat the oven to 375°F (190°C). Line a large baking sheet with parchment paper.
- Place the melted butter in a large bowl and add both sugars, the vanilla and salt. Whisk to combine. Add the egg and the yolk and mix. Add the baking soda and whisk it in thoroughly — several extra times around the bowl even after it seems to have disappeared. Switch to a spoon or flexible spatula and mix in the flour, then the chocolate chips.
- Bake right away, or cover and chill the dough for 1 to 2 days (take it out 30 to 60 minutes before scooping).
- Scoop 1.5-tablespoon balls onto the prepared sheet with room to spread. Bake for 9 to 12 minutes, until the edges are deep golden brown but the centres still look underbaked; they'll set as they cool.
- Optional: drop the tray of warm cookies onto the counter from a few centimetres up once or twice as they come out of the oven for a rippled top.
- Rest the tray on a trivet for 1 minute, then move the cookies to a cooling rack. Repeat with the remaining dough. Cooled cookies keep in an airtight container for 5 days.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 170 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 340 g Dairy-free chocolate chips instead of semisweet chocolate chips
Melt the dairy-free butter as written; bake for the same 9 to 12 minutes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $53.01 · 63% spare
$19.65
missing 1 item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $19.64 · 46% spare
$10.68
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $33.33 · 60% spare
$13.39
missing 3 items · $2.71 more
$0.61a serve
from $0.61 a serve at New World · 8 of 9 ingredients priced
About $19.65 of ingredients used for 32 serves.
$39.28 across 3 shops · 8 of 9 items priced · $1.96 more for bigger packs, 74% spare for later
$19.65
missing 1 item
you'll pay $53.01 · 63% of it spare
$10.68
missing 3 items
you'll pay $19.64 · 46% of it spare
$13.39
missing 3 items · $2.71 more
you'll pay $33.33 · 60% of it spare
Buy at
Pak'nSave$10.82

brown sugar
$0.42/100g
need 190 gChelsea Soft Brown Sugar 500g$2.09closest match
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19·
New World$0.50/100g$2.49

granulated sugar
$0.38/100g
need 100 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

all-purpose flour
$0.13/100g
need 265 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

semisweet chocolate chips
$1.10/100g
need 340 g3 × Pams Ready Salted Potato Chips 100g$1.65
Pak'nSave$1.10/100g$1.65·
Woolworths NZ$2.99·
New World$3.65/100g$4.89
Buy at
New World$20.77

kosher salt
$0.17/10g
need 6 gDavid's Kosher Salt 454g$7.69
New World$0.17/10g$7.69·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

large eggs
$9.99
need 2 itemsFarmer Brown Free Range Large Size 7 Eggs 12 pack
New World$9.99·
Woolworths NZ$10.29·
Pak'nSaveN/A

baking soda
$0.62/100g
need 2.3 gPams Baking Soda 500g$3.09
New World$0.62/100g$3.09·
Pak'nSave$0.49/100g$2.43·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$7.69

unsalted butter
$7.69
need 170 gWestgold butter unsalted 400gclosest match
Woolworths NZ$7.69·
Pak'nSave$3.20/100g$6.39·
New World$2.20/100g$10.99
Not priced
- vanilla extract · 15 ml